Sari la conținut
Forum Roportal
fire

Eat Right, For Your Type?

Postări Recomandate

asa se numeste o carte care spune ce mincaruri sint "optime" ptr. o personana in functie de grupa lor sanguina....si eram curioasa daca cineva a auzit de ea si a urmat sfaturile de acolo, eu am cartea de 2 ani de zile si am observat ca majoritatea mincarurilor "de pe lista buna" sint cam favoritele mele, si cele de pe lista "neagra" unele din ele nu-mi priesc..... are si o lista "mijlocie" .... , ideea este sa consumi din lista "favorita" cit mai mult......mi sa-a parut mai apropriat sa mentionez aici de cartea aceasta ptr. ca mentioneaza mincarurile in ea, decit in sectia de medicina, dar daca roportal crede altfel poate muta mesasul unde crede.... Cartea este scrisa de DR. Peter si. de-Adamo si poate este tradusa si in romaneste, magazinele naturiste o poate avea ori librariile mari din Bucuresti.... Scopul cartii este sa informe oamenii cum pot urma un "diet" ptr. a sta sanatosi, sa traiasca mai mult (.?) si un mod de a "gasi" greutatea ideala si a o mentine...multe sfaturi interesante.....pot reda citeva detalii daca cineva doreste mai tirziu.....

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am auzit de carte ,dar idea ei imi pare cunoscuta.

E interesant ca-ti spune ce sa mananci si ce nu in functie de grupa sanguina.Despre asta am auzit mai demult vorbindu-se la televizor,dar nu-mi mai aduc aminte exact. Oricum,cred ca-am sa caut cartea sa vad cum e cu grupa sanguina si care-sa -favoritele' pentru grupa mea de sange. chiar asa! ar fi bine daca ai posta cateva feluri de mancare pentru. fiecare grupa de sange .....(ma refer la "lista buna") :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da este o ideie buna....o sa scriu ...... poate o sa-mi ia ceva timp dar o sa scriu :roll: :cat: :- .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tin sa va anunt de la inceput ca este primul meu "atentat" de traducere din engleza in romaneste....si daca nu "suna" chiar bine ....este ptr. ca nu stiu bine "echivalentul" in romaneste .... si nu sint tipul de persoana sa inventez o tarasenie doar sa sune bine..... asa ca imi cer scuze de la inceput....

 

Grupele de singe sint urmatoarele: O ( cred ca 0-zero in romaneste .)

A, B si AB cel putin se refera la "categoria de baza".... in romania a mea este

B-lll si la americani este B+ ( deci exista si un B- ...)

 

aici sint unele recomandatii pe scurt ptr. fiecare grupa:

O

-poti minca carne (proteine multe, putine carbohidrate)

-reduce total produsele din griu (wheat) si cele facute din majoritatea celorlalte "graunte" (ovaz, etc.)

-aerobic intens este cel mai recomandat exercitiu fizic....(adica corpul tau beneficiaza cel mai bine, de acest tip de exercitiu...)

-daca nu se maninca corect ptr. grupa O, riscurile sint mai ridicate ptr. a developa ulceruri, si boli inflamatorii precum arterita....

 

deci citeva "mincaruri ( alimente) de pe lista buna":

-carnea de vita + cea tocata, buffalo (cred ca este zimbru...una dintre cele mai slabe dintre carnuri, mie imi place)

-carne de miel, de vitel; ficat si inima ( presupun de la animalele mentionate...), carne de oaie si de la animalele de vinat....

-pastrav, sturion, sardine, macrou, salmon, ulei de masline, nucile, piinea EZECHEL

si se pare ca la brinzeturi pe lista mijlocie: este mozzarella, ( la metro) brinza din lapte de capra si untul ... si sint multe altele.....din toate categoriile de mincaruri

 

grupa A:

-ideal sa devii vegetarian (carbohidrate multe, putina grasime)

-yoga si golful sint exercitiile fizice recomandate

-meditatia este foarte buna ptr. a elimina stressul; daca nu se maninca corect ptr. grupa A riscurile mai ridicate sint de a developa cancer si boli cardiovasculare.

 

citeva din mincarurile de pe lista buna:

-nici o carne pe lista buna (de aceea se recomanda sa "devii vegetarian") dar citeva din lista medie: carnea de pui si de curcan;

-urmatoarele sint de pe lista buna

-macrou, sardine, salmon, pastrav, brinza din soia si lapte din soia (magazinele naturiste au asa ceva....)

-ulei de masline, seminte de dovleac, piinea EZECHEL, (ceva interesant, persoanele din grupa A nu pot digera rosiile si otetul, deci trebuiesc eliminate...??)

 

grupa B:

-cea mai variata "dieta" dintre toate grupele sanguine, incluzind si carne si fiind singura grupa sanguina la care produsele lactate ii priesc foarte bine;

-innotul si mersul moderat sint exercitiile recomandate

-daca nu se folosesc mincarurile "corecte" ptr aceasta grupa sanguina, riscurile sint mai mari ptr. a developa virusi ( care cresc mai incet) ce ataca sistemul nervos

citeva din mincaruri de pe lista buna:

-carnea de miel, iepure, oaie, caprioara si alte animale de vinat; salmon, sturion, sardine, macrou, pastrav, lapte, iaurt + cel cu fructe, lapte si brinza de oaie, mozzarella, olive oil, piinea EZECHEL,

 

grupa AB:

-cei din aceasta categorie au cele mai multe beneficii si intolerante ale grupelor A si B

-exercitiile de calmare si tehnicile de relaxare sint cele mai recomandate

-poseda cel mai "prietenos" sistem imunitar dintre toate grupele sanguine.

