Sari la conținut
Forum Roportal
FrostFire

1% www.unulasuta.ro

Postări Recomandate

ce parere aveti despre aceasta initiativa??? http://www.unulasuta.ro/

Acum puteti decide directia a 1% din impozit!!! Eu cred ca e o chestie foarte faina. Sa stii ca banii tai se duc catre o organizatie care-ti reprezinta interesele sau care-i va folosi pentru a face un bine :roll:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesanta initiativa dar ...

Ce ma opreste sa-mi fac o organizatie nonguvernamentala si sa virez acolo banii pentru a ma folosii tot eu de ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai eu ce spuneam ::roll:: ::cat:: ::-: :

Eu cred ca e o chestie foarte faina. Sa stii ca banii tai se duc catre o organizatie care-ti reprezinta interesele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E clar : Romania e tara tuturor posibilitatilor !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legea prevede deja ca orice organizatie neguvernamentala (ong) sa fie acreditata.

Deja de cativa ani buni organizatiile care acced fonduri comunitare sunt foarte stric monitorizate.

Exact strictetea cu care se urmareste din punc de vedere financiar un PHARE, SAPARD....tot atat de stricta este activitatea untr-un ong, care primeste fonduri publice.

Am citit in comentariile de mai sus o "sensibilitate" la existenta acestor tipuri de organizatii......si e mare pacat !

nu puteti cuprinde cu privirea cat de mult au schimbat in mentalitate peisajul romanesc !

Am cunostinta de ceea ce vorbesc si sunt "centura neagra" in domeniu......

De curand citeam despre fraudele care se fac in SUA cu fondurule pentru cei ce au suferit de pe urma valului seismic ..!!.......deci ?.....ce se scurge printre degete in romania este un nesemnificativ procent. Dar proverbul romanesc.."decat sa muncesc degeaba mai bine sa stau degeaba" aici nu functioneaza....

Daca se va cheltui un procent in aceste institutii, prin sistemul de voluntariat, care sta la baza acestor organizatii, sa-ar inzeci in teritoriu.....dar....dar....hotilor de hoti le e frica.....!

Eu folosesc doar fonduri private .!!! si stiti de ce ?......pentru ca nu gasesc un economist care sa fie stapan pe legislatia in domeniu ..........deci prefer sa cheltui din buzunar de frica sa nu trebuiasca sa dorm la rece pentru un procent guvernamental...de care se vorbeste aici !

Off...si de ati sti ce relaxata este in acest domeniu legislatia europeana....dar uitam ca in europa va trebui sa intram toti....nu numai norocosii si privilegiatii soartei !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ceva de World Vision?Daca va intereseaza, ajutatii!Sunt in dificultate de cand au plecat americanii si trebuie sa stranga fonduri pentru toate filialele din tara.Va dau adresa asta: geta_barbalau@wvi.org,pentru detalii.Este o organizatie veche la nivel international,fondata din anii 50 si in Romania a aparut din 1970.Se ocupa serios de recuperarea si reintegrarea persoanelor cu handicap in societate,se organizeaza grupuri suport pentru parintii copiilor cu handicap,pentru copii se realizeaza programe de: cainetoterapie,terapie ocupationala specifica fiecarei afectiuni in parte,etc.Sunt foarte buni profesionisti,o spun din toata inima pentru ca au lucrat si cu copii mei si am vazut ce ii duce mintea sa faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×