Sari la conținut
Forum Roportal
isihie

De ce dovezi aveti nevoie pentru a crede?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Veţi muri şi veţi cunoaşte ADEVARUL. Ferice de cei care au fost chemati sa-L cunoască pe vremea cand incă erau in trup. Fiindca in Iazul cu Foc nu va mai fi de nici un folos sa cunosti ADEVARUL.

 

"Si dracii cred si se cutremura."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca Dumnezeu ar vrea, daca am fi noi dispusi sa ne purificam si sa renuntam la cele lumesti pentru El. E nevoie de o purificare a mintii si a sufletului ca sa putem avea vedere duhovniceasca...

Capacitatea de a "bolborosi" cuvinte nu face un om mai presus sau mai prejos decat altul. Altii vorbesc mult si vorbesc prost. Altii vorbesc putin si vorbesc bine. Altii nu sunt in stare sa se exprime, dar cunosc mai multe... Sfantul Isaac Sirul spunea ca "O vorba buna e de argint, dar tacerea e de aur curat"... Un sfant poate fi balbait, schiop, cocosat, orb ( fizic ), dar asta nu il face mai putin sfant...

Atunci ce ii ceri lui Becali ca sa crezi ce prostii spune :think: ? Un om duhovnicesc e mai intai de toate, pur ( inclusiv in vorbire ), spre deosebire dl. Becali care vorbeste ca la usa cortului...

Asta pentru ca tu crezi in Lege si in Cuvantul lui Dumnezeu. Sunt curios ce si-ar dori cei care nu cred... La ce anume se asteapta ei de la o revelatie divina ?

Atunci de ce in vechiul testament se spune explicit despre cei ce vor putea sa il slujeasca pe domnul?Balbaitul este un tip care nu isi controleaza perfect muschii faciali si coardele.De ce crezi ca domnul a ales un natang la fel de prost ca biblia copiata de la alte civilizatii?Ca era un prost notoriu o dovedeste tot biblia care spune ca de tampit ce a fost a spart tablele cu legi.Apoi a scris el la repezeala altele cu ceea ce intelegea.Ce o fi intelez lipsit de logica?Sa minta si sa ucida cum tot biblia il inditruieste mai departe.Daca iti place minciuna e treaba ta.Insa nu o mai flutura la ochii tuturor.Tine-o pentru tine si bucura-te ca esti pe cale.Bine?Becali este exponentul real al credinciosilor crestini.Forta bruta si lipsa de inteligenta.Asa ca nu te dezice de el prea usor.Mai mult;de unde stii tu cum vorbeste dumnezeu?Ti-a soptit balbaitul de Moise?Sau poate isus?Acesti sunt inexistenti.O inventie bazata pe data incorecte nu dainuie.Biserica crestina a ramas pentru ca erau prea multi interesati sa o mentina in viata.Te rog scuteste-ma de-acum de povestile tale cu Yoga.Si de cele cu crestinii.Esti la fel de fixist ca altii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci de ce in vechiul testament se spune explicit despre cei ce vor putea sa il slujeasca pe domnul?Balbaitul este un tip care nu isi controleaza perfect muschii faciali si coardele.De ce crezi ca domnul a ales un natang la fel de prost ca biblia copiata de la alte civilizatii?Ca era un prost notoriu o dovedeste tot biblia care spune ca de tampit ce a fost a spart tablele cu legi.Apoi a scris el la repezeala altele cu ceea ce intelegea.Ce o fi intelez lipsit de logica?Sa minta si sa ucida cum tot biblia il inditruieste mai departe.Daca iti place minciuna e treaba ta.Insa nu o mai flutura la ochii tuturor.Tine-o pentru tine si bucura-te ca esti pe cale.Bine?Becali este exponentul real al credinciosilor crestini.Forta bruta si lipsa de inteligenta.Asa ca nu te dezice de el prea usor.Mai mult;de unde stii tu cum vorbeste dumnezeu?Ti-a soptit balbaitul de Moise?Sau poate isus?Acesti sunt inexistenti.O inventie bazata pe data incorecte nu dainuie.Biserica crestina a ramas pentru ca erau prea multi interesati sa o mentina in viata.Te rog scuteste-ma de-acum de povestile tale cu Yoga.Si de cele cu crestinii.Esti la fel de fixist ca altii...

 

De ce nu intelegi ca tu si toata Yoga ta milenara nu veti ajunge niciodata la o cunoastere a lui Dumnezeu? Oricat s-ar avanta mintea umana in necunoscut, tot la un "Dead-end" ajungi... Filosofia ta Bhakti e perfecta ? Cine a creat-o ? Niste filosofi dintr-o tara a muritorilor de foame si a vacii sfinte.... Nu mai ataca asa vehement crestinismul si nu te mai atac nici eu pe tine. Astea sunt parerile tale personale. E treaba ta sa-l consideri pe Moise un prost si un retardat si asa mai departe... Dar poate mai sunt si oameni care nu sunt ca tine. Intelegi? Si vor sa asculte ce mai cred si altii... Banuiesc ca nu vrei sa ma apuc sa documentez la sange Yoga ta si sa ma apuc sa o critic pe aici... Sariti toti sa criticati Biblia si sfintii... Te-ai gandit vreodata ca natangul ala balbait era mai curat la suflet decat oricare alta alternativa ? Crezi ca asta ne sfinteste pe noi? Capacitatea de a vorbi coerent? Puterea trupului?

Editat de isihie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai "brain washed" cred...am nevoie de dovezi ca nu exista nu invers... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unui om care vorbeste cu dumnezeu, de exemplu Gigi Becali - ca tot v-ati luat de el - i-as cere ca dovada sa prezinte o profetie care sa se adevereasca: Steaua Bucuresti sa castige in sezonul 2007-2008 Campionatul, Cupa Romaniei, Liga Campionilor, Supercupa Europei si patronul clubului sa NU ajunga presedintele Romaniei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unui om care vorbeste cu dumnezeu, de exemplu Gigi Becali - ca tot v-ati luat de el - i-as cere ca dovada sa prezinte o profetie care sa se adevereasca: Steaua Bucuresti sa castige in sezonul 2007-2008 Campionatul, Cupa Romaniei, Liga Campionilor, Supercupa Europei si patronul clubului sa NU ajunga presedintele Romaniei.

Biblia e plina de profetii care s-au implinit...Cu toate astea, nu o crezi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia e plina de profetii care s-au implinit...Cu toate astea, nu o crezi...

Eu cred pana si pofetia finala din Apocalipsa ...e logic ca o religie care a adus atat de mult rau in trecut sa nu aduca bine nici in viitor...si iata semne clare se arata ....fundamentalismul religios e tot mai agresiv si se crede autorizat sa ieie masuri sa faca "ordine" caci acest drept il "sug" din Biblie!

In SUA si sub Bush pocaitii s-au unit cu politica tocmai ca cele doua curve unite(politica si religia) sa lucreze mai eficient in lucrarea de a face RAU!

Deci lucrarea Diavolului se implineste exact asa cum EL INSUSI a profetit (normal ca stie planul daca e creat de el)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×