Sari la conținut
Forum Roportal
maariana

Examen TOFEL si GRE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog, am nevoie de cat mai multe detalii despre examenul Tofel si GRE.

Stie cineva ceva??!!

 

 

Tofel este destul de greu de trecut din prima lovitura. Depinde pentru ce ai nevoie, de inceput studiile undergraduate sau graduate in State este mai usor dar pentru rezidenta medicala devine mai complicat ???

 

Costa peste $150 si se da numai intr-o universitate recunoscuta.

Sint examene tot timpul si pana ai intrat la rezidenta se tot da examene odata pe an.

Materialul se poate comanda, costa cateva sute si este computerizat examinarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde pot face rost de material?

 

Exista un site de unde pot download exemple de subiecte?

 

 

Se poate da acest examen in Romania?

 

 

La Arad, Bucuresti, Iasi si Timisoara, scrie pe acel web site de la 14 Decembrie 2006

o sa-ti spuna unde poti cumpara material.

 

 

Aici poti sa practizezi cum arata intrebarile si are foarte multe informatii utile

 

http://toeflpractice.ets.org/

 

 

Exemple de examinare, excelent si pentru scoala de engleza al Universitatii ROportal!

 

http://www.ets.org/portal/site/ets/menuite...77b13bc3921509/?

vgnextoid=fd98af5e44df4010VgnVCM10000022f95190RCRD&vgnextchannel=5163197a484f4010VgnVCM10000022f95190RCRD

 

 

Sa citesti cat mai mult in engleza cu voce tare !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, 'Olga Khan' !

O sa ma uit cu mare atentie.

________________________________________

 

Am reusit sa scot ceva material si de pe DC++.

Sper sa fie cat mai apropiate de cele reale.

Editat de maariana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

 

Am gasit destul de interesanta aceasta tema, in special datorita faptului ca raspunsurile sunt foarte ambigue si pe cea care a postat prima oara intrebarea legata de TOEFL cu siguranta nu au lamurit-o.

Prin urmare despre testul TOEFL:

In primul rand este vorba de o certificare internationala, valabila 2 ani, necesara in special pentru admiterea in colegii din strainatate. Testul TOEFL (Test of English as a Foreign Language) nu este chiar atata de dificil precum spuneau unii mai sus. Ba din contra, mie mi s-a parut un test destul de simplu... Acum ca sa ma si prezint mai bine, eu sunt TCA (Test Center Administator) in cadrul unui centru acreditat TOEFL si anume EUROaptitudini. Astfel din ce am vazut pana acum la candidatii care au participat, rezultatele lor au fost foarte bune. Evident, depinde si de candidati. Trebuie pregatit foarte bine acest test dar cu siguranta unei persoane care are cunostiinte bune de limba engleza nu o sa i se para foarte dificil.

Intr-adevar dureaza aprox. 4 ore, dar acest lucru se datoreaza faptului ca trece prin tot ceea ce inseamna engleza: reading, listening, writing si evident speaking.

Testul TOEFL se poate sustine acum in aproape toata tara, EUROaptitudini pe langa activitatea de instruire si testare pentru computer (prin ECDL - Permisul European de Conducere a Computerului) si-a imbogatit portofoliul si prin instruire si certificare pentru limbi straine, prin Cambridge - BULATS (Business Language Testing Service) si evident TOEFL.

Astfel puteti sustine examenul TOEFL in toate orasele unde EUROaptitudini are centre: Craiova, Iasi, Pitesti, Cluj, Timisoara, Brasov, Constanta si evident Bucuresti.

 

Pentru cei interesati sa afle detalii legate de inscriere, costuri, s.a.m.d. va las adresa mea de e-mail: sergiuvulc@gmail.com, imi puteti scrie oricand. :spiteful:

 

Bafta tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ţi s-a răspuns cu un post deasupra:

Prin urmare despre testul TOEFL:

In primul rand este vorba de o certificare internationala, valabila 2 ani, necesara in special pentru admiterea in colegii din strainatate. [..]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut nu stiu cat de activ este centru EUROaptitudini la TOEFL avand in vedere ca anu asta am avut clienti din Cluj de exemplu si daca nu ma insel si din Timisoara si dupa cum a zis si daemon sunt uni care il considera acest test greu si alti care li se pare usor dar partea cea mai grea este la reading pt ca sunt texte lungi si la uni le se pare greu dupa cum a zis daemon care sunt pregatiti li se pare usor am avut cateva persoane care au dat si de 2 ori examenu de ex unei persoana i sa pus accentu pe speaking si a trebuit sa mai dea o data examen pt ca a cazut la diferenta de un punct.

 

Cat despre GRE am vazut ca cei de la ETS se pregatesc sa dea si GRE pt computer dar nu stiu cat de des se va da si acesta cand voi avea mai mai multe detali voi reveni pe aici :pardon: . Si daca vreti un test mai usor si care nu are valabilitate va recomand TOEIC care contine numai 2 probe reading si listening, costul acestui examen este de 85 EURO la cursul valutar . Si se da in Arad in cadrul Universitati de Vest Vasile Goldis. Daca doriti mai multe informati pute-ti sa imi trimiteti un mail la claudiu174@yahoo.com

 

Si ca sa ma prezint si eu sa stie lumea ca nu vorbesc aiurea si eu sunt un TCA al centrului de TOEFL din Arad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×