Sari la conținut
Forum Roportal
tei

Interpretarea analizelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum am sosit de la clinica cu ultimele analize. Doctorita nu mi-a recomandat sa fac biopsie si vad ca nici viremia nu mi-a facut-o. Nu mi-a facut nici testul ARN. A spus ca e sigur ca am hepatita C si ca la sfirsitul lunii ianuarie voi incepe tratamentul cu interferon. Eu lucrez in Ungaria si se pare ca aici nu se asteapta asa de mult ca in Romania pt a incepe tratamentul. Nu mi-a prescris nici hepatoprotectoare si nici un regim alimentar?!

 

Va dau mai jos analizele din decembrie care se abat de la standard. Poate imi poate spune cineva din experienta sa daca este grav si ce ar mai trebui sa fac.

 

Hemoglobina......171.....normal intre 120 - 160

MCH..................31,7......."..............27,0 - 31,0

MCHC................366........"..............315 - 355

hyperchromasia.....7,1....."...............0,0 - 4,0

prothrombina.........79......"...............80 - 120

INR.......................1,17...."..............0,90 - 1,15

GOT.......................68......."...............1 - 46

GPT........................69......"................1 - 49

GGT........................95......"................9 - 52

AFP..........................7,1....."..............0,0 - 5,8

 

 

Transaminazele au variat din primavara pina in noiembrie astfel:

 

GOT.....66...75.....83

GPT......79....74....90

GGT......103...95.....94

 

Ce parere aveti? sa mai consult si alt dr?

Mii de multumiri!!!!

Va dorecs la toti un An Nou cu bucurii si sanatate!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce s-a bazat doctorita cand a spus ca sigur ai HCV?Valorile nu sunt mari insa sunt peste max. ceea ce arata o afectiune hepatica.Daca s-a confirmat existenta HCV trebuie continuate investigatiile,viremie,biopsie etc.Daca nu esti multumit de dr.poti sa ceri si parerea altuia.Exista un spital specializat in Budapesta pt.HCV.Tratamentul cu Interferon trebuie urmat daca este recomandat de catre medic.Silimarina poti sa iei linistit,eventual o cura cu Flavin 7 desi este cam scump.Cu trombocitele cum stai?

Multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe ce s-a bazat doctorita cand a spus ca sigur ai HCV?Valorile nu sunt mari insa sunt peste max. ceea ce arata o afectiune hepatica.Daca s-a confirmat existenta HCV trebuie continuate investigatiile,viremie,biopsie etc.Daca nu esti multumit de dr.poti sa ceri si parerea altuia.Exista un spital specializat in Budapesta pt.HCV.Tratamentul cu Interferon trebuie urmat daca este recomandat de catre medic.Silimarina poti sa iei linistit,eventual o cura cu Flavin 7 desi este cam scump.Cu trombocitele cum stai?

Multa sanatate

 

Draga Steffi,

Doctorita nu mi-a facut analiza trombocitelor. Ea afirma ca sigur am hepatita C deoarece a repetat analiza pt anticorpi, care a iesit pozitiva. Stii cumva care este spitalul din Budapesta specializat in tratarea HCV? Am intrebat pe mai multi si nu stie nimeni.

Iti doresc o zi minunata! :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spitalul din Budapesta unde se trateaza HCV se numeste "Szent Laszlo".

Multa sanatate.

 

Mii de multumiri!!! Cum ai aflat de spitalul asta? Stii pe cineva care s-a tratat acolo sau cunosti vreun medic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum am sosit de la clinica cu ultimele analize. Doctorita nu mi-a recomandat sa fac biopsie si vad ca nici viremia nu mi-a facut-o. Nu mi-a facut nici testul ARN. A spus ca e sigur ca am hepatita C si ca la sfirsitul lunii ianuarie voi incepe tratamentul cu interferon. Eu lucrez in Ungaria si se pare ca aici nu se asteapta asa de mult ca in Romania pt a incepe tratamentul. Nu mi-a prescris nici hepatoprotectoare si nici un regim alimentar?!

 

Va dau mai jos analizele din decembrie care se abat de la standard. Poate imi poate spune cineva din experienta sa daca este grav si ce ar mai trebui sa fac.

