Sari la conținut
Forum Roportal
LadyOpium

Trupe de gothic-metal

Postări Recomandate

Sentenced e doom din cate mi-aduc eu aminte si My Dying Bride e definitia doomului,dar nu gothic...iar de Amorphis si Iced Earth iar ma indoiesc:jester:

 

Sentenced e melodic death cu elemente de doom gothic, mult mai evidente pe ultimele inregistrari; Amorphis ca si The Gathering si chiar Therion (asculta un The Beauty in Black de pe Lepaca Kliffoth) este una din formatille care au participat la zamislirea laturii gothice ce se trage din death metal, apoi a fost chiar gothic metal (Elegy, Tuonela, ca exemple) si apoi a trecut in progressive metal evident de la albumul Far From The Sun incolo; iar Iced Earth tin de latura mai in forta a power metal-ului.

Cat despre My Dying Bride, nu e catusi de putin definitia doom-ului. Aceasta definitie as trasa-o mai degraba pe o linie Black Sabbath, Saint Vitus, Trouble, Candlemass. My Dying Bride tin de doom death metal ca si Paradise Lost la inceputuri ca tot ii amintea cineva, insa cu toate acestea au unele momente in care lasa sa transpire o foarte pregnanta atmosfera gothica (My Wine In Silence, Two Winters Only, A Kiss To Remember, For My Fallen Angel... de exemplu), asa ca daca ascultatul muzicii acestei formatii a fost facut exagerat de selectiv, confuzia putea lua nastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

confuzia putea lua nastere. si ia nastere. cam in proportie de 70%.

My dying bride nu sunt definitia doomului, insa si-au lasat amprenta pe undeva prin istoria lui.

O formatie de goth metal, care nu e foarte cunoscuta de altfel, dar care are un instrumental destul de fainut este season's end. :) try it

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubesc rockul gothic si trupele mele preferate sunt Nightwish, Epica, After Forever si W.T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Epica...ii ador pe zi ce trece...8->

post-166701-1218026001_thumb.jpg

post-166701-1218026016_thumb.jpg

post-166701-1218026035_thumb.jpg

post-166701-1218026068_thumb.jpg

Editat de Herodias

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va dau si eu cateva nume: Sirenia, Draconian, The Birthday Massacre (electrogothic), Lake of Tears, Anathema. Astea le recomand prioritar. :cheer:

Adaug Tristania (pana in 2005), Lacuna Coil, Delain( formatie cu un debut promitator), Theatre of Tragedy pe care si voi le-ati amintit; Katatonia, Lacrimas Profundere, Beseech, Frozen Dusk( formatie romaneasca ce am descoperit-o curand: www.frozendusk.com ) si, hai sa zicem: Angtoria. Mai sunt o gramada, insa nu toate merita ascultate.

Apropos, nu-mi plac Epica si nici After Forever. In umila mea opinie, vocile tipelor suna disperat. Edenbridge se incadreaza cam tot pe-acolo.

Va rog sa nu-mi sariti in cap pe motiv ca nu tot ce am enumerat eu aici se incadreaza in gothic metal. Am luat in cosiderare si influenta. Pana la urma... 5 site-uri, 5 incadrari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frozen Dusk is romani ??????? :O :O :O

 

 

Pe bunee???????????

 

WOW !!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar. Si eu am avut aceeasi reactie ca si tine :spiteful: . Mai mult, ma bucur ca avem cat de cat o formatie care misca in subgenul asta care se canta in atatea parti, dar putini o fac bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal imi place mult Lacrimosa, cunoscuta atat pentru stilul inconfundabil, care imbina melancolia cu duritatea si metalul cu muzica simfonica, cat si pentru charisma celor doi membrii principali, duo-ul format din Tilo Wolf si Anne Nurmi, care electrizeaza publicul atat prin voce cat si prin prezena scenica. Cei doi sunt sot si sotie.

Anul asta au revenit in Romania la Festivalul Artmania din Sibiu, nu m-am dus din pacate, dar Lacrimosa, pot spune, este una din trupele mele preferate. By the way, canta in germana, insa versurile cantecelor sunt superbe si nu numai versurile. I love them :cheer: Mai aveti alte informatii despre aceasta trupa? Cum vi se pare? :cheer:

 

Watch them ^^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×