Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

intrebare: la ce trebuie lapte si faina? dar branza topita?

 

Broccoli se fierb in supa facuta din cub sau legume. Se adauga si un cartof taiat cubulete. Cand au fiert, se scot si se paseaza. Pireul obtinut se pune inapoi in jumatate din cantitatea de supa in care au fiert legumele. Se adauga smantana si daca mai e nevoie sare si piper.

Pentru ca este o supa -crema. Numai ca procesul tehnologic este altul.

 

Legumele toate, se calesc, apoi se pune faina si se caleste si ea odata cu legumele, se stinge cu supa sau apa, si se lasa sa fiarba. Apoi se paseaza toate si se adauga smantana. Se adauga sare, dupa gust.

In unele cazuri se pot pune si bucatele de brocolii, sau legumele preponderente din care se face supa-crema . Ciuperci, conopida, mazare, spanac, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cat am balit ieri citind de supa de broccoli azi imi fac, numai voi sunteti de vina :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: Aoleooo Jojolino, o sa o patesti la cate cuburi bagi in tine, maica :o:

Numai chimicale.

Supa naturala de legume nu ie buna. ?! Nu ie.

Smantana la fel, nu ie. Doamneee, ce vremuri traim. :cry:

 

ai perfecta dreptate

supa am facut-o din pricina ca aveam neste ciuperci nici prea multe nici prea putine si nu stiam ce sa fac cu ele

am plecat de la gandul sa fac un sos pt friptura de vita pe care urma sa o fac a doua zi ... si m-am razgandit pe percurs. si cum n-aveam smantana sau alta supa am apelat la cuburi. nu abuzez de ele dar supa asta a fost un experiment :o:

Editat de tihuana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai perfecta dreptate

supa am facut-o din pricina ca aveam neste ciuperci nici prea multe nici prea putine si nu stiam ce sa fac cu ele

am plecat de la gandul sa fac un sos pt friptura de vita pe care urma sa o fac a doua zi ... si m-am razgandit pe percurs. si cum n-aveam smantana sau alta supa am apelat la cuburi. nu abuzez de ele dar supa asta a fost un experiment :jester:

Credeam ca vrei sa te eutanasiezi si sa iti incasezi si asigurarea de viata. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciorba radauteana

 

1 piept mare de pui cu os, 1 morcov, 1 ceapa, 4lg faina, 300 g smantana, 4 galbenusuri, sare, condiment tip vegeta, 6-7 catei usturoi

 

Se pune pieptul de pui la fiert. Dupa ce se indeparteaza spuma se adauga morcovul si ceapa si se lasa la fiert. Se scot legumele dupa ce au fiert impreuna cu pieptul si se lasa la racit. Treptat se amesteca galbenusurile cu faina si smantana obtinuandu-se o compozitie omogena. Aceasta compozitie se adauga in apa in care au fiert celelalte ingrediente si se lasa sa dea in clocot apoi se adauga pieptul de pui taiat fasii. Se mai lasa sa dea in clocot, se condimenteaza iar spre sfarsit se adauga usturoiul pisat. Se adauga putin patrunjel tocat (optional).

in alte parti se mai pune si bors acrit sau zeama de lamaie

Editat de nimfa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ciorba radauteana

 

1 piept mare de pui cu os, 1 morcov, 1 ceapa, 4lg faina, 300 g smantana, 4 galbenusuri, sare, condiment tip vegeta, 6-7 catei usturoi

 

Se pune pieptul de pui la fiert. Dupa ce se indeparteaza spuma se adauga morcovul si ceapa si se lasa la fiert. Se scot legumele dupa ce au fiert impreuna cu pieptul si se lasa la racit. Treptat se amesteca galbenusurile cu faina si smantana obtinuandu-se o compozitie omogena. Aceasta compozitie se adauga in apa in care au fiert celelalte ingrediente si se lasa sa dea in clocot apoi se adauga pieptul de pui taiat fasii. Se mai lasa sa dea in clocot, se condimenteaza iar spre sfarsit se adauga usturoiul pisat. Se adauga putin patrunjel tocat (optional).

in alte parti se mai pune si bors acrit sau zeama de lamaie

Si asta pana la urma ce este ? :o:

Ca nu gasesti nimic in ea, decat pieptul ala de pui.

