Sari la conținut
Forum Roportal
jamy_ro

Sofatul este un hobby sau un microb?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pe mine, sofatul ma streseaza, in cea mai mare parte a timpului, dar sunt dependent de masina. enervant dar comod de circulat! dar ma enerveaza! :stars:

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sofatul este o necestitate pentru toata lumea...si o pasiune pentru o parte din soferi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O modalitate de a ma calma,placerea de a conduce km intregi fara sa ma plictisesc sau sa obosesc(ei,nici chiar asa!),asa ca aproare ii inteleg pe barbatii care iubesc masina ,mai mult ca nevasta(ei,nici asa,totusi!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca si pentru mine de altfel, petru cei mai multi masina este principalul mijloc de transoport la serviciu, la cumparaturi, etc., iar condusul este o necesitate. A conduce o masina nu trebuie sa fie ceva extraordinar si iesit din comun ci un fenomen firesc si normal, si foarte util. La mine in familie toata lumea are carnet de conducere. Bineinteles ca, conceptul de mobilitate, este cel care influenteaza cel mai mult acest fapt. In Occident pentru o slujba buna se conduce adesea 160 km zilnic si nu este nimic meritoriu in asta. Sigur ca exista si infrastructura necesara pentru asta. Dar daca nu ar fi fost cererea, infrastructura nu s-ar fi dezvoltat si oamenii ar fi avut tendinta sa locuiasca "in curtea intreprinderii" si in zilele de azi. Un alt factor care face "sofatul o necesitate" este pretul la housing. Nu toti pot sa isi permita o rezidenta in centrul orasului dar cei mai multi nici nu vor. Deci daca vrei un bun compromis pret/calitate/confort, adesea esti nevoit sa "iesi" din oras la 50-60 km. Si nu intodeauna exista mijloace de transport in comun pe de traseele respective. Dimensionarea systemului de transport in comun nu trebuie sa faca concurenta industriei de automobile.

 

In momentul in care conduci 120-150 km/zi, in ploaie, ceata, zapada, dopuri de ore intregi, la serviciu si cumparaturi, trebuie sa fii masochist sa numesti asta un hobby. Dar asta nu inseamna ca nu poate sa iti placa.

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine cel putin "dopurile" de care vorbesti ma dispera, nu am rabdarea necesara,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca .... si/si!.

Desi, am facut mai tarziu scoala de shoferi ...cauza - diferite motive.

Mie imi place!!! Conduc ori de cate ori e necesar.

NU conteaza distanta, conditiile meteo, calitatea drumului, noaptea sau ziua, daca e incarcata mashina sau nu (doar, bani sa fie, pentru combustibil). Actualmente am o dacie breack (denumire oficiala, parca :friends: ) ... dar, eu ii spun "masina kamikaze". :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufar de aceasta "manie" as sofa non-stop.Mami imi spune in gluma ca m-a nascut in masina, tati zice ca l-am mostenit desi eu cred ca este un microb greu de vindecat!!!

eu cred ca-i un hobby :focus: daca era microb se inventa vaccinul :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×