Sari la conținut
Forum Roportal
lupini

Idei si solutii pentru INVENTII !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiecare dintre noi a avut , are si va avea in minte tot felul de idei pentru eventuale inventii ! Indiferent la ce ar putea fi folosita acesta idee a voastra , scrieti-o aici ! E un brainstorming : fiecare isi spune ideea despre o inventie pe care si-o imagineaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un himen ultra flexibil, remotely controlled si garantat la 1000 + reincarcari ...

 

:airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un himen ultra flexibil, remotely controlled si garantat la 1000 + reincarcari ...

 

:airkiss:

Remotely controled ??????? Hmmmm !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Remotely controled ??????? Hmmmm !!!

 

Se dorea un thread FUNNY :jester:)

ca am ras cateva secunde bune .... :P

=========================

nu zic ca a fost inventie, doar o idee!

Transmisii de date prin LASER, Protocol de comunicatii redundant, Metoda de transfer asincron.

 

Din pacate aceasta idee chiar functioneaza practic, 100% de la rezistente si tranzistori pana la cod in assembler, la Facultatea C. Brancusi din Tg-Jiu, realizata de cine credeti unul byrev ... nu avea de lucru si singurul motiv pentru care a relizat jucaria aia a fost sa scape de intrebarile tampite ale profesorilor cand va sustine proiectul in anul 5 !!! (credeti ca a intrebat cineva ceva ? hihi ... din fericire nu stiau ce sa intrebe, si am obtinut rezultatul scontat)

 

Laser_.jpg

Editat de byrev

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Transmisii de date prin LASER, Protocol de comunicatii redundant, Metoda de transfer asincron.

La ce frezvente modulezi busul de date ? Multiplexarea/demultiplexarea o faci software sau hardware ? Am vazut ca alimentarea modulelor o faci pe niste surse din comert, banuiesc tensiune joasa 12v, 5v...ma interesau emitatoarele laser daca sunt diode sau cu descarcare(cele cu descarcare stiu ca au nevoie de niste convertoare in frecventa si lucreaza pe tensiuni mari 300-600v).

Sistemul asta nu cumva se foloseste la fibra optica (mediul fiind diferit, evident)???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ce frezvente modulezi busul de date ? Multiplexarea/demultiplexarea o faci software sau hardware ? Am vazut ca alimentarea modulelor o faci pe niste surse din comert, banuiesc tensiune joasa 12v, 5v...ma interesau emitatoarele laser daca sunt diode sau cu descarcare(cele cu descarcare stiu ca au nevoie de niste convertoare in frecventa si lucreaza pe tensiuni mari 300-600v).

Sistemul asta nu cumva se foloseste la fibra optica (mediul fiind diferit, evident)???

 

... nu exista o frecventa :mellow: (tocmai asta e trucul, secretul, noutatea)

 

- modularea este digitala ...

- procesarea inforamtiei se face software 100% , partea hardware este doar pentru transmisie/receptie fara implicare in prelucrare

- da sunt surse din comert, alimentoare reglabile, insa sunt puse peste 6V , iar stabilizarea se face la 5V cu intregrat de stabilizare ... (era 30 de mii la data aia un intregratul)

- emitatoarele sunt diode din comert, era 50 de mii bucata, insa cu diode laser adevarae, (50...100$ / bucata) viteza de transmisie creste de sute sau mii de ori poate, in functie de performantele diodei!

- viteza reala de trasmisie este insa ~ de 4-5 ori mai mica decat frecventa maxima reala suportata de dioda, datorita protocolului de transmisie folosit, nefolosind ceasuri de sincronizare sau alte circuite speciale (de aia sunt folosite doua perechi de diode, una ptr semnale gen: RDS, CTS, etc... cealata perehe este pentru transmiterea efectiva a datelor DATA)

- am folosit 4 astfel de diode, o pereche era pentru trasmisie receptie, o pereche pentru sincronizarea si controlul trasmisiei.

