Sari la conținut
Forum Roportal
Sentiveanu. O

Ce inseamna Exposure?

Postări Recomandate

Am un aparat foto digital Sony DSC-S600 si vreau sa stiu ce insemna la o poza Exposure Compensation de ex. +0.3 step??
Exposure: adjusting the light intensity:

 

 

Exposure is the amount of light that the camera will receive when you release the shutter.

 

Exposure consists of two things: Shutter speed: length of time the camera receives light and Aperture, size of the opening allowing light to pass through.

Pagina 14 din manualul H5-ului meu.

 

EV: Adjusting the exposure manually:

 

 

Toward + : Brightens an image

0EV: the exposure is determined automatically by the camera

Toward -: Darkens an image.

 

 

Pagina 37 tot din manualul H5-ului meu.

 

 

Un EV +0.3 inseamna ca ii dai aparatului o valoare compensatoare pentru a mari luminozitatea pozei. Nu recomand folosirea EV-ului cand folosesti flash-ul. Nu vei avea rezultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai corect spus cand dai "-0.3eV" inseamna ca subexpui iar cand dai "+ 0.3eV" inseamna ca supraexpui.

Aceste trepte sunt folositoare atunci cand contrastul e prea mare (contre-jour) sau luminozitate prea scazuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dom'ne ete ce le mai stie persoanele astea avizate.

exposure, auzi ... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie a nu se face confuzie intre termeni ! Una este timpul de expunere si alta este compensarea expunerii !

 

Timpul de expunere = shutter speed

Compensarea Expunerii = Exposure Compensation

 

Timpul de expunere se refera strict la perioada de timp cat obturatorul aparatului este deschis iar elementul fotosensibil este expus actiunii luminii (Element fotosensibil = pelicula sau senzor digital)

Compensarea expunerii se foloseste atunci cand exponometrul aparatului masoara expunerea in mod eronat. Acest lucru se poate intampla in contre-jour (backlight), in caz de masurare spot sau average, ori cand aveti obiectie stralucitoare in cadru (gen sticla, apa, staniol, inox etc).

 

Sper ca acum e un pic mai clar pentru toata lumea. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×