Sari la conținut
Forum Roportal
richi_e

Banci - peripetii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt, din pacate, un client al bancii asteia si am sa utilizez toate mijloacele pe care le cunosc pentru a mediatiza proastele servicii prestate de catre ei precum si slaba sau chiar inexistenta pregatire a celor angajati acolo(nu stiu pe ce criteriu!)

In momentul in care se afiseaza la CONTACTUL SUCURSALEI CAROL,BUCURESTI niste nr. de telefon, e de asteptat ca potentialii sau existentii clienti sa sune si sa ceara informatii, nu credeti?Si atunci pentru ce mai raspund oameni incompetenti si nepoliticosi la aceste telefoane?!Au schimbat rata la un credit cu o suma imensa(peste noapte fara sa anunte, asa cum era stipulat in contract).Sun stupefiata si,in decurs de 10 minute, la cateva intrebari de bun simt, documentate si cu contractul in fata, eu, client, nu am obtinut de la ,,persoana autorizata" decat raspunsuri de genul: ,,Nu stiu ce sa va spun..Nu sunt eu in masura..Persoana care e in masura nu are timp sa vorbeasca acum cu dvs"(se auzeau de altfel in tel. reactii FOARTE PROFESIONISTE de genul: E o tanti, care face scandal..ce sa-i zic?si alte remarci in masura sa duca prestigiul bancii acolo unde ii este locul!)

Singurul meu regret este ca legatura s-a intrerupt..sau a fost intrerupta(nu ma pot pronunta aici fara dovezi) inainte de a intreba ,,persoana autorizata"(care uitase sa se recomande la inceputul convorbirii, desi eu m-am recomandat)cum se numeste...Faceam si eu ca Badea si ii dadeam ,,numele pe post" :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Du-te la un avocat specializat in aceste probleme cu bancile si nu te lasa pacalit.

 

 

 

Ar fi bine sa se poata apela la un avocat, doar ca bancile nu-ti mai lasa bani si de asa ceva. Insa au grija sa-i sfatuiasca pe amaratii care au nevoie de credit sa prelungeasca perioada pt a face fata ratei ........... dar asta e alta hotie pt ca dobanzile cresc in continuare si tot la aceeasi rata de care fugi vei ajunge, deci nu rezolvi nimic. Si cum situatiile disperate cer masuri disperate am intrat in 2 carduri pe care daca le lichidez in 11 luni cum mi-am impus platesc in plus 12 milioanae NU 300 MILIOANE. Si angajatii au incercat sa ma convinga sa nu inchid contul definitiv, probabil ma vazusera cu ciunga in par ........... parca eu nu stiam ca in cateva luni voi primi o scrisorica sa aduc bani de acasa pt intretinerea contului HA HA HA

Editat de alex_gaudino_13

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu itzi doresc sa reusesti in tranta asta cu banca, dar , sincer , ma cam indoiesc.chestia aia cu ,,banca isi rezerva dreptul...,,este valabila la toate bancile.contractele sunt standard , si la depuneri , si la imprumuturi , la absolut orice.tzi-l impinge in fatza si tre sa semnezi, daca nu- urmatorul.nu cred sa existe cineva care a incheiat un contract personal cu vreo banca, la noi.daca da, deabea astept sa citesc si eu cum de-a reusit! :lol:

 

si inca ceva.contul nu trebuia lichidat pt ca ei sa-tzi mai poata lua niste bani in plus.se percepe comision de administrare si pt conturile goale...deci mai veneai tu si cu niste bani de acasa pt administrarea ,, nimicului ,,...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vreau sa propun si eu un nou subiect. Haideti sa ne spunem parerea despre banci. Cu care banci ati avut experiente proaste in ultimul timp? Ca eu nu am intalnit banca serioasa in ultimile 2 luni. Si am cateva exemple:

 

1. Am aplicat acum o luna pentru un credit de nevoi personale, credit despre care am fost asigurat ca il voi primi intr-o saptamana. Nu am primit nimic nici dupa o luna. Nici macar "du-te dracu'", nici ce faci, nici nimic... Banca se numeste BancPost. Intre timp, norocul meu, nu mai am nevoie de acei bani... Dar sa nu dea Cel de Sus sa imi aprobe creditul si sa ma cheme sa iau banii. Vor vedea ei ce inseamna bataie de joc... :haha:

 

2. Lucrez cu o linie de credit la o banca. Avem o colaborare de un an, colaborare corecta si onesta. La inceputul crizei, primesc o notificare ca dobanda imi creste cu 50%. Caut in contractul de creditare si, normal, intr-o nota de subsol, apare notificarea ca banca poate modifica oricand dobanda fara niciun anunt prealabil. Ok, vina mea ca am semnat "ca primaru'". Insa cand ai nevoie de bani urgent... Insa, rusine lor ca au un asemenea comportament vis-a-vis de clientii lor. Banca se numeste Piraeus Bank.

