Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce regula,daca ai invatat si respecti (intelegi) codul rutier ,nu ai nici o problema in trafic!...asta-i prima conditie spre a deveni un sofer bun...a 2-a e sa ai putin... bun simt!

Am vrea noi sa fie asa...Probleme sint oricum si nu contenesc sa apara. Oricit bun simt am avea si oricit de bine am cunoaste codul rutier nu facem mai mult decit sa minimizam riscurile. Atit. Riscurile ramin insa, pindesc mereu, hidoase. Trebuie sa fim constienti de asta, Codul Rutier cit de cod rutier a fi el nu face minuni...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce regula,daca ai invatat si respecti (intelegi) codul rutier ,nu ai nici o problema in trafic!...asta-i prima conditie spre a deveni un sofer bun ...

Yeah, right! :bye:

De parcă ai fi singur pe şosea sau ai avea ca parteneri de trafic doar de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce vor urma sa lase o vreme volanul pentru a folosi...ghidonul motocicletei sau al scuterului un lucru foarte important: Oricit de nerabdatori ati fi verificati-va motocicleta bine la iesirea din iarna. Spalati-o si verificati in primul rind toate componentele de cauciuc, instalatia electrica, intinderea lantului si functionarea frinelor. Mare grija daca s-a format rugina pe discul de frina, frina poate reactiona ciudat pina la indepartarea stratului de rugina. Daca este nevoie gresati cu un spray special comenzile, iar uleiul de motor daca nu mai stiti cind l-ati schimbat ultima data faceti un efort si schimbati-l pentru binele motorului. Verificati nivelul lichidului de racire si dupa putin mers in gol si cresteri ale turatiei verificati daca nu sint scurgeri, apoi verificati daca lichidul de frina este la nivel sau a scazut. Aruncati o privire la uzura placutelor de frina. Daca aveti de inlocut multe piese ( ulei+filtru, filtru de aer, placute, sincronizat carburatoarele, kit de lant si 1-2 cauciucuri sau niscai simeringuri) - programati-va repede la service-ul de moto, ca acum nu-i multa lume, in schimb cind se incalzeste vremea cu adevarat vor da buzna o groaza de grabiti care va vor lungi asteptarea de la 1-2 zile la 1-2 saptamini. Dupa ce verificati presiunea in pneuri faceti primii metri, alimentati cu benzina proaspata. Este bine in mod special in prima zi moto din an sa luati sculele cu voi, nu se stie poate aveti nevoie de ele. Nu va aventurati departe decit dupa ce motocicleta este in stare perfecta si verificata, altfel puteti sa aveti de exemplu surpriza ca ati oprit la cabana x si nu mai merge demarorul...

Grija la suprafata de rulare si nu va ascundeti in spatele altei masini stind prea aproape de ea. Daca va place sa va strecurati in fata la stop-uri faceti-o in momentul cind ambele coloane sint oprite. Sa aveti bafta si..asfalt uscat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Universul nu este deajuns sa se puna pe hartie cu cate nereguli ne intalnim zilnic si nu se reduce nimic din acele greseli care provoca accidente mortale oriunde!!!

Folosirea narcoticelor este una din cauzele vitezei si a marilor dezastre, dar sint prinsi doar in morga faptasii sau victimele inocente.  

Totusi sfatul cel mai bun este sa nu ne certam in timp ce conducem cu un alt conducator auto, sa nu-i dam lectii sau idei de nimic, nici contact nu trebuie avut cu ei direct ca ar intelege gresit.   Parerea mea este a se pastra distanta intre masinile din fata, la fel si o viteza usor de controlat si mare atentie la trafic NU la cine are prioritate!!! si se va ajunge la destinatia finala intr-o bucata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cutia care trebuie să existe în fiecare mașină!!!   Se aplică din Iiulie 2024.  

"Conform informațiilor furnizate de ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), dispozitivul                                            cunoscut sub denumirea de Event Data Recorder (EDR) înregistrează o perioadă scurtă de timp,   

inainte și după producerea unui accident."

Cititi ca va fi de folos si obligatoriu sa fie echipat masina cu acea cutie neagra!!!

*Eu am 7 camere construit in SUV-ul meu Aviator, stiu si ce fel de calator am cu mine si unde mergem  :eek: 

Mi-a interzis Asigurarea sa transport prieteni sau pe orcine inafara familiei si rudelor apropiate daca vin in vizita din alte localitati!!!

In cazul accidentelor, degeaba ar minti partea cealalta ca exista filmulet video clar despre actiune!!!* 

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×