Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

ajutooooorrr!

Postări Recomandate

Deci...O sa-ncerc sa expun problema coerent.

Pe calculatorul meu existau doua conturi - administratorul si guest. Administratorul e parolat si azi am indraznit sa-l redenumesc. Dupa redenumire, imi apare, dupa ce deschid calculatorul, doar userul Guest. Nu mai pot sa intru in administrator nici din Safe Mode, nici acolo nu-mi apare. Acolo am toate datele si e calculatorul de la munca.

Stiu ca sunt foarte inteligenta, nici macar eu nu stiu cum am reusit sa realizez asta, dar plizzz helppp!! Nu stiu cum sa intru inapoi in administratoooorrrrr!!! :lol: Am nevoie de o rezolvare pana maine la ora 8!!!

Multumesc!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de operare? WinXP? si ce fel home edition, professional

 

Poti sa spui cum ai facut sa-l renumesti?

 

Incearca cand iti afiseaza ecranul de login (banuiesc ca e ala clasic din XP) sa apesi de 2 ori CTRL+ALT+DEL. O sa iti apara un ecran de login clasic ca si in Win2000/NT. Incearca sa te logezi cu noul nume de administrator (ala pe care l-ai dat tu) si cu parola

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
XP professional.. ca sa redenumesc, am dat rename, da' de unde.. nu-mi mai amintesc :lol:

 

Incearca cum ti-am spus: de doua ori CTRL+ALT+DEL in ecranul de login si pe urma incearca sa scrii numele contului administrator si parola.

 

Exista si alte solutii mai complexe, dar incearca prima data asta

 

Re:::

Tocmai am incercat si eu sa renumesc contul administrator. Si a mers fara probleme. Esti sigura ca nu cumva l-ai sters din gresala si din inadvertenta :x? Precizeaza-mi te rog daca ai renumit contul ce se numeste "Administrator" (care este built-in) sau un ALT CONT care are doar drepturi de administrator. In mod normal contul "Administrator" nu apare in lista la login dar exista.

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimic. Nu s-a intamplat nimic. Am incercat de toate..

Acuma am reinstalat windowsul. A creat alt administrator, dar a ramas si ala pe undeva. Cand dau click dreapta pe My Comp -> Manage -> local users, imi apar toti trei, Administrator, dar am acces denied, guest si asta noul.

Pai nu apare in login, tocmai asta e problema. Nu l-am sters, ca-i acolo. Administratorul tau e parolat? Parola e problema.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca-i mai degraba o problema de drepturi decat de criptare. Iar drepturile se pot reseta din tab-ul security. Daca vrei pot sa-ti dau o mica aplicatie care stie sa seteze recursiv owner-ul pe directoare si fisiere sa fie accesibile de catre userul logat. Trebuie sa fi admin bineinteles ca sa poti sa le modifici

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe romaneste? :x Deci eu acuma sunt pe alt user cu drept de administrator si nu pot sa ma loghez pe administratorul .... ala primu, puii mei..

 

Aha, ai editat :lol:

Acu am inteles.. pai... :tease: da-mi...

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge direct sa o atasez in forum asa ca am pus-o pe server, fa-i download:

http://razmar.free.fr/zz/TakeOwner.zip

 

O dezipezi si apoi intr-o ferestra cmd lansezi comanda urmata de numele directorului unde nu ai acces:

 

D:\Home\Work\TakeOwner\Release>takeowner

Syntax: takeowner <directory>

 

D:\Home\Work\TakeOwner\Release>takeowner c:\aaaa

 

D:\Home\Work\TakeOwner\Release>

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×