Sari la conținut
Forum Roportal
Rodica`

Soferi incepatori

Postări Recomandate

Dragi incepatori, sper ca acest mesaj este incurajator pentru voi. Succes!

Probabil ca nu vom ajunge SOFERI niciodata. Daca suntem si antitalent.... Sau femei... :friends: ... nici o sansa!

Talent (sau capacităţi naturale) sunt necesare

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragi incepatori in ale condusului, sunteti de acord cu mine ca ni s-a facut o demonstratie ( chiar si verbala - scrisa) referitoare la cum ar trebui sa fie un SOFER. :cry:

 

Sper ca sunteti lamuriti si ati inteles ca noi suntm departe de acel statut. :jester:

 

Trebuie sa ai timp, sa ai nevoie sa parcurgi distante mari si trasee complicate ca sa acumulezi experienta, si trebuie sa-ti placa sa conduci. :friends:

 

Eu merg prin oras si, in majoritate a timpului, de placere, chiar si fara o tinta precisa. Dar nu am nevoie si nici timp sa merg mult inafara. Din aceasta cauza nu am acumulat kilometri prea multi. Sunt insa multumita ca fac ceea ce mi-am propus: sa merg in fiecare zi, cat de putin.

 

Ne sunt utile toate parerile pe care le exprimati, dragi SOFERI. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domnule harald,

Apreciez deosebit de mult experienta si inclinarea dvs profesionala.

Va rog sa-mi permiteti sa subliniez ca termenul de un an este stabilit legal. Incepatorii trebuie sa-si fixeze si ei, ca pe drumul public, legea rutiera este cea care imparte dreptatea. Termenii legii nu pot fi dubii pentru cei care o respecta. O carte ca "Exercitiile conducerii", este un indrumar care nu poate fi contrazis. Regret ca ati facut aprecieri fara sa accesati cartea. Nu ati fi argumentat cu "lozinci si limbi de lemn". Scuzati-mi indrazneala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimate domnule harald,

Apreciez deosebit de mult experienta si inclinarea dvs profesionala.

Va rog sa-mi permiteti sa subliniez ca termenul de un an este stabilit legal. Incepatorii trebuie sa-si fixeze si ei, ca pe drumul public, legea rutiera este cea care imparte dreptatea. Termenii legii nu pot fi dubii pentru cei care o respecta. O carte ca "Exercitiile conducerii", este un indrumar care nu poate fi contrazis. Regret ca ati facut aprecieri fara sa accesati cartea. Nu ati fi argumentat cu "lozinci si limbi de lemn". Scuzati-mi indrazneala.

1. Nu sunt "domnule" pentru nimeni. Dacă tu vrei să fii "domnu' inginer" inclusiv pe forum, te priveşte :jester: Eu nu sunt "domnule" pentru nimeni. Nici măcar salariaţii nu au permisiunea să mi se adreseze cu "domnule" sau cu "dvs." Respectul nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Instructorii, incepatorii si chiar examinatorii nu pot discuta legea cand e vorba sa o aplice, la nivelul lor. Suntem obligati sa o stim in cele mai marunte detalii si nu ne putem permite sa cautam motive de a o contrazice, ori de a o incalca.

Există două lucruri distincte,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La prima lectura a Regulamentului de circulatie pe mine m-a izbit stilul in care sunt exprimate regulile, enunturile, chiar si sanctiunile. Este facut de politisti, asta e evident. Se vede de la o posta. Am discutat si cu un jurist de specialitate drept civil acest aspect. Nu e sofer si am vrut sa aflu parerea lui la prima lectura, ca jurist.

A zis ca Regulamentul este alcatuit cu mult dispret fata de limbajul juridic. I s-a parut ca un manual de invatare a soferitului. Nicidecum un cod de reguli coerent si riguros din pdv juridic, ca doar e o lege.

Trebuie sa recunosc ca am tocit efectiv si am facut chestionare ca la clasa a - 9-a la chimie. Poate altii mai dotati... Nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×