Sari la conținut
Forum Roportal
Cris

pareri de rau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cred ca cea mai mare semnificatie are dragostea atunci cind tu iubesti pe "acel/acea cineva" asa cum el/ea simte ca trebuie sa fie iubit.... contraziceti daca puteti......

 

sint curioasa daca te referi la zicala: " love, means never having to say you-re sorry"....nu cred in asa ceva ....inseamna ca poti gresi la infinit si sa nu-ti para rau.? sa nu-ti ceri iertare.?.... sper sa mai dai ceva detalii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu prea suna corect. Din cand in cand mai greseste omul, mai ales cand e indragostit. Chestia asta imi aduce aminte de o faza dintr-un film "What-sa up, Doc?": ea (Barbra Streisand) il spune lui (Ryan O-Neal) ca cineva spunea ca "in dragoste nu trebuie sa spui niciodata imi pare rau" iar el spune ceva de genul ...e cel mai stupid lucru pe care la-am auzit vreodata... Faza misto e ca tocmai el spusese asta in Love story....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sint curioasa daca te referi la zicala: " love,  means never having to say you-re sorry"....nu cred in asa ceva ....inseamna ca poti gresi la infinit si sa nu-ti para rau.? sa nu-ti ceri iertare.?.... sper sa mai dai ceva detalii....

[snapbacca]24904[/snapbacca]

 

 

Cred ca intelesul acestei zicale este cam asa: sa nu iti para rau niciodata ca ai iubit o anume persoana, ca ai facut poate sacrificii, compromisuri "din dragoste"....cum ar spune unii, pentru ca din punctul meu de vedere dragostea nu are nimic in comun cu compromisul :blinca: parerea mea.......etc. sa.a.m.de....

Dupa mine, nu cred ca are intelesul de a gresi la infinit fara a-ti cere iertare. Asta e cert. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei, la declaratii de dragoste am scris si eu despre citatul acesta: Love means never heaving to say you are sorry - apare in filmul Love story, celebrul film, de prin anii 80 cred si apare chiar la sfarsitul filmului. Actorul principal spune aceasta replica tatalui sau, care nu il ajutase sa isi salveze iubita.

 

Deci, semnificatia este exact cea pe care a intuit-o spideruta

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca intelesul acestei zicale este cam asa: sa nu iti para rau niciodata ca ai iubit o anume persoana, ca ai facut poate sacrificii, compromisuri "din dragoste"...

[snapbacca]24966[/snapbacca]

 

 

 

da am asteptat sa mai adaugati si voi ceva nu am vrut sa spun eu totul..... si eu cred la fel si nu pot regreta de "ce sa-a intimplat in trecut".... la momentul acela a facut perfect sens.... cred ca are mult si cum abordam lucrurile in viata....intr-o nota mai pozitiva ori negativa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles, limba noastra-i o comoara, asa ca maxima este o sabie cu doua taisuri.

 

Imi pare rau, o data inseamna recunoasterea vinei, atunci cand e cazul. Intre indragostiti uneori orgoliul ar trebui lasat deoparte iar atunci cand gresesti sa fii responsabil sa-ti asumi vina si sa recunosti.

 

Pe de alta parte, "imi pare rau" poti spune cuiva la nervi la ambitie sau din prostie; exemplele cele mai idioate: imi pare rau ca ne-am cunoscut, ca te-am facut sa suferi, ca ai ajuns sa ma iubesti atat de mult si nu trebuia, ca suferi. La aceasta a doua varianta cred ca se refera maxima.

 

In momentul in care ajungi sa faci asa cum iti dicteaza inima pentru ca asa simti si asa gandesti, far sa ai pareri de rau sau remuscari, si sa fii constient ca ori de cate ori ai fi avut sansa sa regandesti deciziile si actiunile - ai fi facut la fel, ai fi ales la fel, ai fi iubit la fel - atunci iubesti cu adevarat. Intr-adevar, parerile de rau nu incap in definitia iubirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu tine Crystal dar intotdeauna iti vei face acele reprosuri ca ai fi putut reactiona ,gandi,...altfel,mai bine.Si parerile de rau din pacate incap si in definitia iubirii adevarate,asa cum sunt parte integranta din complexele omenesti.Eu regret multe si in relatia mea cu sotul meu si in cea cu copilul meu.Sunt lucruri care tin de hotarari de moment,in situatii de criza cand nu prea ai timp sa refiltrezi gandurile sau hotararile. :o: :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-e greu sa inteleg... ce anume nu/ti pare rau? ca ai iubit? in cazul asta sunt de acord

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TRebuie sa dai mult cand iubesti pe cineva.. fara sa iti para rau chiar daca ai de suferit si se termina.. dar atat timp cat tu iti faci datoria .. se intoarce roata, se intoarce ireversibil si te trezesti langa tine cu cineva care te merita cu adevarat (si invers).. pare greu dar este si simplu atat timp cat intelegi ca pentru a "sti" multe trebuie mai intai sa pierzi.. asa si in iubire ... Cineva a reusit in felul asta sa fie fericit pana la urma (nu eu....) ... fara orgolii ... numai cu sufletul ... si fara regrete, deci.

Editat de Dulcica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×