Sari la conținut
Forum Roportal
Go!!!

Actori, regizori, cineasti si filme EUROPENE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

!!! URSUL DE AUR a plecat in CHINA !!!

La premiile berlinalei, europenii au luat un singur trofeu, deorece, mult ravnitul Urs de Aur a plecat in China, odata cu "cel mai bun film desemnat de juriul festivalului", anume "Casnicia lui Tuya", o productie semnata de regizorul Wang Qan'ca.

Chiar daca la inceput lupta s-a dat intre americani si francezi, la sfarsit au iesit la rampa germanii si cehii. Filmul "Irina Palm", regizat de germanul (stabilit in Belgia) Sam Gorbaski, era favoritul, urmat de cel chinezesc, care a luat marele trofeu. :yahoo:

Despre filmul israelian a lui Joseph Cedar, "Beaufort", unde un grup de soldati israelieni pazesc o fortareata impotriva atacurilor unor libanezi rivali, film ajuns si el in finala, eu personal nu am ce comenta, nu l-am vazut, dar parca am tot vazut filme pe asta' tema...interesanta si actuala! :yahoo:

Se pare ca Festivalul de la Berlin 2007 a dezamagit! :yahoo: Nu am vazut decat cateva filme, nici unul din cele nominalizate, asadar ma las pe "mana" criticii de specialitate si a comentariilor din ziare. Critici care "pun la zid" filmul germanului Christian Petzold, "Yella" (net inferior filmului "Irina Palm", tot german), un film in care "eroina e o contabila care, pe tot parcursul peliculei combina balantele de plati cu balantele unor relatii personale", am citat din "Romania libera", 19 feb. 2007, articol semnat de Irina Blaga. Jurnalista ne mai informeaza ca nu a lipsit, in afara competitiei..." kitschul american" in toata splendoarea lui, materializat in productia semnata de Jack Snider, respectiv filmul care se dorea a fi cult, intitulat "300", un film "care sperie nu prin spectaculoasele taieri de capete facute de bratele vanjoase ale unor spartani frumosi (!), pe un fundal obositor de muzica trash, ci prin faptul ca totul e facut pe calculator, cu exceptia actorilor", am incheiat citatul. Sa fie acesta viitorul cinematografiei, se mai intreaba critica de specialitate? :jester:

Oricum, urmeaza Oscarul si apoi Cannes-ul si...poate va fi recompensat si un film ca "Volver", sau jocul Penelopei Cruz, care ar merita acest lucru. Asa cum multi ar merita acest lucru si au meritat-o mereu, fara a fi recompensati! Si uneori, recompensa e importanta, stimuleaza creativitatea insasi, e o recunoastere unanima a valorii personale. :lol2:

Ma bucur ca am vazut filmul francez "La vie en rose", voi ramne cu aceasta amintire de la Berlinala 2007! La multi ani! :P

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

STASI....A SEDUS AMERICA!

 

"Das Leben Der Anderen", tradus "Viata celorlati", filmul german premiat cu Oscar anul acesta pentru "cel mai bun film strain" a facut furori in SUA. Subiectul e cam perimat (serviciile secrete ale DDR si victimele facute in perioada comunismului abject,teroarea serviciilor secrete STASI etc, mai ales in randul artistilor, dramaturgi, regizori si actori de teatru) dar, filmul e bine realizat. Abia ieri l-am vazut. Daca l-ati vazut, scrieti-va aici parerea personala, ar fi interesant! Adaug ca tanarul regizor german Florian Henckel a fost felicitat, dar, ovatiile sunt presarate cu...critici...

Danke! :spiteful:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

regizori

Lars von Trier (Breaking the waves)

Patric Chereau (Intimitate)

 

actrite

Emily Watson, Emma Thompson, Juliette Binoche

 

actori

Gerard Depardieu, Stellan Skarsgaard

 

si inca multi altii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
STASI....A SEDUS AMERICA!

 

"Das Leben Der Anderen", tradus "Viata celorlati", filmul german premiat cu Oscar anul acesta pentru "cel mai bun film strain" a facut furori in SUA. Subiectul e cam perimat (serviciile secrete ale DDR si victimele facute in perioada comunismului abject,teroarea serviciilor secrete STASI etc, mai ales in randul artistilor, dramaturgi, regizori si actori de teatru) dar, filmul e bine realizat. Abia ieri l-am vazut. Daca l-ati vazut, scrieti-va aici parerea personala, ar fi interesant! Adaug ca tanarul regizor german Florian Henckel a fost felicitat, dar, ovatiile sunt presarate cu...critici...

