Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Grecia - Atena

Postări Recomandate

m-am gandit sa scriu cate ceva despre grecia,informatii pentru cei care vor sa o viziteze.

din cate am observat excursiile cu biroul iese mult m-ai ieftin decat sa vii asa de unul singur.dar ce iti ofera asta?stiu ei de distractie?

am m-ai vazut ca toti care se duc in excursii aleg katerini si halkidiki.

sa imi dau cu parerea alea nu sunt nimic.

sfat daca veniti in excursie alegeti insulele,si atena e ok.

daca vreti sa gasiti un pret bun cautati la inceputul lunii septembrie.e foarte cald sa nu va fie frica.

hai sa vedem cum merge o excursie de 3,4 zile fara firma.

lunile care puteti veni incepand din mai pana in octombrie.si atena are plaji superbe.

daca veniti in atena e nevoie numai de o zi pentru a vedea monumentele istorice.(daca iti spune cineva ce autobuze iei si unde cobori e usor)-in autobuze sau metrouri o voce va anunta fiecare statie.

ok va dau cateva informatii si la cerere la cei interesa-ti voi deschide un topic bine organizat,cum si ce cu putini bani o excursie in grecia atena..

sa incepem o lista de preturi.

highbuget-avion 360 dus intors,la inceputul lunii septembrie pute-ti prinde oferta de 260 euro.

sosire in aeroport-taxiu pana la hotel-20 euro.

camera la hotel se incepe de la 50-si ajunge pana si la 1500 pe seara.

lowbuget-autocar 160 euro dus-intors,pers.

circa 20 de ore,puteti admira bulgaria pe drum.

autocarul va lasa la firma si de acolo 5 euro taxiu pana la hotel.

daca veniti cu avionul are metrou din aeroport cu 2 euro de persoana.(un bilet autobuz 0,50 centi)

hoteluri eu am gasit si la 35 euro destul de bunicel,gasim si mai jos de 35,stiu ca exista si cu 20 euro dar va apuca groaza...deci ceva bun gasim de la 35 in sus..

pe unde umblam in atena...

dupa cum v-am spus monumentele le vedeti si intr-o zi si celelalte zile va raman pentru distractie..

buzukia,daca vrei sa cheltuiesti multi bani poti rezerva o masa aproape de scena si savura cantaretul preferat(cum ar fi skakianakis,vissi,vandi etc).pretul sticlei de la 130 euro.se servesc si fructe(gratis)

se poate si cu low buget sa mergi sa vezi cantaretul preferat,o bautura 8 euro,poti sta pe scaun la bar si savura cantaretul/canareata de pe scena.

in grecia imi place ca in cluburi nu platim intrarea..(e libera)..si daca la unele cluburi se plateste intrarea numai sambata este 10 euro care ai inclusa si o bautura.in cluburi bauturile sunt de la 6 euro pana la 10 depinde de club.

din mai pana in septembrie pe bulevardul poseidonos sunt cluburi in aer liber unul langa altul(pe plaja).imi place ca din cluburi nu lipsesc dansatoarele.

imi plac terasele-coffe shop.sunt super decorate,cu lumanari.la alte terase in afara de cea ce iei, ofera sandwichuri,si mici atentii.by te way paharul cu apa la ei e o traditie sa nu va mirati daca inainte de a vi se lua comanda vi se va aduce un pahar cu apa.

imi place una anume taj mahal(are si in patra,ianina etc.)...e in stil turcesc sau indian,are diferite ceaiuri,are si magazin inuntru unde poti cumpara diferite(tarile anatolitice),bineinteles ca dansatoarele nu lipsesc..

la unele terase in acest stil au clarvazatoare.(iti ghiceste in carti).

taverne-aici poti manca mancaruri tipic grecesti,poti lua si portii de mancare gatita,6 euro cum ar fi pastitio,briam...o salata greceasca e 3,50 euro,si la tavernele de pe plaja caracatita,pesti incepand de la 8 euro.

sau te poti opri pe drum si manca o suvlakia(are inauntru cartofi,rosii,daca e cu carne de pui se adauga salata si sos de mustar,daca e cu carne de porc,tzatziki,ceapa)costa doar 1,50.

eu de exemplu in orasul in care stau e tot pe plaja, stiu aici persoane care inchiriaza vara camere la turisti si cu 20 de euro.

daca as alege ceva highbuget pentru grecia as alege 10 zile la hotelul al del mar din pirgo grecia.hotelul are o mie de camere,7 piscine,plaja privata,sala de gimnastica,coafor,spa(un centru de masaj si relaxare mare cat moll)

sau o insula,xio,mikonos...

Editat de julia23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da mai multe detalii, nume de taverne, hoteluri si locatia lor (strazile). Ma intereseaza un buget low, as vrea sa fac excursia pe cont propriu, am mai fost in Atena dar cu un grup organizat cu autocarul, si am stat trei zile, am putut vedea in tihna tot ce era de vizitat...

