Sari la conținut
Forum Roportal
AndreiTEDY

Sondaj:

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu personal am inceput cu ceva ani in urma cu 3d studio max(versiunea 3.0 parca..oricum demult), dupa care am dat din greseala peste cinema 4d(foarte slab la capitolul modelare) insa randarea o face destul de curata. Acum am inceput rhinoceros la puricat, pentru modelare binenteles. Nu cred ca are importanta softul, este deajuns sa pui pe hartie si sa folosesti apoi ustensilele pe care le stapanesti mai bine in scopul respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu spun ca maya la capitolul grafica 3D...(modelare, animatie, randare etc) e regele..sau regina...apoi 3D Studio Max...acum un an aproape doi eram chiar obsedat de tot ce insemna 3D, web design, ...eram si inca mai sunt un adept la miscarii open-source ..foloseam softuri open-source..."blender 3D"...cel mai reusit si complex program de grafica 3D...actualizate versiunile foarte des si reparate bugg-urile...cine se obinuieste cu el e bine...si cu un render ca yaf-ray(nu stiu daca am scris corect)...e de nota 10 programul...tinand cont ca e open-source...exista pe situl oficial o comunitate intreaga..forumuri, lucrari, plugin-uri, asistenta, si bineinteles mereu ultima versiune a programului...pentru cei care vor sa incerce si altceva dekat complicatul "maya"...le sugerez blender...sta foarte bine la capitolul modelare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2D - Gimp, Sodipodi, Inkspace

3D - Blender 3D & YafRay, PovRay + MoRay

 

Astea ca freeware, iar ca produse comerciale, cred ca e destul de evident...

 

2D - Photoshop, Corel Draw

3D - 3D Studio Max, Cinema 4D, Maya...

 

...si inca o duzina de softuri demne de luat in calcul, atit free cit si comerciale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×