Danke! :P

 

pai cum am mai spus filmu asta mi-a dat senzatia cam de multisor uitata ca ma uit la un film bun care miroase de la o posta a Europa si ciudat ... a Romanie :lol2:

 

Lars von Trier

 

Probabil cel mai exploziv si impulsiv regizor din punct de vedere imagistic pe care l-a avut Danemarca pana acum. Un exibitionist atat in viata reala cat si pe pelicula, subtil si suav dar si inteligent si liber in exprimare a reusit sa duca filmul contemporan putin mai departe, mai pe scurt se numara printre inovatori (cuvant pretentios care sincer, imi displace dar nu gasesc sinonim acu`). Si ca orice tanar care se respecta este formator de curent si directiune si lanseaza impreuna cu alti tineri regizori Dogma 95, un manifest impotriva (ia ghiciti :lol2:) burghezismului si individualismului epocii :roll: (OF ! cum seamana toate manifestele intre ele :) ) si ca sa puna bine lumina in cadru au mai redactat si un Juramant de castitate care printre alte minunatii mentiona ca

-regizorul nu trebuie să apară pe generic,

-camera de filmat se ţine pe umăr, orice mişcare sau imobilizare accesibilă m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai cum am mai spus filmu asta mi-a dat senzatia cam de multisor uitata ca ma uit la un film bun care miroase de la o posta a Europa si ciudat ... a Romanie :roll:

 

Lars von Trier

 

Probabil cel mai exploziv si impulsiv regizor din punct de vedere imagistic pe care l-a avut Danemarca pana acum. Un exibitionist atat in viata reala cat si pe pelicula, subtil si suav dar si inteligent si liber in exprimare a reusit sa duca filmul contemporan putin mai departe, mai pe scurt se numara printre inovatori (cuvant pretentios care sincer, imi displace dar nu gasesc sinonim acu`). Si ca orice tanar care se respecta este formator de curent si directiune si lanseaza impreuna cu alti tineri regizori Dogma 95, un manifest impotriva (ia ghiciti :lol2:) burghezismului si individualismului epocii :P (OF ! cum seamana toate manifestele intre ele :lol2: ) si ca sa puna bine lumina in cadru au mai redactat si un Juramant de castitate care printre alte minunatii mentiona ca

-regizorul nu trebuie să apară pe generic,

-camera de filmat se ţine pe umăr, orice mişcare sau imobilizare accesibilă m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De curand am descoperit o regizoare si totodata o scenarista europeana de calitate: Isabel Coixet.

Filmul care se face "vinovat" de aceasta descoperire este "The secret life of words" (La vida secreta de las palabras), asemanator cu filmul lui Almodovar "Hable con ella" numai ca aici pacientul nu este in coma ci poate sa comunice, sa vorbeasca dar nu sa si vada, din pricina arsurilor. Dialogul sau cu infirmiera ne arata in cele din urma ca adevarata victima este de fapt cea care-l ingrijeste ci nu pacientul ars, care are doar rani fizice, cele ale infirmierei fiind mult mai adanci, la nivel psihic.

 

Mi-a placut ultimul dialog dintre cei doi:

Hanna: "Camera s-ar umple de lacrimi, n-as avea aer, te-as trage dup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe Isabel Coixet am redescopert-o, alaturi de alti regizori, la carma filmului "Paris je t'aime". In primul film al ei vazut de mine, respectiv "My Life Without Me", am descoperit regizorul de exceptie care este Isabel Coixet, filmul fiind premiat la Berlin in 2003, dar nu conteaza premiul, cat modul in care filmul exercita o atractie fata de personajul principal, Ann (Sarah Polley),care "invata sa isi iubeasca viata abia dupa ce afla ca va muri curand", un subiect dificil de abordat, dar realizat cu succes de Coixet. Cel mai recent film al ei, facut in colaborare cu multi regizori de prestigiu) este:

 

Paris je t'aime - Oraşul iubirii

 

Regizori: Olivier Assayas, Fr

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incepe Festivalul de Film de la Cannes!

-in 16 Mai-

 

1. Cine merge! ...sa scrie impresii.

2. Detalii din presa si net, poate am, ati vazut unele filme, etc.

3. Sper sa castige cel mai bun, nu ca la ... Berlin!

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum, mi-ai trezit interesul pentru filmul mentionat de tine"The Secret Life Of Words"pe care sper sa il vad cat mai curand, "abandonatule"! Chiar sunt curioasa si il voi vedea. Dupa care, scriu aici impresii personale! Multumesc pentru recomandare si vizionare placuta tuturor iubitorilor de film european! :hi:

 

Cu placere Ydeea.