Insulele grecesti de principiu stiu ca sunt mai scumpe decat statiune mentionate de tine... daca imi poti recomanda si de acolo cateva hoteluri.... mersi mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am gandit sa scriu cate ceva despre grecia,informatii pentru cei care vor sa o viziteze.din cate am observat excursiile cu biroul iese mult m-ai ieftin decat sa vii asa de unul singur.dar ce iti ofera asta?stiu ei de distractie?am m-ai vazut ca toti care se duc in excursii aleg katerini si halkidiki.sa imi dau cu parerea alea nu sunt nimic.sfat daca veniti in excursie alegeti insulele,si atena e ok.daca vreti sa gasiti un pret bun cautati la inceputul lunii septembrie.e foarte cald sa nu va fie frica.hai sa vedem cum merge o excursie de 3,4 zile fara firma.lunile care puteti veni incepand din mai pana in octombrie.si atena are plaji superbe.daca veniti in atena e nevoie numai de o zi pentru a vedea monumentele istorice.(daca iti spune cineva ce autobuze iei si unde cobori e usor)-in autobuze sau metrouri o voce va anunta fiecare statie.ok va dau cateva informatii si la cerere la cei interesa-ti voi deschide un topic bine organizat,cum si ce cu putini bani o excursie in grecia atena..sa incepem o lista de preturi.highbuget-avion 360 dus intors,la inceputul lunii septembrie pute-ti prinde oferta de 260 euro.sosire in aeroport-taxiu pana la hotel-20 euro.camera la hotel se incepe de la 50-si ajunge pana si la 1500 pe seara.lowbuget-autocar 160 euro dus-intors,pers.circa 20 de ore,puteti admira bulgaria pe drum.autocarul va lasa la firma si de acolo 5 euro taxiu pana la hotel.daca veniti cu avionul are metrou din aeroport cu 2 euro de persoana.(un bilet autobuz 0,50 centi)hoteluri eu am gasit si la 35 euro destul de bunicel,gasim si mai jos de 35,stiu ca exista si cu 20 euro dar va apuca groaza...deci ceva bun gasim de la 35 in sus..pe unde umblam in atena...dupa cum v-am spus monumentele le vedeti si intr-o zi si celelalte zile va raman pentru distractie..buzukia,daca vrei sa cheltuiesti multi bani poti rezerva o masa aproape de scena si savura cantaretul preferat(cum ar fi skakianakis,vissi,vandi etc).pretul sticlei de la 130 euro.se servesc si fructe(gratis)se poate si cu low buget sa mergi sa vezi cantaretul preferat,o bautura 8 euro,poti sta pe scaun la bar si savura cantaretul/canareata de pe scena.in grecia imi place ca in cluburi nu platim intrarea..(e libera)..si daca la unele cluburi se plateste intrarea numai sambata este 10 euro care ai inclusa si o bautura.in cluburi bauturile sunt de la 6 euro pana la 10 depinde de club.din mai pana in septembrie pe bulevardul poseidonos sunt cluburi in aer liber unul langa altul(pe plaja).imi place ca din cluburi nu lipsesc dansatoarele.imi plac terasele-coffe shop.sunt super decorate,cu lumanari.la alte terase in afara de cea ce iei, ofera sandwichuri,si mici atentii.by te way paharul cu apa la ei e o traditie sa nu va mirati daca inainte de a vi se lua comanda vi se va aduce un pahar cu apa.imi place una anume taj mahal(are si in patra,ianina etc.)...e in stil turcesc sau indian,are diferite ceaiuri,are si magazin inuntru unde poti cumpara diferite(tarile anatolitice),bineinteles ca dansatoarele nu lipsesc..la unele terase in acest stil au clarvazatoare.(iti ghiceste in carti).taverne-aici poti manca mancaruri tipic grecesti,poti lua si portii de mancare gatita,6 euro cum ar fi pastitio,briam...o salata greceasca e 3,50 euro,si la tavernele de pe plaja caracatita,pesti incepand de la 8 euro.sau te poti opri pe drum si manca o suvlakia(are inauntru cartofi,rosii,daca e cu carne de pui se adauga salata si sos de mustar,daca e cu carne de porc,tzatziki,ceapa)costa doar 1,50.eu de exemplu in orasul in care stau e tot pe plaja, stiu aici persoane care inchiriaza vara camere la turisti si cu 20 de euro.daca as alege ceva highbuget pentru grecia as alege 10 zile la hotelul al del mar din pirgo grecia.hotelul are o mie de camere,7 piscine,plaja privata,sala de gimnastica,coafor,spa(un centru de masaj si relaxare mare cat moll)sau o insula,xio,mikonos...
Hai sa te contrazic la costul "low buget" un bilet de avion e mult mai ieftin daca il iei cu o luna chiar o luna jumatate inainte... 120 euro!!!!! dus intors....asta da low buget....nu trebuie sa ai f multi bani sa vizitezi atena...la akropolis se plateste o taxa...parca de 12 euro...cel putin asa era anul trecut..in rest...80 de centi un bilet de autobuz sau metrou, cafenele pt toate buzunarele si viata de noapte cat cuprinde.
Da mai multe detalii, nume de taverne, hoteluri si locatia lor (strazile). Ma intereseaza un buget low, as vrea sa fac excursia pe cont propriu, am mai fost in Atena dar cu un grup organizat cu autocarul, si am stat trei zile, am putut vedea in tihna tot ce era de vizitat... Insulele grecesti de principiu stiu ca sunt mai scumpe decat statiune mentionate de tine... daca imi poti recomanda si de acolo cateva hoteluri.... mersi mult.
Iti recomand o insula greceasca super!!! se numeste Zakynthos si este o noua atractie pe piata de turism din Romania...preturi acceptabile si mancare bunawww.thefourseasons.gr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Atena mi-au placut doar zonele turistice. Am urcat la Acropolis si mi-a placut ff. mult, toate acele constructii antice. Si ce fain se vedea Atena de sus :resent:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×