Sari la conținut
Forum Roportal
evico

Superstitii legate de Anul Nou

Postări Recomandate

am auzit de:

- vasc pe masa

- bani in buzunare

- lenjerie rosie, obligatorie

- primul aliment ingurgitat dupa ora 12, pestele

- prima persoana care intra in casa in ziua de anul nou trebuie sa fie un barbat

- nu se arunca gunoiul in 1 ianuarie!

- nu se consuma carne de pasare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se intampla nimic. Superstitiile le-a creat omul. Stiu ca majoritatea superstitiilor au aparut in Evul Mediu. Ele au menirea nu sa usureze viata oamenilor sau sa-i scape de ghinioane ci sa o ingreuneze.

Chiar urasc superstitiosii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit de:

- vasc pe masa

- bani in buzunare

- lenjerie rosie, obligatorie

- primul aliment ingurgitat dupa ora 12, pestele

- prima persoana care intra in casa in ziua de anul nou trebuie sa fie un barbat

- nu se arunca gunoiul in 1 ianuarie!

- nu se consuma carne de pasare

eu am auzit de toate in afara de peste si pasare... oricum nu tin cont de ele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ehe..lenjerie rosie musai port in fiecare an de anul nou si bani in buzunar.

Tata inainte de anul nou pune in camara cepe cu sare in ele pentru fiecare luna din anul ce urmeaza si pentru fiecare membru al familiei.

Zice nu stiu ce descantec si le lasa peste noapte.

A doua zi se uita in ele si le zice tare bine. Noi stim dinainte care luna va fi ploioasa (in functie de cum se topeste sarea) si care membru va avea bani.

E f interesant si niciodata nu a dat gres. Nu stiu daca tine de superstitii, dar e o chestie pe care el a invatat-o de la bunica lui :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi e doar un singur lucru de care avem grija: toti membrii familiei sa aiba farfuria si paharul plin la miezul noptii...nu mai tin minte de ce (banuiesc ca ceva legat de belsug in anul urmator), insa mama tinea mereu mortis, asa ca am mostenit-o, desi in copilarie faceam misto de ea si inadins imi goelam sau farfuria sau paharul ca sa-i demonstrez ca nu functioneaza...Azi insa tine de nostalgie si sunt la fel de inversunata ca mama... istoria se repeta :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit de:

- vasc pe masa

- bani in buzunare

- lenjerie rosie, obligatorie

- primul aliment ingurgitat dupa ora 12, pestele

- prima persoana care intra in casa in ziua de anul nou trebuie sa fie un barbat

- nu se arunca gunoiul in 1 ianuarie!

- nu se consuma carne de pasare

 

Le stiam pe toate,ina nu le respect!

Cica nu e bine sa dai bani pe 1 ianuarie pt ca vei da tot anul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Italienii in noaptea de Anul Nou mananca linte si trebuie sa numere toata lintea din farfurie... Se pune o valoare pe fiecare bob si cica atatia bani vor avea in anul care vine, cata linte au numarat.. Sper sa nu fi inteles eu gresit, dar mi se pare o aberatie :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×