Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O sa va povestesc cum fac eu o supa de ciuperci si ciorba de burta...mai tarziu.

Noapte buna deocamdata.

 

Supa de ciuperci:

 

- doua cuburi de unt;

- 3 linguri de ulei (de masline eventual);

- 3 catei mari de usturoi tocati marunt;

- o ceapa rosie tocata;

- niste cimbru uscat;

- 2-3 linguri de smantana groasa;

- o mana de patrunjel;

- o lamaie;

- piper macinat;

- 700 g ciuperci champignions proaspete din piata, (nu din conserve!) - sunt ciupercile albe care se gasesc la 6 - 12 lei/kg in functie de dimensiune. Cumparati din cele mai mici si mai ieftine fiindca oricum le maruntiti. Aveti grija sa nu aiba pete maroni pe ele fiindca sunt cam vechi.

- 1 litru de supa facuta din apa si "cuburi de supa" produse de oarecare firma. Sau puteti fierbe un rasol de vaca cu ceapa, radacina de telina, morcovi, cartofi. Zeama o pastrati pentru supa de ciuperci iar din legumele fierte si carnea de pe rasol faceti o salata "beof" ca felul doi.

 

Se spala ciupercile foarte bine sub jet de apa - se scurg de apa intr-o sita si se maruntesc. In functie de preferinte, textura supei o sa fie data de dimensiunile bucatilor de ciuperci care apar in supa.

 

Intr-o oala se pune uleiul si ciupercile taiate...se amesteca la foc potrivit vreo 20 minute. Ciupercile o sa lase apa din ele. Apoi se adauga ceapa, usturoiul, cuburile de unt si se lasa la fiert inca vreo 20 minute in oala acoperita cu capac.

Dupa vreo 20-30 minute de fierbere, se pune in oala litrul de supa fierbinte preparat anterior. Se lasa la fiert inca 20 de minute si se adauga smanatana, patrunjelul tocat marunt, coaja rasa de la o lamaie si zeama de la o lamaie, un varf de piper si un varf de sare. Se mai fierbe 5 minute.

 

In genereral, la aceasta reteta, dupa gustul alor mei, eu dublez cantitatea de ciuperci, smantana, usturoi, supa, lamaie...etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tot supa de ciumperci a la je :o:

 

facut putina ca doar eu sunt amatoare de ciuperci

 

pus la fiert intr-un litru de apa 2 cuburi de concentrat de pui o telina mica si o ceapa marisaora - lasat sa fiarba ... mult :D

juma de kil ciumperci tocate marunt si calite in unt

pasat legumele fierte, adaugat ciupercile si lasat sa mai fiarba 15 minute

adaugat 2 cuburi knor cu smantana si patrunjel

inca 5 minute pe foc si inca putin unt

si ... pofta mare :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot supa de ciumperci a la je :D

 

facut putina ca doar eu sunt amatoare de ciuperci

 

pus la fiert intr-un litru de apa 2 cuburi de concentrat de pui o telina mica si o ceapa marisaora - lasat sa fiarba ... mult :jester:

juma de kil ciumperci tocate marunt si calite in unt

pasat legumele fierte, adaugat ciupercile si lasat sa mai fiarba 15 minute

adaugat 2 cuburi knor cu smantana si patrunjel

inca 5 minute pe foc si inca putin unt

si ... pofta mare :P

 

 

aaa, iese de fapt o supa-crema, nu? :o:

 

vreau si eu, cu niste crutoane, da' maine la pranz!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot supa de ciumperci a la je :o:

 

facut putina ca doar eu sunt amatoare de ciuperci

 

pus la fiert intr-un litru de apa 2 cuburi de concentrat de pui o telina mica si o ceapa marisaora - lasat sa fiarba ... mult 8)

juma de kil ciumperci tocate marunt si calite in unt

pasat legumele fierte, adaugat ciupercile si lasat sa mai fiarba 15 minute

adaugat 2 cuburi knor cu smantana si patrunjel

inca 5 minute pe foc si inca putin unt

si ... pofta mare :P

:D Aoleooo Jojolino, o sa o patesti la cate cuburi bagi in tine, maica :jester:

Numai chimicale.

Supa naturala de legume nu ie buna. ?! Nu ie.

Smantana la fel, nu ie. Doamneee, ce vremuri traim. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Supa de broccoli

 

Aveti nevoie de: o capatana broccoli,2 cesti lapte, 3-4 linguri faina, smantana, branza topita, sare, piper.

Se fierbe broccoli in apa cam 10 min, nu se arunca apa. Separat se pune intr-o craticioara se incalzeste laptele, se adauga faina si smantana, broccoli cu apa in care a fiert, sarea si piperul. :cry:

mor dupa supa crema de broccoli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Supa de broccoli

 

Aveti nevoie de: o capatana broccoli,2 cesti lapte, 3-4 linguri faina, smantana, branza topita, sare, piper.

Se fierbe broccoli in apa cam 10 min, nu se arunca apa. Separat se pune intr-o craticioara se incalzeste laptele, se adauga faina si smantana, broccoli cu apa in care a fiert, sarea si piperul. :cry:

intrebare: la ce trebuie lapte si faina? dar branza topita?

 

Broccoli se fierb in supa facuta din cub sau legume. Se adauga si un cartof taiat cubulete. Cand au fiert, se scot si se paseaza. Pireul obtinut se pune inapoi in jumatate din cantitatea de supa in care au fiert legumele. Se adauga smantana si daca mai e nevoie sare si piper.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu calesc niste ceapa si putin usturoi apoi pun broccoli, apa, cartofi si cubulete, sare, piper si la sfarsit adaug un pic de smantana si cascaval ras. Se serveste decorat cu cascaval ras la mijloc :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu calesc niste ceapa si putin usturoi apoi pun broccoli, apa, cartofi si cubulete, sare, piper si la sfarsit adaug un pic de smantana si cascaval ras. Se serveste decorat cu cascaval ras la mijloc :cry:

am uitat de usturoi :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebare: la ce trebuie lapte si faina? dar branza topita?

 

Broccoli se fierb in supa facuta din cub sau legume. Se adauga si un cartof taiat cubulete. Cand au fiert, se scot si se paseaza. Pireul obtinut se pune inapoi in jumatate din cantitatea de supa in care au fiert legumele. Se adauga smantana si daca mai e nevoie sare si piper.

Reteta prezentata e doar o varianta...ingredientele nu sunt batute in cuie... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×