Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate deschidem ochii unora si poate ne reamintim cat e de important sa nu fii ignorant.

Dupa parerea mea, ignoranta este sursa unor mari probleme in lumea asta, accidente (de masina), crime, sinucideri, boli, etc. as spune ca toate provin din ignoranta...

Ma contrazice cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu. Nestiinta e diferita de inconstienta. Asa ca nu le confunda, cu atat mai mult cu cat esti la Litere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ignorant e cel care nu stie.Cel putin asa zice DEX-ul.Inconstienta in cazul accidentelor (indiferent de natura lor)pleaca tot din ignoranta.YBytza nu a gresit total.Asta daca ne luam dupa definitia din DEX...

Totusi, stiam eu ca ignorant este si cel care arata o totala lipsa de interes fata de tot ce se intampla in jurul lui(cel ce nu este interesat sa stie,sa invete ,sa afle).Ignorant este si cel care nu are o idee PROPRIE bine conturata vis-a-vis de o oarecare problema.Ignorant este cel care nu-si pune intrebari si deci nu cauta raspunsuri.

Daca topicul tot este in filozofie atunci am sa spun ca este si bine sa fi ignorant pentru ca astea sunt cam singurele persoane ce pot atinge fericirea deplina.

Pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma contrazice cineva?

Da, eu. Ignoranta este sinonim cu nestiinta, cu prostie. Tu cauta termenul in dictionar, iar dupa ce te lamuresti cum e, mai vorbim daca totul se intampla din ignoranta, adica accidente, sinucideri, boli, samd.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu. Ignoranta este sinonim cu nestiinta, cu prostie. Tu cauta termenul in dictionar, iar dupa ce te lamuresti cum e, mai vorbim daca totul se intampla din ignoranta, adica accidente, sinucideri, boli, samd.
Sunt de acord.Nu e destul sa spunem ca suntem ignoranti si sa ne complacem.

Heidy a spus esentialul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu. Ignoranta este sinonim cu nestiinta, cu prostie. Tu cauta termenul in dictionar, iar dupa ce te lamuresti cum e, mai vorbim daca totul se intampla din ignoranta, adica accidente, sinucideri, boli, samd.

Ignorant nu este sinonim cu prost.Ia cauta si tu un dex.:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ignorant nu este sinonim cu prost.Ia cauta si tu un dex.:lol:
Conduce la acelasi rezultat.Si heidy a vrut sa sublinieze o anumita idee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu. Ignoranta este sinonim cu nestiinta, cu prostie. Tu cauta termenul in dictionar, iar dupa ce te lamuresti cum e, mai vorbim daca totul se intampla din ignoranta, adica accidente, sinucideri, boli, samd.

well spotted... :lol:

 

accidentele se intampla mai mult din cauza neatentiei

sinuciderile - din cauza depresiei.....

bolile - (depinde despre ce boli vorbim) tot din cauza neatentiei...unele pot fi si ereditare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conduce la acelasi rezultat.Si heidy a vrut sa sublinieze o anumita idee.

Conduce la acelasi rezultat insa pe cai diferite.Era vorba de nuanta si de o alta idee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conduce la acelasi rezultat insa pe cai diferite.Era vorba de nuanta si de o alta idee.

Domnisoara, daca vroiam sa discut despre nuantele care le poate avea cuvantul "ignoranta", deschideam topic despre asta.

Si sa stii ca uneori - daca nu adesea - nestiinta se confunda cu prostia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×