Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Teoretic nu ai voie sa conduci "afara"
Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A venit caldura si parca aglomeratia este mai enervanta cind transpiratia iti siroieste pe fata. Dar asta este nimic in comparatie cu orgoliile si manevrele ostentative ale unor soferi care nu are rost sa dau detalii ca oricum le cunoasteti comportamentul. Iti intra brusc in fata, fara sa semnalizeze stiind ca oricum vei frina. Cind este aglomeratie parcurge si metrul acela in plus cit sa nu poti sa iesi de pe strada laturalnica pe care te afli, in special daca sensul opus pe care vrei sa ajungi este in acel moment, printr-o minune liber. Daca te uiti spre el si-ti percepe privirea se va uita doar inainte. Daca-l claxonezi iti va afisa o privire t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb de ce nu mai posteaza nimeni aici. Banuiesc ca exista destui care ar fi interesati sa afle citeva ponturi, mai ales incepatorii care poate se gindesc fugar la topic-ul asta cind se afla in trafic...M-am gindit de data asta sa scriu cite ceva despre orgoliu. Cel putin mie personal imi place sa cred ca sint un tip echilibrat si care-si pastreaza calmul in orice situatie. Trebuie sa recunosc ca nu reusesc chiar totdeauna dar in marea majoritate a situatiilor ma stapinesc bine. Ieri era sa intru de exemplu intr-un mercedes condus de doua femei care nu mi-a acordat prioritate. Am reusit sa opresc, ABS-ul a sunat ca 7 draci, dar in final nu am atins mercedes-ul. Doamnele, rizind si cu miinile ridicate isi cereau scuze. De aici intimplarea devine una originala: Le-am facut semn ca e ok, bine ca nu ne-am pocnit masinile, am dat putin cu spatele in ciuda protestelor soferului din spatele meu care desi a observat situatia a continuat sa se apropie, desi nu cred ca nu vedea ca mercedes-ul nu mai avea loc sa vireze spre directia de mers din pozitia in care se afla. Apoi am plecat bucuros ca nu s-a intimplat nimic, si mai ales ca am scapat de porcaria de coada de la constatari avarii. Asa procedez de fiecare data cind trec prin situatii " delicate" pentru ca m-am saturat de cit se vocifereaza si se claxoneaza isteric, de ghiolbaneala si lipsa de politete rutiere. Oricum sint sigur ca s-au speriat destul de tare nu cred ca mai aveau nevoie de claxoane, semne, urlete, vorbe " de duh" si , cel mai urit lucru pe care l-am vazut, oameni care se coboara din masini si se iau la bataie. O data am vazut doua femei la bariera din Baciu, de linga Institutul Minier isi carau pumni si blesteme spre...deliciul celorlalti soferi care au uitat citeva momente cit de plictisitor este sa stai la bariera. Unele cazuri sint mediatizate de stiri ca niste adevarate " delicatese" ale genului. Consider ca la cit de aglomerate devin orasele mari este cazul sa ne revizuim comportamentul, sa devenim mai toleranti si mai politicosi. Vom vedea ca vom fi mai putin nervosi, ca traficul in loc sa fie enervant poate fi amuzant, si ca nu te vei gindi cu groaza " iar trebuie sa traversez centrul"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am descoperit si eu topicul... deci de foarte multe ori traficul in Bucuresti de exemplu este cum este din cauza ca intersectiile sunt gandite cu picioarele. In loc sa existe un verde intermitent la dreapta, tre sa astepti sa pleci odata cu cei care fac stanga sau merg inainte. Sau ma rau, intai pleaca aia, si tu ai inca rosu, si abia dupa ce se pune rosu pentru cei care merg inainte, ai verde la dreapta :friends: Un alt lucru care pe mine ma deranjeaza in trafic sunt pietonii care dupa ce ca trec pe rosu, sau prin locuri nepermise, tot ei fac scandal. Unul care trece pe rosu, dar iuteste pasul, sau care trece prin loc nepermis dar se asigura nu ma deranjeaza cu nimic. Dar exista o multime de pietoni, mai ales pensionari, care trec agale pe rosu, si daca indraznesti sa ii claxonezi, vai mama ce e la gura lor! :flowers: Era odata o baba care trecea strada aiurea, si un sofer a claxonat-o, ca sa o avertizeze, ca aia nu era atenta, si babaciunea l-a blestemat pe ala! Pe mine m-au apucat spumele si i-am zis vreo doua (eram pieton in momentul ala), mai ales ca trecerea era la nici 10 metri!

