Sari la conținut
Forum Roportal
abandonero

Camera Action !

Postări Recomandate

V-ati gandit ca va puteti folosi banala camera video si pentru a face un film independent (indie movie) ? Daca da, ce film ati realiza sau in ce film ati juca ? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai as vrea sa fac un film si sa joc in el. As fi regizoarea si actrita din rolul principal al propriului meu film. Scenarii de filme am facut cu zecile numai sa imi cumpar o camera video. Cea pe care o vreau eu e in jurul a 2200 - 2600 RON.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai as vrea sa fac un film si sa joc in el. As fi regizoarea si actrita din rolul principal al propriului meu film. Scenarii de filme am facut cu zecile numai sa imi cumpar o camera video. Cea pe care o vreau eu e in jurul a 2200 - 2600 RON.

 

Adica te-ai filma singura ? Nu prea merge. Si la ce fel de scenarii te gandesti, scurt-metraje ? Eu as face un film care sa imbine genurile romantic, comedie si eventual putin paranormal. :stars:

 

Sunt si camere mai ieftine, de ce o vrei neaparat pe aceea de ~2500 RON ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata cateva lucruri ce trebuie sa aveti in vedere cand va apucati de filmat ceva mai serios:

 

A. Pre productie:

1. Stabilirea rolurilor si responsabilitatilor tuturor celor implicati in proiectul cu pricina.

2. Stabilirea ideilor de baza ale proiectului si a mesajului acestuia

3. Scrierea scenariului

4. Stabilirea locatiilor, costumelor, recuzitei

5. Cautarea persoanelor pentru rolurile din proiectul tau

6. Repetitii inainte de filmare

 

B. Productie

7. Stabilirea unghiurilor camerei si pozitiilor actorilor

8. Stabilirea traseului camerei, in caz ca nu vrei sa filmezi static.

9. Stabilirea luminilor, sunetului

10. Lucrul cu camera video (zoom in/zoom out, luminozitate etc)

11. Rolul caracterelor principale dar si a celor din fundal.

 

C. Post Productie

12. Editarea scenelor

13. Grafica

14. Efecte speciale, muzica, sunete

 

D. Premiera

15. Crearea "ambalajului" (poster, poze etc)

16. Promovare film(ulet)

17. Ecranizare (DVD, video-proiector, CD etc)

 

Detalii mai multe puteti gasi aici (english):

http://www.firstlightmovies.com/filmmaking.php

http://www.cybergecko.com/nobudge/guide.htm

http://www.exposure.co.uk/eejit/index.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar mi-as dori sa fac asa ceva...am deschis si eu la hobiuri o tema tot in genul...

Cand voi avea cateva camere bune voi afce un filmulet deocamdata improvezez :crazy:

 

Editat de DSpawn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca n-ai filmat tu fazele din clip dar mesajul sau si editarea (sunet + imagine) sunt reusite mai putin subtitrarea in care literele sunt cam mari si groase si nu prea se vad imaginile din fundal din cauza lor.

 

Nu e un inceput rau, bine ca ai inceput, altii raman la stadiul de planificare si acolo stagneaza.

 

Si succes cu filmuletul pe care vrei sa-l faci! Cand il termini sa ne anunti si pe noi si sa-l postezi ca sa-l vedem. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Banuiesc ca n-ai filmat tu fazele din clip dar mesajul sau si editarea (sunet + imagine) sunt reusite mai putin subtitrarea in care literele sunt cam mari si groase si nu prea se vad imaginile din fundal din cauza lor.

 

Nu e un inceput rau, bine ca ai inceput, altii raman la stadiul de planificare si acolo stagneaza.

 

Si succes cu filmuletul pe care vrei sa-l faci! Cand il termini sa ne anunti si pe noi si sa-l postezi ca sa-l vedem. :yahoo:

 

Tocmai asta a fost faza ...nu am avut posibilitatea sa filmez eu...clipurile sunt luate de pe un site care avea numele scris in spatele literelor si am facut literele mari si ingrosate ca sa maschez :haha:

 

Ms succes si tie...!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×