Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am incercat pentru prima data un hibrid intre ciorba de vita si ciorba de pui: ciorba de pui cu bors cu smantana (la plic). Am facut o supa de pui obisnuita cu taitei de casa, si crezand ca nu mai am bulion, am folosit in loc de borsul normal pe cel cu smantana, care de obicei se pune la supa de vita. A iesit buna. Mai dragut a fost cand am descoperit ca de fapt aveam bulion. Din pacate nu gasesc bors proaspat aici deci trebuie sa folosesc bors la plic. Ca sa fie cat trebuie de acru tre' sa dublez sau sa triplez cantitatea scrisa pe plic (la litrul de apa),

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa de gaina

 

Pentru cel mai bun rezultat se foloseste o gaina crescuta la tara in curte unde maninca seminte de iarba si porumb adica totul necontaminat de chimicale in mod intentionat.

Se foloseste o gaina batrina care nici de closca nu mai e buna ca n-are rabdare sa stea nici pe oua deja!!!

Nu intru in detalii de taiat si curatat gaina ca stiti asta demult insa se spala bine cu apa rece, eventual se tine un pic in apa sarata, se limpezeste perfect si cu cap cu tot si gheare intra in oala mare de vreo 12-15 litri cel putin, dar cu cat mai mare oala atit mai bine ca are loc comfortabil sa fiarba si nu stropeste peste tot sa ne arda!!!

Se pune la fiert in apa rece cu o lingura de piper boabe, o foaie de dafin, o gulie mijlocie cam 300 grame cel putin, o rutabaga daca este aproape cam cat un mar, o ceapa mare intreg, 4 catei de usturoi, 1 ardei gras, culoarea nu conteaza,

o rosie, cel putin 600 grame de morcovi, 200 grame de pastarnac, o radacina de telina de 100 de grame si daca este telina cozi verzi sint bune cateva bucati sau telina frunze uscate, radacina de patrunjel 1-2 depinde de macel putin, un sfert de varza alba sau varza de Bruxelles vreo 8 bucati, cel putin 1 kg de cartofi rosii intregi curatati dar peste 2 ora de la inceperea fierberii numai se adauga si sare dupa gust.

 

Totul fierbe la foc moderat vreo 3 ore, neamestecat!!! se pune totul deodata exceptia cartofii, se ia mereu grasimea si se colecteaza ca va iesi foarte multa grasime care se poate folosi la ori ce mai tirziu. Daca nu se fierbe gaina, se pune intr-o cratita si in cuptor cu ea la rumenit sa fie placut de mancat cu cartofii din supa si restul zarzavatelor in compania unui sauce de rosii facut tot in casa pana fierbe supa.

 

Se scoate zeama cu un polonic intr-o cratita cu strecuratoare fina sa fie doar zeama clara, cartofii rosii nu fac supa tulbure!!! Se fierb galuste de grisi in ea sau fidelute de casa si cu patrunjel tocat fin se serveste fierbinte. Eu fierb galustele sau pastele direct in supa, nu in apa si pe urma sa le pun in supa ca n-au gust decat de apa, pentru mine ...

 

Sauce de rosii

 

Se face un rantas dintr-o lingura de faina si doua linguri de ulei, cand faina este deja spre rosu se stinge cu suc de rosii, de casa preferabil sau din magazin dar sa fie destul la dispozitie, cel putin 1 litru, se amesteca constant si se gusta de sare si un pic de zahar se adauga sa nu fie acida. Da in fiert si se ingroasa ... si e gata ... un fel de ketchup maghiar, se serveste peste carnea de pasare si legumele din supa, hrean mai merge cu gaina si devine o masa delicioasa de prinz de Duminica. Cantitatile depind si de numarul de persoane care o sa manince la masa, se pune mai mult in caz de nevoie.

 

 

La fel se poate face si o supa de viata cu exceptia ca se pune la fiert carnea cu oase multe si dupa 3 ore de fierbere si scos de spuma se adauga zarzavaturile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de unde si vorba strabuna "din gaina batrana se face zama" :)

 

eu la sos de rosii frig o tzara de ceapa in rantasul ala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu la sos de rosii frig o tzara de ceapa in rantasul ala.

 

Ai dreptate, se poate aroma si cu un pic de usturoi sau hrean, cuisoara, smantina, am vazut la cineva telina uscata si gutui, insa asta deja depinde de zona in care a crescut persoana, langa sasi sau unguri, ucrainieni sau romani ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da.

 

de undeee..... :)

o supa mai inutila ca aia n-am vazut. paine cu apa. :)

cred ca tu o faci fara gust :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca tu o faci fara gust :haha:

nu, ca gust are... asa am auzit. ca eu nu o gust. :P

n-are ratiune de a fi :)

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×