 

Daca nu stiati, in perioada 3-24 mai are loc festivalul filmului european in cinci orase din Romania.

La adresa de mai jos veti gasi cateva clipuri cu secvente din filmele ce urmeaza sa fie promovate in timpul festivalului:

- "L-am servit pe regele Angliei" de Jiri Menzel - 2006;

- "La grande bouffe / Marea Crapelnita" de Marco Ferreri - 1973;

- "Fanny si Alexander" de Ingmar Bergman - 1982;

- "A noua zi" de Volker Schlondorff - 2004;

- "Offset" de Didi Danquart - 2006;

- "Odete" de Joao Pedro Rodrigues - 2005;

- "Vatel" de Ronald Joffe - 2000;

- "A doua noapte a nuntii" de Pupi Avati - 2005.

 

Adresa este: http://ghervas.hotnews.ro/2007/05/03/festi...n-cateva-filme/

 

Vizionare placuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu placere Ydeea.

 

Daca nu stiati, in perioada 3-24 mai are loc festivalul filmului european in cinci orase din Romania.

La adresa de mai jos veti gasi cateva clipuri cu secvente din filmele ce urmeaza sa fie promovate in timpul festivalului:

- "L-am servit pe regele Angliei" de Jiri Menzel - 2006;

- "La grande bouffe / Marea Crapelnita" de Marco Ferreri - 1973;

- "Fanny si Alexander" de Ingmar Bergman - 1982;

- "A noua zi" de Volker Schlondorff - 2004;

- "Offset" de Didi Danquart - 2006;

- "Odete" de Joao Pedro Rodrigues - 2005;

- "Vatel" de Ronald Joffe - 2000;

- "A doua noapte a nuntii" de Pupi Avati - 2005.

 

Adresa este: http://ghervas.hotnews.ro/2007/05/03/festi...n-cateva-filme/

 

Vizionare placuta!

 

Multumim, la fel. :focus:

 

 

Festivalul de la Cannes, a 60-a editie

 

16.05.2007 - 27.05.2007

 

 

Festivalul a debutat in 16 mai 2007, intr-o miercuri seara.

Quentin Tarantino, Gus Van Sant, fratii Coen, Emir Kusturica, George Clooney, Brad Pitt, pe scurt, regizori europeni, staruri hollywoodiene si tinere talente se vor intalni pe Croazeta pana pe 27 mai, pentru a sarbatori cu fast cea de-a 60-a editie a unuia dintre cele mai mari festivaluri de cinema din lume, Cannes, al carui juriu este prezidat de regizorul britanic Stephen Frears.

 

"My blueberry nights", primul lungmetraj in limba engleza al chinezului Wong Kar-wai, in care cantareata de jazz Norah Jones debuteaza ca actrita, a deschis in seara de 16.05.2007, miercuri seara, Festivalul de film de la Cannes, care afiseaza un program variat la implinirea a 60 de editii. :think:

 

Miercuri, la ora 17.15 GMT,a avut loc ceremonia de deschidere, prezentata de actrita germana Diane Kruger si retransmisa pe Canal+. Cu aceasta ocazie a fost prezentat un scurtmetraj in regia lui David Lynch, "Absurda", cadou de aniversare din partea cineastului.

 

In afara de Wong Kar-wai, in competitie se afla cativa dintre regizorii cei mai apreciati in cinematografia contemporana, deja laureati ai premiului Palme d'Or: sarbul Emir Kusturica, premiat in 1985 ("Tata este in calatorie de serviciu") si 1995 ("Underground"), americanii Quentin Tarantino ("Pulp fiction", 1994), Joel si Ethan Coen ("Barton Fink", 1991) si Gus Van Sant ("Elefant", 2003).

 

Festivalul de la Cannes inseamna si stralucire si o doza de "glamour" va fi administrata pe 24 mai, cand va fi prezentat in premiera mondiala filmul "Ocean's 13", in regia lui Steven Soderbergh. La eveniment vor fi prezenti o parte din actorii care au jucat in acest lungmetraj, proiectat in afara competitiei: George Clooney, Matt Damon, Brad Pitt si Al Pacino.

 

Daca ati vazut vreun film din cele mentionate aici, poate facem o alegere anticipata si chiar o premiere. :D

La Berlin, filmul premiat a fost al unui regizor chinez...se vede treaba ca si Cannes-ul are pe lista de virtuali castigatori, un cineast chinez. Ramane de vazut care va fi cel ales, lucru de care eu una ...nu voi fi absolut deloc influentata, ma intereseaza calitatea filmelor prezentate aici! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×