Sari la conținut
Forum Roportal
katyshor

Scoaterea insemnelor religioase din scoli

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asa...hai sa vedem un pic ce se intampla la nivel oficial... :beee:

suntem pentru scoaterea icoanelor din scoli?ca sa nu discriminam aproapele?

eu una nu.

cum sta de fapt situatia?

astept pareri :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt contra!!

 

tara noastra e majoritar crestin-ortodox prin urmare de ce sa scoata icoanele din scoli pentru ca s-a trezit un protestant cu fata la cearsaf?! no way!! ele stau bine acolo.....

 

sau e o urmare a faptului ca a ajuns Marco Bella la putere? (sper ca i-am scris corect numele, daca nu sa-i fie de bine)

dupa ce intram in UE vom auzi ca Transilvania se va alipi de Ungaria, nu?...dupa mine ar trebui luate niste masuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt contra!!

 

tara noastra e majoritar crestin-ortodox prin urmare de ce sa scoata icoanele din scoli pentru ca s-a trezit un protestant cu fata la cearsaf?! no way!! ele stau bine acolo.....

 

 

Nu s-a trezit cu fata la cearceaf,s-a trezit ca vrea sa intre intr-un fel de istorie...un profesoras nebagat in seama de nimeni .

 

Avand in vedere ca salile de clasa sunt tapetate permanent cu tot felul de materiale didactice,de ce nu ar sta in permanenta si o icoana...poate le mai vine mintea la cap unor elevi sau unor profesori...

 

Pana la urma nu conteaza modelul de simbol religios (ortodox,catolic sau alt fel),important e ca exista,si asa ar trebui sa ramana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

conform legislaturii din Romania,nu au acest drept.

faza e urmatorea...se ormareste fie distrugerea identitatii romanesti,fie trecerea la catolicism.

ei spun asa:in Europa,se practica.

intamplator,am vazut emisiunea de la Nasul de pe Nationalsau B1Tv,nu stiu exact...si,pe langa faptu ca Moise ala a plecat,ca ii era frica sa stea la "conflict",a ramas unu din tabara lui.si se apara asa:in Europa se practica acest lucru.

Au oare Italia nu face parte din UE??(a fost una din intrebarile unui intelectual din sala..,cred ca era un fel de conferinta..si au venit multi oameni culti in sala).si ala a spus asa:in Italia nu sau scot,pt ca era crucifixe(adica,alea is insemnele catolicilor) si icoanele nu snt incluse in categorie...ca sa vedeti ce magarie.

Da au fost si solutii...da,nu discriminam pe nimeni,atunci sa vina musulmanul si sa spuna ca vrea coranu in fiecare clasa,sau ceva de genu...nu cred ca iar fi respinsa propunerea...

stiti cum se intampla?ca pe vremea comunismului:sa ridicat o minoritate care hotaraste pentru o majoritate..

da oare chiar asa prosti suntem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema s-a pus pentru insemne religioase,nu pentru icoanele ortodoxe...de ce atata ura inutila,intre aceste religii.Eu am o familie ,,amestecata" si,sincer,nu am vazut ca icoana ortodoxa sa se certe cu crucifixul,stand la un loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce doar icoane?

un mare crucufix, un budha, un confucius ceva, un coran(arabi nu au icoane), niste lumanarele parfumate, un ochi intrun triunghi echilateral(daca se stie ce-i), niste papusi cu ace infipte-n ele,etc.

toate sunt simboluri sfinte pt unii! asta inseamna egalitate!

sau mai normal ar fi ca in scoli sa se faca o educatie crestina (nu una confesionala) frumoasa si curate

 

 

 

SOMNUL R(N)ATIUNII NASTE CEVA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
conform legislaturii din Romania,nu au acest drept.

Care "legislatura"? Poate ai vrut sa scrii legislatie. Mie mi se pare perfect constitutional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care "legislatura"? Poate ai vrut sa scrii legislatie. Mie mi se pare perfect constitutional.

Scoateti numele timp de un an si lumea sa te "strige" doar prin semne ca sa vezi cum e !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×