Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Romania in Europa

Postări Recomandate

marea ratare europeana...in momentul in care cineva iti ofera imprumut dobanda pe care va trebui sa o restitui va fi de cateva ori mai mare...niciodata ue nu o sa bage pe cineva sau sa imprumute fara sa scoata inzecit de pe urma respectivei tari...ne-au bagat in gura lupului, peste 90% din populatia tarii nici macar nu stiu ce inseamna ue, dar o sa afle cu timpul.....

Nu te speria Darko ...au mai intrat unii mai saraci a noi in UE acum 15 -20 de ani si acum mergem ca slugi sa le culegem capsunile sau maslinele!

 

UE nu ne da bani imprumut ca UE suntem si noi deci cine da cui...Germania da spe miliarde de EU in fiecare an si asta de zeci de ani si din pacate nimeni nu ii da nimic inapoi iar dobanda o dam tot noi cand mergem ca turisti la hotelul facut cu bani nostri.

 

UE nu e banca si nu da credite .... bani care intra in palaria UE este aproximativ cu cat plateai vama daca vindeai in strainatate ....pricepi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati sarit multi in sus de bucurie la ora 0.00 :stars:

artificii,steagul Europei,vestitul "happy new year"...dar va spun un singur lucru : MUNCA, fratilor.Asta o sa invatam!

Cati bani se vor investi,cati nu...pe cine intereseaza! Investesc si ei ...dar tot ptr ei.

De ani de zile stam si ne gandim oare cum am putea scapa mai usor dintr-o situatie,bazandu-ne pe neamuri.Cautam sa castigam mai mult fara sa depunem si efort.

Am vrut sau nu am vrut...suntem in UE.

Si va trebui sa MUNCIM daca vrem sa supravietium.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ati sarit multi in sus de bucurie la ora 0.00 :stars:

artificii,steagul Europei,vestitul "happy new year"...dar va spun un singur lucru : MUNCA, fratilor.Asta o sa invatam!

Cati bani se vor investi,cati nu...pe cine intereseaza! Investesc si ei ...dar tot ptr ei.

De ani de zile stam si ne gandim oare cum am putea scapa mai usor dintr-o situatie,bazandu-ne pe neamuri.Cautam sa castigam mai mult fara sa depunem si efort.

Am vrut sau nu am vrut...suntem in UE.

Si va trebui sa MUNCIM daca vrem sa supravietium.

Si care era solutiain loc de munca ?

smangleala si alba neagra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum discutam de pomana! "Balul" a inceput (chiar daca in virtutea unei democratii "originale" nu ne-a intrbat nimeni daca vrem sau nu sa dansam .... pe sarma .... fara plasa de siguranta)!

Viitorul ne va arata cine are dreptate!

 

Cat priveste munca, pot fi de acord.

Cu o conditie: sa fii si lasat sa muncesti! Pentru tine bineinteles! Iar vis-a-vis de asta, toate "reglementarile" nu par ca vor sa faca asta (exemplu? Nu mai departe "plasa " luata de cei din industria carnii care dupa ce , din cate am auzit, au investit in ultimul an sute de mii de Euro, cu eforturi si indatorandu-se la banci, ca sa-si aduca afacerea la "standardele ...ii" afla acum cu stupoare ca ..... au interdictie sa vanda pe piata UE (si pentru ca prietenia cu UE e mare, nu avem voie sa vindem nici la .... rusi). Adica si ..... si cu banii luati! Asa incat bietii patroni au inceput deja (si suntem abia la inceput) sa vada o gramada de ..... stele galbene. :- :( :( "Multumim din inima" ...... conducatorilor iubiti acolo departe, unde sunt ei !)!

 

Iar de interdictiile pe piata muncii din UE, ce sa mai vorbim?! Arata ca suntem si vom fi (daca ne privesti din parti :stars: :o: bineinteles), "membri cu drepturi depline"!!! :- :- Iar seful grupului parlamentar liberal-democrat, parca, din parlamentul european , ne explica ieri la TV, ca e o decizie nefericita si ca de vina ar fi partidele de dreapta din UE si o parte a presei care au condus la aceste interdictii! Mai sa fie ! Dar cele care au decis interdictiile nu sunt guvernele din tarile UE in care romanii nu vor putea muncii? Corobarand cele doua chestiuni ..... ajungem la o concluzie .... cam cusuta cu ata alba!

 

Insa cum spuneam, viitorul ne va arata daca am "valsat" iarasi (ca de atatea ori in istoria noastra, din pacate) cu partenerul .... nepotrivit!

Un singur lucru mai putem spune: Domnul sa aiba mila de noi si de generatiile care vin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce berbecii inculti nu stiu este ca integrarea europeana este una politica si nu geografica.

Si pana in 1990 eram alipiti nu de Europa (politic) ci de URSS, si tot smakul pe care-l versi mata pe site de aici isi are obarsia.

