Sari la conținut
Forum Roportal
DarkBringer

Tanar s-a castrat singur

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asa e ! ... nu credinta este vinovata , ci religia care propovaduieste taierea madularului :lol:
care religie propovaduieste asta?

eu stiu despre eunucii turci (dar nu Coranul este de vina, ci traditia) si despre cantaretii de opera (aici nu este vorba despre vreo religie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care religie propovaduieste asta?

eu stiu despre eunucii turci (dar nu Coranul este de vina, ci traditia) si despre cantaretii de opera (aici nu este vorba despre vreo religie)

 

Maria ... stiu foarte bine cunostintele tale in materie de religie ; chiar asa profan cum sunt ... pot citi :lol:

 

"Şi dacă m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a stiut omul ce a stiut cand a decis sa se desparta de... :lol: motivatia a fost clara: a avut un moment de luciditate in care a constatat ca are buba la cap si a decis ca lumea n-are nevoie de inca unul ca el. deci... :x dupa mine tipul e un erou ! :crazy:

pe de alta parte, sper ca realizati ca, daca toti nebunii ar fi facut la fel, azi ati fi fost muuult mai singuri pe roportal, asta daca ar fi existat roportal ! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maria ... stiu foarte bine cunostintele tale in materie de religie ; chiar asa profan cum sunt ... pot citi :crazy:

 

"Şi dacă m

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a stiut omul ce a stiut cand a decis sa se desparta de... :P motivatia a fost clara: a avut un moment de luciditate in care a constatat ca are buba la cap si a decis ca lumea n-are nevoie de inca unul ca el. deci... :) dupa mine tipul e un erou ! :lol2:

pe de alta parte, sper ca realizati ca, daca toti nebunii ar fi facut la fel, azi ati fi fost muuult mai singuri pe roportal, asta daca ar fi existat roportal ! :crazy:

mda... nici nu stiu daca sa-l admir sau sa-l compatimesc ? :crazy:

 

ideea e ca-ti trebuie un curaj nebun pentru o asemenea act temerar i-as spune, dar poate si o acceptare a unei realitati evidente luata din convingere religioasa .

 

 

Scumpi :P ...eu personal cred ca transformarea literala a textului de mai sus este stupida(ptr oricine care vrea sa creada ca acest text se comenteaza literal).Parerea mea!! Versetul nu vrea sa puna emfaza pe taierea madularului,ci pe pierderea sufletului.Mantuirea sufletului este mai importanta decat trupul firesc,si nicidecum,da-ti madularele la gaini daca ele te duc in pacat. Imagineaza-ti...Dumnezeu totusi e pro casatoriei si procreerei mai mult decat ascetismului. Pe bune acum,de ce ar avea nevoie Dumnezeu de un om care sa stea pe un varf de munte si sa se roage 24/24? :) Ce sa faca cu el(cu atat mai mult sa fie si castrat)???? :tease:

Anna , iar faci interpretari pe text ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de citit vad ca citesti, dar cum intelegi?!?

 

textul biblic nu este o colectie de axiome

unii asa cred si ajung in situatia tanarului despre care se vorbeste

dar asta nu inseamna credinta biblica, ci prostie, boala psihica...

- iar acestea se manifesta independent de religie, chiar daca in spatiul religios

din pacate Maria , tot mai multi religiosi imping cuvantul si invatatura Scripturii pana la paroxism ; este o realitate trista a zilelor noastre .

 

mdeah :P join me? :crazy: (cu interpretarile adica...)

 

eu nu inteleg altceva ...

 

atat anticii cat si orientalii au ajuns a transforma actul sexual in arta ... crestinismul insa il desfinteaza cu desavarsire , recomandand practicare actului doar in cadrul familiei si doar pentru actul creationist in sine, ci nu pentru placere, eliberare de energie, unirea cu divinul, etc...

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atat anticii cat si orientalii au ajuns a transforma actul sexual in arta ... crestinismul insa il desfinteaza cu desavarsire , recomandand practicare actului doar in cadrul familiei si doar pentru actul creationist in sine, ci nu pentru placere, eliberare de energie, unirea cu divinul, etc...
cam asa

cu observatia ca actul exual este recomandat in Catehismul catolic pentru preocreare si binele sotilor, adica:

"pentru placere, eliberare de energie, unirea cu divinul" in cadrul cuplului conjugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cam asa

cu observatia ca actul exual este recomandat in Catehismul catolic pentru preocreare si binele sotilor, adica:

"pentru placere, eliberare de energie, unirea cu divinul" in cadrul cuplului conjugal

asta nu stiam , insa in ortodoxism, desacralizarea vietii este evidenta ...desacralizare care merge mai departe ... si poate duce la pierderea credintei chiar .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×