Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie imi iese herpes in general de la mancare...frate urasc sa am herpes...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am trezit ieri dimineata cu un herpes cat jumate din muza de jos. Acum s-a umflat incredibil de tare si ma mananca de-mi vien sa-mi rup buza jos. Am pus un plasture compeed pe el. In timpul zilei nu ma pot da cu aciclovir pentru ca este foarte inestetic si ma impiedica la vorbire.

 

Nu stiam de pastilele de aciclovir. Ma mai ajuta acum daca le iau dupa ce mi-a aparut?

 

Vreau sa dispara cat mai repede posibil mai ales ca miercuri seara este un moment destul de important. Nu ma astept la miracole, dar macar sa se dezumfle si sa nu ma mai manance. Daca nu dispare de tot voi pune plasturi in continuare si sper sa fie bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi in farmacii si unguente si un fel de plasture. In rest e buna si pasta de dinti ca usuca ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi puteti spune remedii pt a scapa de herpes?

 

Daca e in faza de inceput,e eficient usturoiul (se sterge zona dureroasa cu catelul de usturoi taiat in doua) si unguentul cu aciclovir.Daca are mai mult de 12 ore,usturoiul nu-si mai face efectul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers: Herpes-ul, asa cum l-ai descris este manifestarea exterioara a actiunii virusului herpetic. Medicii spun ca peste 90% din populatie este purtatoare a virusului dar ca manifestarea acestuia prin eruptii herpetice este favorizata de anumite situatii cand rezistenta imunologica este mai scazuta (cicul menstrual, raceala/gripa, etc). Indiferent de tratament, eruptia herpetica are o perioada de manifestare de cel mult o saptamana si asazisele tratamente au mai mult efecte asupra psihicului. Solutia este prevenire printr-un regim alimentar si de viata corect. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No pai cand te- aprins gripa si faci febra cam greu sa previi. Mie in 2 zile a inceput sa se usuce dupa ce mereu i-am dat cu pasta de dinti :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista si vaccin pentru herpes.

pastilele cu aciclovir sunt cele mai eficiente. foarte agresive. se iau una la 2 ore. dar trece in maxim 2 zile. efecetele adverse sunt considerabile (extrem de laxative).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragii mei, acum cateva luni am aflat ca am virusul HSV 2 care produce herpesul genital. Sunt destul de deprimata din aceasta cauza si nu prea pot sa-mi revin. Daca ati trecut prin aceasta experienta si ati invatat sa traiti cu gandul ca nu va disparea niciodata din organism si mai ales ca este foarte usor transmisibil va rog sa-mi scrieti pe adresa diana.vlad20@yahoo.com si sa-mi impartasiti experienta voastra, asa poate voi fi in stare sa-mi mai revin.

 

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×