Sari la conținut
Forum Roportal
Go!!!

Actori, regizori, cineasti si filme EUROPENE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A murit Carlo Ponti

 

 

 

10 Ianuarie 2007

Carolina Rudinschi

 

 

Producatorul italian de film si sotul actritei Sophia Loren a decedat aseara la un spital din Geneva, la varsta de 94 de ani, transmite Reuters.

 

Decesul s-a produs din cauza unor complicatii pulmonare.

 

Ponti si-a inceput cariera de producator in 1941. De-a lungul vietii a produs peste 260 de filme, printre care se numara "La strada"(1954), in regia lui Federico Fellini, "Boccaccio '70"(1962) , in regia lui Vittorio de Sica, "Dr Jivago"(1965), in regia lui David Lean, si "Blowup"(1966), de Michelangelo Antonioni.

 

Carlo a fost cel care a descoperit-o pe Loren pe cand aceasta era adolescenta si a transformat-o intr-una dintre vedetele cinematografiei mondiale.

 

Cuplul a avut doi fii, Alessandro, care a calcat pe urmele tatalui devenind producator de film si Edoardo, regizor.

 

Producatorul a mai avut un fiu dintr-o relatie anterioara, Carlo Jr. care este producator muzical al San Bernardino Simphony.

 

 

 

Evenimentul Zilei Online

Miercuri, 10 Ianuarie 2007, 19:41

 

 

 

http://www.evenimentulzilei.ro/article.php?artid=287211

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ezzact.

Tocmai mentionau la radio "la dolce vita", si alte chestii precum La Ciociara...

doar ca la dolce vita e de fellini.

O ocazie de a ne mai aminti si de alti regizori europeeni. cool.

si Dumnezeu sa-l odihneasca'n pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...asa este...

Ma bucur ca il mentionam si ne amintim de Carlo aici. Dumnezeu sa il odihneasca!

Filmele sale si descoperirea sa, Sophia, raman nemuritoare, cred ca acest lucru e totusi...important!

Pentru noi mai mult decat pentru el...

Traiasca filmul, ar trebui difuzate o suma de filme produse de el , in semn de respect! Mai ales ca, multi regizori celebri au colaborat cu cu marele producator de film Carlo Ponti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multe si bune! Parera mea e ca mai bine scrii multe pagini despre ceea ce merita, decat asa, de-a vorbitul, am impresia ca asta e si parerea ta. Despre Dogville, de exemplu! :tease:

 

Parerea mea este "putin dar bun". Cu toate ca se aseamana foarte mult la sceneta (case, pomi si lucruri doar imaginare), Dogville este opusul lui Manderlay, daca in Dogville femeia straina era cea care muncea pentru tot grupul, in Manderlay grupul muncea pentru ea.

 

La Dogville nu mi-a placut finalul in care femeia razbunatoare ii ucide pe toti cei care au abuzat de ea. :giveheart:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este "putin dar bun". Cu toate ca se aseamana foarte mult la sceneta (case, pomi si lucruri doar imaginare), Dogville este opusul lui Manderlay, daca in Dogville femeia straina era cea care muncea pentru tot grupul, in Manderlay grupul muncea pentru ea.

 

La Dogville nu mi-a placut finalul in care femeia razbunatoare ii ucide pe toti cei care au abuzat de ea. :spiteful:

 

Mie mi-a placut atmosfera creata in film! :mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre GERARD DEPARDIEU se poate scrie o carte, doua, trei...dar, mai bine ii vezi filmele, e un actor exceptional.

Ma voi referi in cateva cuvinte la o comedie de ... ras, nu de "rasul lumii", cum ne-au obisnuit multi asa zisi comici.

Probabil ati vazut comedia "Le Placard", 2001, regizata de Francis Veber, cu Depardieu alaturi de un Daniel Auteuil la fel de irezistibil. E mai greu sa faci comedie adevarata decat drama, Depardieu demonstreza ca le poate face cu succes pe ambele. Imi doresc mereu sa revad acest film. :blink:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La filmele Jean de Florette si Cyrano de Bergerac am ajuns din cauza copiilor.

 

In acel long week end l-am re-vazut de vreo trei ori ca nu puteam sa ma linistesc din emotii. Copiii au chemat prieteni si le explica ce se intimpla ca era ceva iesit din comun totul din film pentru americani. Pacat ca nu l-a pus si aici la cinema.

 

Ne-au marcat aceste pelicule.

 

Altceva nu prea stiu despre marele actor ca aici nu se prea aude nimic despre el sau alti europeni.

Este un Cinematograf cu filme straine dar foarte departe de mine iar orarul meu nu se potriveste cu al lor si eu nu stau in sala de cinema pana si dupa miezul noptii !!!

 

Odata m-a dus fiul de ziua mea sa vad un French-Speaking Film, eram 5 persoane in sala!!! filmul a castigat la Cannes premiul mare, la Phoenix daca nu vindeau si floricele de porumb (foarte scump) nici banii de curent nu le iesea din vanzari de bilete !!!

