Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Detin o retea de aproximativ 250 de calculatoare conectate la internet! Schema retelei ar fi .. o cutie cu swich pe scara de unde pleaca spre fiecare apartament cablu utp si legaturile pe UTP/FTP intre scari ( swichuri ) ! As dori sa elimin o parte din cabluri ... Cand zic o parte din cabluri ma refer la cele de la swich la client ! As dori sa creez conexiuni wireless la fel sau aproape la fel de bune ca legatura pe UTP ! M-ar interesa echipamentele care imi sunt necesare .. daca aveti linkuri cu preturi pentru astfel de echipamente , etc .. ! Mentionez ca trebuie sa pastrez o viteza destul de mare intre ei pentru a se putea juca , transfera fisiere mari (filme , jocuri , etc... ) ! Astept ajutor ! Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cea mai buna conexiune e prin cablu, wifi-ul nu merge teribil mai ales daca sunt mai multi conectati la acelasi access point. In plus se bruiaza usor, e suficient sa aiba careva un cuptor cu microunde prost izolat. Am vazut pe net tot felul de comparative intre diverse routere wifi, cauta pe google sa iti faci o idee daca acesta solutie corespunde nevoilor tale. Exista si alte solutii fara fir dar sunt mai scumpe si in general sunt dedicate legaturii intre noduri, nu de la nod la end user.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×