 

Hei tu, [...], acolo unde scrii matalutza, te-ai gandit ca s-ar putea sa ajunga si "marele proiect" peste vreo 10-15 ani? Daca nu ai facut-o inca, mai gandeste-te de acum inainte!

Desi ma indoiesc ca poti sa faci un astfel de efort!

Iar cei care " au terorizat poporul asta" (si o fac poate inca) sunt alaturi de unele mari puteri, cei care isi privesc natia ca pe un nimic (crezand ca daca ei sunt nimicuri, inteaga natie e la fel!)!!!

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hei tu, [...], acolo unde scrii matalutza, te-ai gandit ca s-ar putea sa ajunga si "marele proiect" peste vreo 10-15 ani? Daca nu ai facut-o inca, mai gandeste-te de acum inainte!

Desi ma indoiesc ca poti sa faci un astfel de efort!

Iar cei care " au terorizat poporul asta" (si o fac poate inca) sunt alaturi de unele mari puteri, cei care isi privesc natia ca pe un nimic (crezand ca daca ei sunt nimicuri, inteaga natie e la fel!)!!!

spuneti ne si noua maestre ce e aceea "marele proiect"?

Pai poporul asta a fost terorizat tocmai de comunistii pe care ii regretati!

Sau o fi fost japonezii si noi nu stiam?

Eu cred ca nimicurile se deosebesc de restul lumii tocmai ca sunt prea nimic la judecata ca sa inteleaga marele moment istoric al integrarii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi oameni ne conduc si acum.Se va schimba faptul ca avem o clasa politica impotenta doar pt ca am fost infiati de UE?Va avea grija de noi sau tot lupii care neau condus pana acum vor face jocurile pt o suma ridicol de mica care nu va aduce beneficii romaniei ci doar lor personal.In plus aderarea peste voia populatiei este un nou abuz.S-a facut vreun referendum si cei 20 de milioane dormeau de si-au permis sa ne integreze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ca de obiecei. Vorbiti aiurea si mai grav credeti in ceea ce ziceti. Aveti o placere sadica in a respinge tot ce vine din afara plaiului stramosesc. Asta imi aminteste de niste vremuri recente.. Ati ramas cu sechele? Cand o sa renuntati la exceptionalismul romanesc? Dar la ideile care au tinut Romania pe loc atata timp?

Prin integrarea Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No comment:

 

"Sprijin mic si in scadere pentru UE (.....)

 

Sprijinul pentru Uniune a scazut fata de anul trecut, chiar daca nu cu mult, insa ingrijorator dat fiind ca nici nivelul din 2005 nu era unul stralucit.(.....)In sens invers, sprijinul pentru Uniune este cel mai redus in Marea Britanie (34%), Austria (36%), Finlanda (39%) si vecina noastra Ungaria (39%).

 

Imagine slaba pentru UE

 

In ceea ce priveste imaginea, UE sufera destul de mult in ochii cetatenilor sai. Astfel, Uniunea are o imagine pozitiva pentru doar 46% dintre respondenti, una neutra pentru 34% si una negativa pentru 17%. Din nou romanii se claseaza la capitolul eurooptimism, 65% dintre concetatenii nostri vazand imaginea UE ca pe una pozitiva."

 

Sursa: http://www.europeana.ro/stiri/Uniunea%20pr...ata18122006.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No comment:

 

"Sprijin mic si in scadere pentru UE (.....)

 

Sprijinul pentru Uniune a scazut fata de anul trecut, chiar daca nu cu mult, insa ingrijorator dat fiind ca nici nivelul din 2005 nu era unul stralucit.(.....)In sens invers, sprijinul pentru Uniune este cel mai redus in Marea Britanie (34%), Austria (36%), Finlanda (39%) si vecina noastra Ungaria (39%).

 

Imagine slaba pentru UE

 

In ceea ce priveste imaginea, UE sufera destul de mult in ochii cetatenilor sai. Astfel, Uniunea are o imagine pozitiva pentru doar 46% dintre respondenti, una neutra pentru 34% si una negativa pentru 17%. Din nou romanii se claseaza la capitolul eurooptimism, 65% dintre concetatenii nostri vazand imaginea UE ca pe una pozitiva."

 

Sursa: http://www.europeana.ro/stiri/Uniunea%20pr...ata18122006.htm

 

Tare greu va pica fisa.

La ce sa se bucure marea Britanie si Austria de UE ca sa tina in carca 7 state fost comuniste si 3 state fost sovietice?

Pai sigur ca romanii se bucura ca vor "pati" asa cum au patit Gresia Spania si altele ....adica va fi si intra in randul tarilor civilizate in care se traieste demn si decent.

Chiar nu observi in jurul matale nici un semn pozitiv....mai stai si azi la coada la lapte carne si benzina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×