 

si acum citeva din mincarurile de pe lista buna:

-carnea de miel, oaie, curcan, si iepure; salmon, sardine, sturion, pastrav, macrou, lapte de capra+ brinza, mozzarella(brinza alba), iaurt, smintina fara grasime, ulei de masline, nuci, fulgi de ovaz, piinea EZECHEL

 

interesant ca uleiul de masline si piinea EZECHEL priieste bine la toata lumea....

nu stiu daca se gaseste in Ro piinea EZECHEL, poate la magazinele naturiste, dar cineva mi-a spus ca inca nu se gaseste... cred ca este facuta precum reteta din Biblie , Ezechel 6:4 (asa se numeste aici piinea) deci nu este din faina, este facuta din "graunte" incoltite....este foarte "satioasa" si are numai 60 de calorii ptr. o felie.... sint multe lucruri interesante in cartea aceasta, spune multe caracteristici care mie cel putin mi se potrivesc, de parca "zici" ca m-a studiat pe mine in persoana.....incluzind faptul ca "am tendinta" sa inghet de frig si sa ma simt mai obosita, fiind ceva specific grupei B

 

daca cineva doreste mai multe detalii despre o anumita grupa poate sa ma contacteze prin optiunea mesaj privat si sa includa adresa de email unde pot trimite toate detaliile....

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Fire!

Abia acum am vazut mesajul tau..iti multumesc pentru. efortul depus, de a traduce si apoi de a scrie atat de mult..Am citit cu sufletul la gura tot ce-ai scris si sa stii ca tot am sa caut cartea. In opinia, si cred ca si tu esti convinsa de asta, suntem ceea ce mancam,iar unele alimente ne pot face rau,mai ales in cantitati prea mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  In opinia, si cred ca si tu esti convinsa de asta, suntem ceea ce mancam,iar unele alimente ne pot face rau,mai ales in cantitati prea mari.

[snapbacca]25756[/snapbacca]

 

 

 

sint ferm convinsa de asta.....stiu pe propria-mi piele de asta..... dar in acelasi timp stiu ca nu ptr. toti este usor chestia asta.......

cum spune si in cartea mentionata....ptr. tipul meu....eu ma consider "blessed" ptr. ca pot minca o varietate in comparatie cu celelalte tipuri...... in cazul meu sint la extrema cealalta....."uit" sa maninc....trebuie sa ma fortez sa maninc.....si in comparatie cu alti oameni....am timp sa "aleg" mincarurile in schimb sa infulec orice-mi iese in cale.....

 

alte chestie....nu tin in casa orice ma poate tenta (dulciuri de orice fel...... in cazul meu) si daca nu le am in casa....nici ca simt nevoia sa mai maninc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru sfaturi fire.

 

Pe mine m-ai cam distrus, am grupa A si sunt o carnivora convinsa.... nu pot sa renunt la carne... de acolo imi iau energia. Dulciurile, ciocolata nu au nici un efect in comparatie cu carnea. Nu mananc f multa, dar din cand in cand o friptura...

Hai ca poate la rosii as renunta (desi cam greu) iar otetul nu mi-a placut niciodata...dar sa mananc numai soia...nu cred ca pot.

Din fericire nu am probleme cu greutatea, sunt asa cum trebuie si am greutatea constanta mereu, dar sunt inca tanara si dupa 30 de ani nu cred ca o sa mai imi permit sa mananc orice. Nasol, ce sa mai.

 

Si daca am inteles bine nici lactatele nu-mi fac bine... care la mine sunt de baza...Offff...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, andya ai dreptate.... la unele grupe schimbarile "par chiar imposibile".... si totusi daca te uiti la grupa ta, sa zic asa... ai si carnea de pui si cea de curcan plus multe din categoria de "peste".....

 

cit despre metabolismul asta al nostru.....sa incetineste "in mod normal" pe cit innaintam in virsta....

 

deci in cartea aceasta spune ca e Oca, sa maninci si din "celelalte mincaruri" din cind in cind....

 

in cazul meu este cam greu sa incorporez carne in dieta, personal nu simt nevoie sa maninc carne.....dar asa e......

cred ca este Oca, sa ne permintem sa mincam "orice" in cantitate moderata.... si vom fi Oca, si dupa ce o sa fim 30..... eu mai am putin si trec pragul..... o sa-ti spun cum e....eu mai si exersez....imi place mult.....

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Grupele de singe sint urmatoarele: O ( cred ca 0-zero in romaneste .)

A, B si AB  cel putin se refera la "categoria de baza".... in romania a mea este

B-lll  si la americani  este  B+ ( deci exista si un B- ...)

[snapbacca]25307[/snapbacca]

 

 

 

Si in Romania exista "+" si "-" si se refera la RH (pozitiv si negativ)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CAUT o carte scrisa de un american care scrie despre aciasta tema"ALIMENTATIE IN FUNCTIE DE GRUPA SANGUINA".Va rog daca stiti cine este autorul sau cum se numeste cartea mi-ati fi tare de ajutor.Sau alte informatii despre acest subiect .Stiu ca s-a scris si de scriitori romani dar nu sunt asa de complexe.Orce informatii mi-ar fi de folos Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×