Sari la conținut
Forum Roportal
micutu

16%

Postări Recomandate

Cota unica de impozitare 16% eu cred ca nu o sa ne bucuram mult de aceasta reducere fiscala mult ,ca doar stiu ca statul niciodata n-ar trebuie sa piarda ,intotdeauna castiga .

Asa ca incurand o sa ne faca o alta "bucurie" si o sa impuna un alt impozit,alte taxe sau sa mareasca pe cele existente.

Macar daca am avea o economie de piata functionala in adevarul cuvant nu din gura guvernantilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scade impozitul => cresc investitiile . Deci statul oricum castiga. Prin scaderea impozitului vor intra mai multi bani in tara iar cei care-si tin acum economiile la cec ar putea fi incurajati sa-i investeasca intr-o afacere. Si cum aceste afaceri genereaza venit ....:o!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E buna sau rea acum trebuie sa traim cu ea. Cota unica de impozitare a fost aprobata Joi in senat. Scorul destul de strans ... 58 voturi pentru 53 voturi impotriva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adoptarea cotei unice de impozitare mi se pare o mare pacaleala.Era de asteptat ca celelalte impozite sa creasca sau sa apara altele noi.Bugetul are nevoie de resurse pentru. a acoperi atat datoria externa a Romaniei(care a ajuns la o valoare destul de mare) cat si cheltuielile specifice sectorului de stat.

Acel gol provocat de implementarea cotei unice de impozitare trebuia acoperit cumva,guvernantii sperand chiar intr-o majorare a resurselor atrase la bugetul statului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: Eu nu cred ca e o prostie ,cred ca e un efect psihologic de a atrage cat

mai multe investii straine si capital strain in tara noastra si asa va creste si bugetul statului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: Eu nu cred ca e o prostie ,cred ca e un efect psihologic de a atrage cat

mai multe investii straine si capital strain in tara noastra si asa va creste si bugetul statului.

[snapbacca]25501[/snapbacca]

 

Daca erau sa vina investitorii aia, veneau de mult. Partea proasta la impozitarea asta e ca bugetul se va subtia foarte mult. Si atunci Cultura, Invatamantul si Sanatatea vor avea si mai putini bani decat pana acum. Prim-ministrul Tariceanu ne-a spus ca va acoperi golul din buget cu imprumuturi. Deocamdata nu am auzit de nici un imprumut.

 

Uitati-va in Germania ce impozite au. La anumite sume impozitul este de 90%.

 

Impozitarea asta ii ajuta doar pe afaceristi, caci pe ceilalti nu ii ajuta cu nimic. De pilda eu nu simt nimic la salariu. Iar scuza ca impozitarea ii va atrage pe investitorii straini a cam devenit banala. Daca erau sa vina, veneau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scade impozitul => cresc investitiile . Deci statul oricum castiga. Prin scaderea impozitului vor intra mai multi bani in tara iar cei care-si tin acum economiile la cec ar putea fi incurajati  sa-i investeasca intr-o afacere. Si cum aceste afaceri genereaza venit ....:o!!!

[snapbacca]25042[/snapbacca]

 

Sa stii ca unii dintre noi nu sa-au nascut sa devina afaceristi. Pentru crearea unei afaceri in Romania iti trebuie mult curaj (sa nu tremuri pentru ca ai incalcat legea), multi bani (ca sa dai spaga, multa spaga), multe relatii.

 

La inceput in -90 credeam si eu ca vor veni investitorii straini si o sa ne fie mai bine, dar acum am realizat ca de fapt nu e asa. Inainte aveam industrie, acum nu mai avem. De ce? Pentru ca cei care au venit sa investeasca, de fapt venisera sa praduiasca.

 

Nu zic, sunt si unii care vin sa faca treaba, dar cand vad CORUPTIA pleaca. Eu cred ca daca noi ne rezolvam problema asta (CORUPTIA) acum aveam un trai decent in aceasta tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Impozitul pe meditatii, in vizorul fiscului " naspa de profesori ca o data adoptat nou cod fiscal o pun profesorii

[snapbacca]25193[/snapbacca]

 

 

Mai bine mareau salariile si dupa aia se gandeau sa puna impozit pe meditatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×