Sari la conținut
Forum Roportal
jenu

succesiune+intabulare

Postări Recomandate

In urma decesului tatalui meu,deces survenit acum 6 ani mi-a ramas un titlu de propietate asupra unui teren.Terenul a fost atribuit tatalui meu conform unei legi de impropietarire a veteranilor de razboi.Terenul nu este intabulat si nu este facuta nici succesiunea...din cauza ca am intarziat cu sucesiunea, intabularea sau a stiu eu ce legi,s-ar putea sa nu fie titlul valabil sau sa nu pot face intabularea?Va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati,pentru mine este o problema foarte importanta,avocatul imi spune sa fac succesiunea...expertul de la cadastru imi cere o gramada de bani sa masoare terenul si sa faca schita...dar nimeni nu imi spune daca treaba-i cat de cat sigura.Ma puteti ajuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai actul de proprietate nu ar trebui sa fie nici o problema. Revendica cineva acel teren? Consulta-te cu un notar sa vezi cum se procedeaza sa te coste cat mai putin. In mod normal, se face un act aditional la succesiune si se trec bunurile uitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce succesiune? Eu stiu ca mostenirea trebuie acceptata in termen de 6 luni. Intabularea e mai mult o chestiune de publicitate, ca sa iti fie respectate drepturile de catre ceilalti, adica sa fie opozabile, dar isi are si ea utilitatea ei. E valabil titlul ala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intabularea nu e o chestie de publicitate. Actul de intabulare este ca "documentul de identitate". Daca nu are, este ca si cum o persoana nu ar avea buletin.

Iar mostenirea nu trebuie acceptata in 6 luni. Exista un termen (6 luni sau 1 an) in care nu se platesc anumite impozite legate de succesiune, dar atat. Acte aditionale se pot face oricand.

 

In primul rand sa mergi la notarul la care a fost facuta succesiunea initial sa-i spui ca mai este ceva de adaugat. Daca succesiunea nu a fost deloc facuta mergi la orice notar sa o faci. Trebuie sa merga toti mostenitorii (si 2 martori parca)!

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, dar ma pot informa :jester: in schimb prin mosteniri si succesiuni am trecut si eu

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sucesiune dupa tatal meu nu am facut deloc si sunt singurul mostenitor.Terenul nu este revendicat,problema este cu titlul de propietate.Nu stiu daca este valabil,s-a dat titlul in 1995 in urma unei legi cu privire la veteranii de razboi si nu stiu ce prevederi are respectiva lege.Se poate anula un titlu de propietate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Titlul de proprietate are valabilitate nelimitata. Dar mergi sa discuti cu un notar, ca nu te costa nimic. Spune-i ca vrei sa faci succesiunea si ii spui care este situatia. Nu ai nevoie de avocat decat daca te judeci cu cineva, notarii sunt mult mai bine informati in domeniul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau poti sa stai linistit...

deja au trecut cele 6 luni.

Terenul nu il fura nimeni iar intabularea este necesara numai la instrainare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×