 

Hemoglobina......171.....normal intre 120 - 160

MCH..................31,7......."..............27,0 - 31,0

MCHC................366........"..............315 - 355

hyperchromasia.....7,1....."...............0,0 - 4,0

prothrombina.........79......"...............80 - 120

INR.......................1,17...."..............0,90 - 1,15

GOT.......................68......."...............1 - 46

GPT........................69......"................1 - 49

GGT........................95......"................9 - 52

AFP..........................7,1....."..............0,0 - 5,8

Transaminazele au variat din primavara pina in noiembrie astfel:

 

GOT.....66...75.....83

GPT......79....74....90

GGT......103...95.....94

 

Ce parere aveti? sa mai consult si alt dr?

Mii de multumiri!!!!

Va dorecs la toti un An Nou cu bucurii si sanatate!!!!

cred ca ar trebui sa incerci si un test SMART inainte de orice tratament;

 

Pe ce s-a bazat doctorita cand a spus ca sigur ai HCV?Valorile nu sunt mari insa sunt peste max. ceea ce arata o afectiune hepatica.Daca s-a confirmat existenta HCV trebuie continuate investigatiile,viremie,biopsie etc.Daca nu esti multumit de dr.poti sa ceri si parerea altuia.Exista un spital specializat in Budapesta pt.HCV.Tratamentul cu Interferon trebuie urmat daca este recomandat de catre medic.Silimarina poti sa iei linistit,eventual o cura cu Flavin 7 desi este cam scump.Cu trombocitele cum stai?

Multa sanatate

 

ai mare dreptate; de fapt medicii au putine "unelte" de indentificare sigura a infectiei cu virusul hcv; habar nu au de ultimile descoperiri in materie, nu mai citesc nimic; toata activitatea lor este o mare si indiferenta rutina fata de suferintele oamenilor;

cred ca putini chiar stiu sa foloseasca un computer, sa caute noutati in materie, sa-si actualizeze cunostintele inainte de a prescrie un tratament medicamentos;

n-am auzit pana acum de posibilitatea unei testari preventive pentru virusii hcv/hiv; am aflat ca in spitalul dr.babes din bucuresti se pot face teste preventive cu siguranta de 100% pentru virusii hcv/hiv dupa o metoda noua. succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu a fost diagnosticat in Februarie 2007 cu Hepatita Cronica Virala C. De atunci a inceput tratamentul cu Interferon si Ribavirina.Nu mai stiu exact cantitatea de virusi de la prima analiza, dar in august raspunsul a fost "viremie nedetectabila".

Analizele curente arata:

TGO=39

TGP =34

L = 4100

T = 172 000

Neutrofile = 2200

Biliruvina normala

Hb = 10.5

Ht = 33.5

Intrebarea mea este daca dupa 6 luni de tratament se poate ca tratamentul sa-si fi facut efectul si daca analizele acestea sunt bune.P.S. Tatal meu a ascuns boala fata de mine, eu afland zilele astea despre hepatita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatal meu a fost diagnosticat in Februarie 2007 cu Hepatita Cronica Virala C. De atunci a inceput tratamentul cu Interferon si Ribavirina.Nu mai stiu exact cantitatea de virusi de la prima analiza, dar in august raspunsul a fost "viremie nedetectabila".

Analizele curente arata:

TGO=39

TGP =34

L = 4100

T = 172 000

Neutrofile = 2200

Biliruvina normala

Hb = 10.5

Ht = 33.5

Intrebarea mea este daca dupa 6 luni de tratament se poate ca tratamentul sa-si fi facut efectul si daca analizele acestea sunt bune.P.S. Tatal meu a ascuns boala fata de mine, eu afland zilele astea despre hepatita.

 

Felicitari pentru "nedetectabil"!

 

Transaminazele sunt "parfum".

 

In ceea ce priveste eficienta tratamentului...e foarte bine ca a avut la 6 luni "nedetectabil". Asta deoarece va avea posibilitatea sa faca tratamentul complet (1 an).

Din pacate nu se poate spune acum daca tratamentul a fost eficient sau nu. La 6 luni dupa terminarea tratamentului se face o viremie de control. Daca atunci rezultatul e "ne" se poate spune ca aproape sigur tratamentul a fost eficient. Oricum pentru tot restul vietii se recomanda o viremie anuala.

Faptul ca a fost "ne" acum e incurajator. Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×