Sari la conținut
Forum Roportal
bruce17

LCD -- de care?

Postări Recomandate

Salut.Daca stie cineva sa imi spuna si mie ce LCD sa imi iau avand in vedere ca ma dor ochii rau de la monitoarele crt si nu am nimic la ochi...

Ma ia si capul dupa cateva ore bune...

Merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma, dar recomandarea lor mi se pare slabuta : 72 hz. Idealul tinde spre 85-90 hz, si daca monitorul duce, chiar spre suta. De te-or mai durea ochii apoi, e grav.

 

Cat despre LCD, pentru sfaturi e bine sa ne spui cam ce suma ai fi dispus sa aloci. Oricum, nimic mai putin de 600 ron, asta e evident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

72 nu e slab deloc.... ideea e simpla... in mare un monitor afiseaza imaginea similar cu un televizor. Televizorul afiseaza 50 de cadre pe secunda, intercalate 25 cu 25... adica 25 de cadre de dungi care impreuna cu alte 25 de cadre de dungi in alte locuri formeaza imaginea. Daca la un televizor nu mori cu 50 de cadre, la un monitor cu 72 e ok, 75 e bun, orice peste asta e perfect.

 

La ce ajuta refreshul ? Pai e simplu... imaginea e "aruncata" din tub pe ecran. Pentru ca ea nu persista pe ecran, trebuie reimprospatata. La televizoare este reimprospatata e 50 de ori pe secunda, la monitoare de mai multe ori, pt ca de un monitor stam mai aproape. Ceea ce deranjeaza de fapt este palpairea vaga pe care o are imaginea atunci ccand avem un refresh mic. Dupa ore de folosit calculatorul, ne dam seama...

 

Intre 75 si 100 diferenta nu esete vizibila, pentru ca oricum imaginea persista pe retina. Ideea e cum se comporta monitorul la asa frecvente... unora li se deformeaza geometria, altora claritatea... sa ai un monitor la 100 Hz si clar ca ceata... nu vei avea nevoie de ore pentru a o lua razna pe pereti...

 

Revenind la LCD-uri... aici imaginea nu este "aruncata" pe ecran ci "depusa". Practic imaginea se formeaza din cristalele lichide imediat sub suprafata ecranului. Ca sa o putem vedea in spatele ecranului se afla niste lampi. Ideea de baza e ca nu ne strica ochii pentru ca nu e o imagine "aruncata" in ochii nostrii ci una care este pur si simplu acolo si o vedem ca pe orice alt obiect.

 

Orice TFT este ok pt asta. TFT-urile sunt tot LCD-uri dar in fabricatie "moderna". Practic nu prea mai gasesti LCD-uri, mai degraba TFT-uri. Diferenta e ca pe un LCD, daca nu te uiti drept si fix inspre el, e posibil sa nu vezi nimic... TFT-urile au unghi mai mare de vizibilitate, pana la 160 de grade, insemnand ca il poti privi din dunga si sa vezi ce e pe monitor.

 

Recomandari ? Eh... eu sunt indragostit de Samsung 960 BF (19") ... sau 760 BF (17") Culori, contrast, luminozitate. Cele 3 caracteristici importante. Timp de raspuns ? Orice sub 12 ms e ok. Pe vremuri si 20 ms era considerat acceptabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult de posturi.

Eu am un monitor samsung crt si am la el 75 hz.Ma gandeam sa imi iau un benq FP93G.L-am gasit in magazin cu 8,3 mil si mi sa parut avantajos...merita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intre 75 si 100 diferenta nu esete vizibila, pentru ca oricum imaginea persista pe retina. Ideea e cum se comporta monitorul la asa frecvente... unora li se deformeaza geometria, altora claritatea... sa ai un monitor la 100 Hz si clar ca ceata... nu vei avea nevoie de ore pentru a o lua razna pe pereti...

 

~ true

 

al meu la rez. de 1600x1200 la @75Hz arata mult mai clar imaginea ca la @85Hz. La rezolutii mai mici merg si frecvente mari fara sa afecteze claritatea imaginii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place Benq. Tehnologie buna dar in limite ce lezeaza bunul simt uneori. "Da, era cel mai bun monitor ca timp de raspuns pt pretul lui... " ...dar ii murea sursa de curent dupa cateva luni si se stingea cand vroia el, nu tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rugaminte...... vreau sa imi cumpar un LCD Samsung (sunt cele mai OK in raport calitate-pret) si optez intre LE-32S62

si LE-32S81 diferenta este ca al doilea are luminozitate 7000:1 ....si cam atat ....ce parere aveti este ok un samsung? prima varianta sau a doua? multam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.Daca stie cineva sa imi spuna si mie ce LCD sa imi iau avand in vedere ca ma dor ochii rau de la monitoarele crt si nu am nimic la ochi...

Ma ia si capul dupa cateva ore bune...

Merci

Asta depinde si de cati bani dispui!

Poti sa iti iei un Benq FP93GX ,isi merita toti banii!Eu il am de un an si cateva luni si e super Ok,mai ales ca sunt un gamer inrait.

Editat de Dodo03

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un Benq luat acum putin timp pentru tata.. este foarte multumit de el. Eu unul nu stau pe calculatorul ala, il mai conectez foarte rar la tv ca e LCD si imi place sa ma uit pe un monitor de 106 cm. In fine... recomandat Benq.. merita toti banii.

Editat de Simplu_X

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×