Sari la conținut
Forum Roportal
isihie

De ce dovezi aveti nevoie pentru a crede?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dovezile exista dar sunt mai subtile, doar cei chemati le vor cunoaste.

Una dintre cele mai absurde Topicuri!

Ptr a crede nu ai nevoie de absolut nici o dovada! Poti sa crezi ce vrei ...asa pur si simplu!

Dovezi ai nevoie doar ca sa stii!

 

Problema este ca nevoia de dovada a credintei apare de la faptul ca ea vrea sa se impuna ca ceva REAL .... si realitatea se poate percepe numai pa baza de dovezi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GRESIT!

 

Ptr a crede nu avem nevoie de nici o dovada!

 

de dovezi este nevoie ptr A STI!

 

De asta A CREDE nu este acelasi lucru cu A STII

 

In concluzie credinciosi pot avea o fantezie nelimitata si minunatat ...ei pot crede ca in cer porcu devenit carnati zboara si discuta cu vaca devenita biftec in contradictoriu biblia ....fantezia nu are limite.

 

Problema cu religia apare acolo unde ....fara nici o dovada cei ce cred vor sa isi impuna fantezia ca stiinta !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici un pacat sa crezi...totusi, credinciosii adevarati, isi irosesc viata facand ceea ce le cere Biblia, nu ceea ce simt cu adevarat...Imi pare rau pentru ei, fiindca trec prin viata fara sa se cunoasca....

Eu nu stiu ce cred, nu am primit nici argumente destule ca sa cred in Dumnezeu, dar nici contra argumente, ca sa nu cred...imi traiesc viata cum stiu ca e bine, dupa educatia data de parinti! Ce va fi, va fi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ytsi bitsy teeny wienny...fa mai departe asa ca faci bine.

Astazi avem alt material documentar dupa care sa ne ghidam ...nu mai sunt valabile cartile scrise cu 2000 de ani in urma.

A urma litera lor inseamna sa neglijam progresul si evolutia sa intoarcem spatele adevarului si emanciparii dar sa ne cufundam in intunecime si obscurantism!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai Dumnezeu nu a zis sa nu cercetezi cand e vorba de stiinta, doar El a dezvaluit legile fizicii si matematicii oamenilor.

pai nu dumnezeu nu a dezvaluit nimic oamenilor ba din contra el le-a refuzat cunoasterea altfel nu ar mai fi izgonit omul din rai.

legile matematicii si a fizicii le-a descoperit omul pe cont propriu biserica a fost chiar extrem de dornica de a le reduce la tacere dupa cum stiti ca a fost cazul cu atatia savanti arsi pe rug.

daca cineva a avut un amestec cat de mic in descoperirea legilor care guverneaza acest colt de univers,acela a fost satana atunci cand a indemnat omul sa capete cunoasterea.

si nu vad cum ar fi putut sa zica dumnezeu sa nu cercetezi cand vine vorba de stiinta avand in vedere ca la aceea vreme nu exista stiinta.

bine-inteles este la fel de adevarat ca dupa studii indelungate asupra universului ajungi in cele din urma intr-un punct mort si ramai cu doar doua variante :

-sa recunosti ca raspunsul la intrebarile tale pe dumnezeu.

-sa recunosti ca intelectul si stiinta ta actuale sunt prea limitate ca sa raspunda la aceea intrebare.

 

GRESIT!

 

Ptr a crede nu avem nevoie de nici o dovada!

 

de dovezi este nevoie ptr A STI!

 

De asta A CREDE nu este acelasi lucru cu A STII

 

In concluzie credinciosi pot avea o fantezie nelimitata si minunatat ...ei pot crede ca in cer porcu devenit carnati zboara si discuta cu vaca devenita biftec in contradictoriu biblia ....fantezia nu are limite.

 

Problema cu religia apare acolo unde ....fara nici o dovada cei ce cred vor sa isi impuna fantezia ca stiinta !!!!

corect intre a crede ceva si a sti ceva e diferenta mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A urma litera lor inseamna sa neglijam progresul si evolutia sa intoarcem spatele adevarului si emanciparii dar sa ne cufundam in intunecime si obscurantism!

Progresul e valabil doar in stiinta si tehnica . Dovada ? Hitler e dovada !!! In timpul lui s-au facut mari progrese in aceste domenii , insa daca ar fi cunoscut morala crestina , nu mureau 6 milioane de oameni !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nici un pacat sa crezi...totusi, credinciosii adevarati, isi irosesc viata facand ceea ce le cere Biblia, nu ceea ce simt cu adevarat...Imi pare rau pentru ei, fiindca trec prin viata fara sa se cunoasca....

Eu nu stiu ce cred, nu am primit nici argumente destule ca sa cred in Dumnezeu, dar nici contra argumente, ca sa nu cred...imi traiesc viata cum stiu ca e bine, dupa educatia data de parinti! Ce va fi, va fi...

 

Proverbe 14:12 "Multe căi pot părea bune omului, dar la urmă se văd că duc la moarte."

Proverbe 21:2 "Omul socoteşte că toate căile lui sunt fără prihană, dar Cel ce cercetează inimile este Domnul."

Proverbe 27:1 "Nu te făli cu ziua de m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Progresul e valabil doar in stiinta si tehnica . Dovada ? Hitler e dovada !!! In timpul lui s-au facut mari progrese in aceste domenii , insa daca ar fi cunoscut morala crestina , nu mureau 6 milioane de oameni !

progresul este valabil si in crestinism.

intai l-am avut pe dumnezeul neinduplecat si razbunator al vechiului testament.....legea talionului

iar dupa asta pe isus si pe noul testament care musteste de iubire....iubeste-ti aproapele.

cele 6 milioane de oameni care au fost ucise de hitler au murit din aceleasi motive pt care au murit si cele xxx milioane de oameni in timpul potopului,adica ceea ce faceau sau ceea ce erau ei ,nu era pe placul celui care detinea puterea.

 

omori un om esti un ucigas,omori milioane esti un cuceritor,omori toata omenirea esti un zeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Proverbe 14:12 "Multe căi pot părea bune omului, dar la urmă se văd că duc la moarte."

Proverbe 21:2 "Omul socoteşte că toate căile lui sunt fără prihană, dar Cel ce cercetează inimile este Domnul."

Proverbe 27:1 "Nu te făli cu ziua de m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×