 

 

 

Ai vazut? Dar, cand e vorba de "cumpararea" unui actor european, ofera sume fabuloase...de ce oare? Pentru ca le cunosc valoarea, ambitia, cultura, profesionalismul, seriozitatea...si lasa la o parte amatorismul, cumparandu-i! :queen:

 

O natie care, in proportie de 85%, nu poate sa distinga (asta dupa procentul de vizionari a unor "anumite" filme, m-am documentat) un film adevarat de un "picture", kitsch sau "soap opera", de la care nu absenteaza aproape nimeni, le savureaza pe canapeaua aceea, cu o oala de popcorn rontait in timp ce comenteaza secvente fara sens...se dezice de filmul adevarat, chiar si atunci cand e facut de si cu cineasti americani! :queen:

 

Asadar, daca nu urmaresc filmele americane bune, atatea cate sunt, n-o sa-si piarda vremea urmarind un film adevarat european...time is money, ce le poate spune lor CYRANO DE BERGERAC, regizat de Jean Paul Rappeneau in 1990, dupa celebra drama a lui Edmond Rostand, care, nu le spune nici atat!!! :jester:

 

Sau, ce sa le spuna lor numele celui mai mare si chiar bine platit actor francez contemporan (cam 3,2 milioane Euro pe an...putin fata de actorii americani mediocri, ca cei mari au zeci si chiar sute...!), Gerard Depardieu, mai bine cotat decat Jean Reno, un alt monstru sacru...? Nu ar avea rabdare sa urmareasca nici "Le Dernier Metro", regizat de Francois Truffaut in 1980 (imi cer scuze pentru ortografiere, voi reveni cu tastatura frantuzeasca, dar, acum lucrez si la altceva!) in care, alaturi de Catherine Deneuve :jester: , Depardieu reuseste un rol de exceptie. Am adus in discutie un film epic, usor de urmarit, tocmai pentru a evita suprasolicitarile psihice la care ar fi supusi vizionanad cine stie ce filme greoaie...dar, oricum n-ar rezista talentului si artei! :king2:

 

Mie mi-a placut forte mult Depardieu in rolul lui Cyrano, ma bucur ca si voua. Mi-a placut si adaptarea cinematografica, costumele, scenografia, machiajul, dar, consider ca actorul a contribuit mai mult decat restul la aceasta realizare de exceptie. :queen:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE FILM DE LA BERLIN -editia 2007

:yahoo: incepe!!!

 

LA A 57-A EDITIE, FESTIVALUL INTERNATIONAL DE FILM DE LA BERLIN DEBUTEAZA MAINE, DESCHIZANDU-SI GENEROASELE PORTI ( E BERLIN!) PENTRU CELE MAI BUNE SI MAI NOI FILME DIN LUMEA INTREAGA! TIMP DE 10 ZILE, SE VOR PUTEA URMARI FILME ALE REGIZORLOR EUROPENI, AMERICANI, JAPONEZI ETC.

 

Cine va lua cei doi Ursi, respectiv de Ursul de Aur, pentru cel mai bun film si de Ursul de Argint pentru cea mai buna regie, vom vedea.

America se va prezenta, printre altele, cu fimul lui Clint Eastwood, "Letters from Yvo Jima", despre batalia americano-japoneza din 1945 in insula din Pacific.

Europa se prezinta cu filme ca : "Ne tochez pas la hache", in regia lui Jaques Rivette, cu Guillaume Depardieu, Jeanne Balibar si Michel Piccoli. Britanicul Michael Winterbottom prezinta in "The road to Guantanamo", povestea unor musulmani stabiliti in Marea Britanie si intrati in baza de suspecti de terorism ai SUA.

Coproductia anglo-canadiana, "Snow Cake", in regia lui Mike Evans, va intra in competitie, dupa spusele criticilor, cu mari sanse.

:tease: Coproductia romano-franceza "Tertium non datur", film regizat de Lucian Pintilie, va reprezenta Romania, alaturi de filmele : "Legaturi bolnavicioase", regia Tudor Giurgiu si Visul lui Liviu" de Cornelui Porumboiu, la sectiunile Forum si respectiv, Panorama. :tease:

Critica e de parere ca filmele, chiar daca fesrtivalul nu a impus o tema evidenta, au in comun o "cruda realitate"...

Din juriul, alcatuit din 7 cineasti, actori, regizori, editori de film, face parte si actorul mexican Gael Garcia Bernal, cunoscut noua din filmul marelui Pedro Almodovar, "La Mala Educacion" si mai recentul "Babel", in care a jucat rolul lui Santiago. Bernal va fi prezent si la Oscar, filmul "Babel" avand mai multe nominalizari.

Exista sperante ca Romania sa fie recompensata pentru cele trei filme cu care se prezinta, eu sper din suflet ca va fi asa.

Vizionare placuta!

Fireste ca sunt foarte multe filme, poate unele superioare celor mentionate aici. Poate aveti de facut adaugiri si ar fi chiar binevenite! :crazy:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

Participarea romaneasca de la Berlinala 2007, il are cap de afis la sectiunea lung metraj, pe Catalin Mitulescu, care reprezinta la capitolul respectiv, Romania. Filmul sau "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii", destinat tinerilor in special, prezentat la sectiunea Generation14 Plus, o are ca protagonista pe actrita Doroteea Petre si arata lumea privita din perspectiva unor tineri de 17 ani. Este filmul maturizarii unei fete de 17 ani, excelent interpretat. :blink:

 

Debutul Berlinalei 2007 a fost in roz bonbon! Filmul lui Olivier Dahan, "La vie en rose", cu Marion Cotillard, Gerard Depardieu si Sylvie Testud, este filmul vietii extraordinarei Edith Piaf. Actrita Marion Cotillard a declarat ca "a fost chiar greu sa redevina...ea insasi, dupa ce a fost Piaf pe ecran..." Ceea ce face filmul cu atat mai atragator. :tease:

Berlinala se inchide! Ursii ...cui vor fi dati oare? Cine va colectiona ursi de aur si argint?

Eu imi doresc sa vad cele mai bune filme prezentate aici, am vazut doar cateva, inclusiv "La vie en rose", dar, mai sunt multe de vazut si apreciat! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×