 

3. Am nevoie de niste bani pentru a imi plati furnizorii. Imi scontez B.O., O.P., Cecuri si ce alte instrumente de plata de la clienti mai am. Toate bune si frumoase. Mi se aproba imprumutul. Mi se cere sa scot banii. Imi zic... Lasa, platesc maine, scutesc si eu o zi de dobanda... Asta se intampla aseara... Azi cand ma duc sa platesc, imi zic ei mie... Lasa, nu mai acordam credite pe scontari, fara dosar. Intreb: "CUM??? De ieri pana azi? Ieri aveam aprobat imprumutul, aveam banii, iar azi nu-i mai am?" Astea sunt regulile, trebuie sa le respectam. Am pierdut 20.000 Euro discount pe care l-as fi avut de la furnizor daca as fi platit azi... Cine mi-i da inapoi? Stiti cum se numeste banca??? Sunteti curiosi? Alpha Bank

 

Culmea, acum am remarcat ca este vorba despre banci grecesti la origini. Asadar, dragii mei, luati-o ca pe un sfat... Evitati sa lucrati cu aceste banci: Bancpost, Piraeus, Alpha Bank. Pe de alta parte, presupun ca si voi aveti experiente neplacute cu alte banci... Va rog sa continuati lista si sa tragem macar un semnal de alarma in randul consumatorilor... Se pare ca BNR-ul nu face decat sa-si apere pielea, nu sa aiba grija de noi, cei care ii platim din banii nostri! Pacat, chiar aveam o parere buna despre Isarescu.

 

Va multumesc pentru rabdarea de a citi tot acest pomelnic si va astept parerile proprii.

 

Cu respect,

Lucian

Editat de Un contribuabil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am ferit bine de banci la cateva mii de Km de aproape un an de cand nu am mai achitat nimic; mi-au ajuns 5 ani de zile de dobanzi, comisione, termene de plata etc. Oricum banca nu imi poate lua nimica...oare de ce? pentru ca chiar nu am nimica in Romanica noastra draga. Asa ca adio si n-am cuvinte credit de nevoi personale.. . :flowers:)

 

P.S. Banca era BCR, apropo, si aveam contractat un credit de 3000 RON, care nu este cazul sa spun ca ii "rasplatisem" de mult in cei 5 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multumit, in general, de Banca Transilvania. Online banking comod, carduri cu comisioane decente, retea excelenta - mai ales in Ardeal.

 

Ca si client business am avut de-a face mai mult cu Raiffeisen in ultimii ani - okay, dar nimic special.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat in CIP pt . ca am depus banii in cont dupa ora 13 adica pe la 16... Si cu bani in cont si cu CIP....Nu m-a anuntat nimeni ca tragerile din cont se fac pana in ora 12,45 altfel te baga in baza de date a CIP.... AVETI MARE GRIJA!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am intrat in CIP pt . ca am depus banii in cont dupa ora 13 adica pe la 16... Si cu bani in cont si cu CIP....Nu m-a anuntat nimeni ca tragerile din cont se fac pana in ora 12,45 altfel te baga in baza de date a CIP.... AVETI MARE GRIJA!!!!!!!

 

Nu ai o relatie telefonica permanenta pe timpul zilei cu reprezentanta bancii care se ocupa de contul tau ?

Sunt chiar fraieri pt. ca si banca are de suferit la faze d-astea ... sunt curioasa la ce banca ai contul deschis .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In toamna anului trecut am aplicat pt. un credit de nevoi personale la cateva banci .... Banc Post-ul nici nu s-a sinchisit sa ma anunte ca dosarul mi-a fost respins , Piraeus Bank mi-a trimis mesaj pe telefon iar Alpha Bank mi-a acordat creditul ...

 

Raifeissen Bank si-a creat un renume in sens negativ in zona mea pt. ca reprezentantii acestei banci si-au aruncat clientii persoane juridice in CIP chiar si pt. sume modice neanuntandu-i in prealabil iar de cativa ani incearca sa schimbe asta dar si acum multi fug de aceasta banca ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×