Sari la conținut
Forum Roportal
tei

vechime in munca in strainatate

Postări Recomandate

Lucrez de 5 ani in Ungaria cu contract legal de munca.

Nu am gasit nicaieri pe internet ceva legat de vechimea in munca pentru cei care lucreaza in strainatate. Va rog sa-mi spuneti daca anii lucrati in Ungaria se iau in considerare la calcularea vechimei in munca pentru stabilirea pensiei, daca se aduna la anii lucrati in Romania. Stiu ca de curind s-a incheiat un acord intre Romania si Ungaria referitor la asigurarile sociale dar nu am reusit sa citesc ce contine acest document.

 

Va multumesc tare mult pentru ajutor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucrez de 5 ani in Ungaria cu contract legal de munca.

Nu am gasit nicaieri pe internet ceva legat de vechimea in munca pentru cei care lucreaza in strainatate. Va rog sa-mi spuneti daca anii lucrati in Ungaria se iau in considerare la calcularea vechimei in munca pentru stabilirea pensiei, daca se aduna la anii lucrati in Romania. Stiu ca de curind s-a incheiat un acord intre Romania si Ungaria referitor la asigurarile sociale dar nu am reusit sa citesc ce contine acest document.

 

Va multumesc tare mult pentru ajutor!!!

 

Eu stiu ca se calculeaza separat si vei primi de acolo o pensioara functie de perioada lucrata.

La vechimea in munca,da,se ia in calcul acea perioada si se adauga la anii lucrati in Ro.Mai ales acum ca ambele tari sunt in UE nu cred ca mai este o problema.

Stiu pe cineva care a lucrat in Belgia in tinerete si la calcularea vechimii in munca,i s-au adaugat si acei ani.

De ce nu cauti pe net documentul cu pricina? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiu ca se calculeaza separat si vei primi de acolo o pensioara functie de perioada lucrata.

La vechimea in munca,da,se ia in calcul acea perioada si se adauga la anii lucrati in Ro.Mai ales acum ca ambele tari sunt in UE nu cred ca mai este o problema.

Stiu pe cineva care a lucrat in Belgia in tinerete si la calcularea vechimii in munca,i s-au adaugat si acei ani.

De ce nu cauti pe net documentul cu pricina? :focus:

 

Am cautat pe internet zile intregi vreun document legat de aceasta problema. Am gasit ca s-a semnat un acord cu Ungaria referitor la asigurarile sociale si ca acest document s-a publicat in Monitorul Oficial dar in MO , pe net, este numai titlul acordului. Probabil ca va trebui sa fac rost de Mo cind merg in tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×