- mediul de trasmisie poate fi orice, apa, aer, fibra optica, fum, nori, nu are importanta, exista un modulu software de sincronizare si adaptare a vitezei si parametrilor, care face toata treaba, nu e nevoie de nici o modificare in cod sau in partea electronica, decat adaptarea razei laser pentru trasmisia in mediul dorit.

- Corectia erorilor de trasmisie/receptie se face in timp real in modulul software de sincronizare care joaca rol si de corectie a erorilor precum si conversie serial-paralel (8bit). Desigur ca se poate face si pe 16 bit, 32 sau 64 (sau chiar mai mult).

- Transmisia datelor se face pe pachete fiecare pachet are o lungime minima si maxima, insa marimea lui este dinamica, in functie de decizia modulului de sincronizare care alege lungimea optima a pachetului incat pierderea de informatie in mediul de transmisie sa fie cat mai aproape de 0, precum si in functie de marimea pachetului transmis. Daca modulul detecteaza o eroare in trasmisie iar rata de erori depaseste limita admisa, aduci se reajusteaza dimensiunea pachetului dinamic, practic instantatneu ! Daca apar des erori chiar dupa reajustarea pachetului, modulul software resincronizeaza viteza de trasmisie respectiv prin scaderea ei pentru a elimina pe cat posibil aparitia erorilor. Periodic se poate reajusta viteza prin cresterea ei periodic pana la limita maxim posibila, precum si cresterea treptata a dimensiunii pachetelor atat cat permite mediul optic si echipamentul hardware.!

Editat de byrev

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi transmisia de date depinde foarte mult de stabilitatea sistemului pe care ruleaza softul monajului. Pot folosi mai multe aplicatii simultan protocolul de transmisie date ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi transmisia de date depinde foarte mult de stabilitatea sistemului pe care ruleaza softul monajului. Pot folosi mai multe aplicatii simultan protocolul de transmisie date ?

 

pe vremea cand am facut eu protocolul nici nu exista windows XP si eu programam mult in Assembler si Borland Pascal deci cum era facut la data ai nu aveai cum pentru nu era implementat pentru multithreading... insa nu asta e problema... de bucata asta se ocupa layerele mai avansate, dar desigur ca e de munca sa implementezi un driver pentru treaba asta, si apoi protocol care sa ajute aplicatiile sa folosesca jucaria simultan...

Desigur ca poti sa dezvolti un driver gen Emulator: LAN, MODEM sau ADSL si nu mai e nevoie sa faci nimic decat driverul, de restul se ocupa sistemul de operare protocolul TCP/IP, etc !

Editat de byrev

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam azi la o placa PCI de transmisie date pe fibra optica care echipeaza o masinarie la servici. Principiul ar fi acelasi (fara a mai fi nevoie de semnal clock transmis separat) cu doua busuri de date separate pentru I/O, singura diferenta fiind partea de protocol care este implementata direct in placa fiind independenta de sistem, cu o memorie tampon destul de mare pentru preincarcarea datelor ce vor urma a fi transmise/receptionate, etc etc...alte diferente ar fi celulele de transmisie/receptie si mediul. Insa performantele (link de 25 MB, 100 de lungime maxima intre terminale fara a fi nevoie de repetor)....si lucrul sub win faciliteaza mult operarea cu acest modul. El este conceput normal pentru comunicatii pc-pmc (un nou tip de plc care se regaseste in utilaje industriale de precizie, unde necesitatea unei conexiuni rapide este necesara avand in vedere ca se lucreaza cu sisteme avansate de masurare in nano control.) http://www.geindustrial.com/cwc/products?pnlid=2&id=shsb

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O inventie care mi-a spus cineva ca ar avea nevoie. Un sistem de irigatii, automat, care sa dea o umiditate optima solului. Partea de automatizare e simpla, un microcontroller cu un soft adecvat care rezolva problema. Problema cea mai complicata este ca suntem in camp, doar un r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×