Sari la conținut
Forum Roportal
anitza25

Iritare dupa barbierit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

am si eu o nelamurire,pentru care va cer sa ma luminati un pic.

Prietenul meu are tot timpul probleme dupa barbierit.Se irita foarte repede si de aceea nici nu se barbiereste foarte des.De ziua lui i-am cumparat un aparat mai performant,cu 3 lame si care,clar,taie mai bine. Diferenta dupa barbierit se simte,tactil vorbind,dar se irita la fel de mult.Dupa barbierit foloseste after shave sau gel special,dar...

Ce ar putea fi!? Ce pot sa fac eu?Cum sa-l sfatuiesc?

Daca nu m-am adresat unde trebuie va rog sa ma indrumati spre altceva.

 

Multumiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sotul meu are aceeasi problema , cand foloseste after shave sau balsam,dupa barbierit.

Metoda lui impotriva iritatiilor este cam asa:foloseste pentru barbierit gel FOR MEN de la Avon si dupa,foloseste spirt medicinal dupa ce se clateste pe fata cu apa rece,niciodata calda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceasi problema.

Ideea este sa astepte vreo 5 minute dupa ce se da cu spuma de barbierit ca sa se inmoaie barba. Pe urma sa taie barba cu lama doar de sus in jos (in sensul firului de par) si nu invers.

Dupa barbierit ma dau cu o crema: Vichy Homme - Gel Hydratant Purifiant si nu folosesc nici spirt nici aftershave ca ma irita si mai tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand, folosesc lame clasice si nu aparat de barbierit, creste firul drept dup-aceea. Taierea o fac in sensul firului, apoi o a doua tura in sens contrar - elimina asperitatile, dar nu trebuie apasat :x. E important ca firul sa fie relativ inmuiat, si e preferabil -daca barba s-a indesit- sa nu tai pana la radacina, ca atunci sigur te iriti. After-shave Avon for men, cu extract din arbore de ceai - daca am lasat si fata putin umezita, se absoarbe imediat si are efect :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o problema asemanatoare, de fiecare data cand ma barbiresc am probleme cu "iritatul fetei".. daca ma atinge cineva pe fata dupa ce ma barbiresc este o problema.. una mare pentru mine. As dori sa stiu daca exista un tratament sau ceva asemanator pentru a scapa de aceasta problema. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenul meu are tot timpul probleme dupa barbierit.Se irita foarte repede si de aceea nici nu se barbiereste foarte des.De ziua lui i-am cumparat un aparat mai performant,cu 3 lame si care,clar,taie mai bine. Diferenta dupa barbierit se simte,tactil vorbind,dar se irita la fel de mult.Dupa barbierit foloseste after shave sau gel special,dar...

Ce ar putea fi!? Ce pot sa fac eu?Cum sa-l sfatuiesc?

Daca nu m-am adresat unde trebuie va rog sa ma indrumati spre altceva.

Un aparat electric, dar cu 3 lame rotative, nu cu sită.

 

http://www.consumer.philips.com/shavers/

 

Cu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma irit pe gat...am aparat cu 4 lame chiar si tot degeaba...ma gandeam sa ma epilez definitiv cu laser pe gat sau cel putin sa il fac mai rar :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×