De fapt topicul era despre ponturi... :) pai e valabil oriunde: cand vezi unu idiot care conduce imprevizibil, lasa-l in saracia lui, nu te apropia de el, lasa-l sa o ia inainte daca are fitze de om grabit si important, sau daca ai cum depaseste-l pana nu-l mai vezi, numai sa nu stai pe langa el. La semafor daca esti pe banda I si mergi inainte, sa te uiti daca nu cumva masina de pe banda II are de gand (semnalizeaza) sa vireze dreapta taindu-ti fata. Ca mai sunt unii care se trezesc in ultimul moment ca tre sa faca dreapta, si nu se uita in cine intra!

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut o groază cărora le este pur şi simplu lene să semnalizeze că vor să schimbe banda. Sau care se trezesc s-o schimbe, av

Editat de daimon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca mai sunt unii care se trezesc in ultimul moment ca tre sa faca dreapta, si nu se uita in cine intra!

Mare atentie la ciclisti, mopedisti scuteristi si motociclisti. Trebuie sa ne uitam BINE in oglinda din dreapta, mai ales unii biciclisti si mopedisti nu sint atenti daca semnalizezi dreapta sau pur si simplu cine stie ce este in capul lor, ca intra in depasire prin dreapta cind tu virezi spre dreapta. Trebuie sa frinezi si sa-l lasi pe ignorant sa-si continue traiectoria si apoi executi manevra. Cu atit mai periculos este sa exewcuti manevra fara semnalizare, brusc, fara o asigurare in prealabil chiar daca esti pe banda de linga bordura. In traficul de azi totdeauna se va gasi un ciudat care sa ocupe si spatiul acela mic si sa faca si bravura cu chestia asta. Apropo, cind ies cu bicicleta sa fac miscare ( mai mult noaptea in perioada asta si echipat cu reflectorizante si casca) observ ca mai nou totusi au aparut soferi care dau prioritatea regulamentara si biciclistilor ( inainte se intimpla asta doar asa...foarte rar...) si nu pot decit sa-i felicit.

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai fratilor...mai ziceti si voi!!!!! Si sa nu ma rezum la atit, aveti grija unde parcati masinile/motoarele/bicicletele pe vintul asta, ca se prabusesc copaci...Deci, pe linga precautiile obisnuite aruncati si o p[rivire...in sus!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca mai sunt unii care se trezesc in ultimul moment ca tre sa faca dreapta, si nu se uita in cine intra!

 

E adevarat, ii prefer si eu pe cei care-mi fac cu ochiul inainte sa intre in mine :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bucurestiul a intrat in vara ca un santier. Ai doua variante: mergi prin toate gropile rugandu-te la Iisus, Allah, Iehova sa nu fie vre-un capac de canal lipsa sau astepti sa schimbi banda rugandu-te la cei mentionati mai sus sa te lase careva sa intri.

 

Am vorbit mult despre condusul in oras insa prea putin s-a vorbit despre condusul pe drumurile nationale sau prin sate.

Daca treci prin sate poti avea marea surpriza sa lovesti cu masina copii, tarani, animale, atelaje. Era sa o patesc in iarna, sa dau peste un copil undeva pe la Amaru (Buzau). Copilul fugea dupa ma-sa si mi-a taiat fata. Norocul meu a fost ca aveam 40/h si am putut frina la timp. Insa si adultii creeaza probleme mergand pe carosabil pe jos sau pe biciclete nesemnalizate si unul langa altul. Cu cat te indepartezi de drumul national cu atat comportamentul "bastinasilor" este mai periculos.

 

La fel de periculos poate fi condusul pe timp de noapte. Soferii de TIR si de BMW au proiectoare de bat pana la Budapesta, toti shumacher-ii te zapacesc cu flash-uri, carute nesemnalizate si multe altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×