Si de ce pui faina ? :jester:

 

Deci este o apa chioara, cu smantana, faina si pieptde pui. :jester:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

supa-crema de dovlecei

 

Se indeparteaza coaja de pe dovlecei, se spala si se taie cuburi, se pun la fiert, se adauga condimente si neaparat marar, (se pot adauga morcovi, telina, pastarnac, patrunjel tot cubulete)

Dupa ce sunt fierte se stecoara dar nu se arunca zeama. Se mixeaza dovleceii (dureaza foarte putin). Din zeama in care au fiert se arunca cam trei sferturi, restul se adauga la supa.

Se topeste niste unt, se adauga 2 lingurite faina, lapte cald (cam 300ml.)

Se amesteca toate si supa-crema e gata, se mai presara marar inainte de servire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de Linte arabeasca (Arabic lentil soup)

 

2 cani de linte rosie (se poate folosi si cea maronie dar cu rosie iese mai buna)

8 cani de zeama de pui (chicken broth)

4 cepe medii

3 rosii medii

1 lingurita de cumin

2 linguri de ulei de masline

Suc de lamaie (stors din lamaii proaspete)

Sare (preferabil de mare)

 

Se spala bine lintea,se scurge de apa. Intr-o oala medie sa pune la foc zeama de pui si cand da in clocot se adauga lintea laolalta cu 2 dintre cepe si rosiile... toate taiate in cuburi.Se lasa la fiert intre o ora jumate si 2 ore.Daca scade prea mult se mai poate adauga niste zeama de pui sau chiar si niste apa.

Dupa fierbere se pune oala deoparte sa se raceasca un pic. Intr-o cratita se pun lingurile de ulei si se calesc celelalte doua cepe taiate marunt si cu cuminul pana se rumenesc bine de tot. Se adauga ceapa calita in oala cu supa si se amesteca.

Se potriveste de sare si acreala (cu sucul de lamaie) dupa gust. Cand supa sa racit putin se da prin blender

 

Ciorba Ardeleneasca (sau cel putin asa cred) de varza dulce

1 varza alba medie

2 cepe mari

2 morcovi medii

1/2 legatura de marar

Afumatura (de preferat costita afumata sau picior de curcan afumat)

1 sticla suc de rosii

2 linguri de bulion

1 carton de zeama de legume (vegetable broth)

2 litri de apa

4 foi de dafin

Sare

Bors Magic (pudra)

 

Se toaca varza marunt.Ceapa cu morcovii taiati marunt se calesc cu bulionul si cu carnea afumata pentru 3-4 minute dupa care se adauga varza tocata si se continua calirea cam vreo 10 minute amastecand incontinuu.Se adauga sucul de rosii si se fierbe putin dupa care se adauga zeama de legume si apa sau daca nu doar apa. In lipsa zemei de legume se poate adauga 2 linguri de Vegeta.

Se pun foile de dafin si se lasa la fiert pana cand varza este fiarta bine.Se toaca mararul marunt si se pune in ciorba in ultimele 2 minute de fiert.Se potriveste de sare si acreala dupa gust.

 

 

Pofta buna.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asta pana la urma ce este ? :jester:

Ca nu gasesti nimic in ea, decat pieptul ala de pui.

Si de ce pui faina ? :jester:

 

Deci este o apa chioara, cu smantana, faina si pieptde pui. :lol2:

 

 

aceasta ciorba este o replica a ciorbei de burta, ciorba in care, de asemenea, nu gasesti decat burta si zeama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

cand ajungeti in vreun restaurant cu specific chinezesc , poate chiar si asiatic , sa comandati : supa din cuib de pasare ; este o delicatesa a bucatariei chinezesti .

Cuibul pasarii care se numeste , swiftlet , este construit numai din saliva ei .

Eu inca nu am mancat asa ceva , dar o sa intreb cu prima ocazie si voi si incerca .

Pana atunci convigeti-va ca nu vorbesc prosti . Puteti cauta si dupa "Bird's nest soup" .

 

pofta buna :cheer:

Editat de Disciplina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×