Sari la conținut
Forum Roportal
cogesa

Cat de buni trebuie sa fim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu zic ca trebuie sa fii bun,insa sa ai o anumita limita.Daca esti extrem de bun incepi sa fii luat drept fraier. :crazy:

Prefer sa fiu luat de fraier decat sa las frica asta sa ma impiedice sa fiu mai putin bun decat as putea fi. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer ,nu e naivitate dar ma incapatanez sa cred ca toti oamenii sunt buni ,ca exista un loc in inima lor pur care nu a fost inca pangarit !

oamenii sunt perfecti .........sunt minunati ,sunt o farama de dumnezeu si o farama din bunatatea lui e in noi ,trebuie numai sa stim s-o scoatem la lumina !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sincer ,nu e naivitate dar ma incapatanez sa cred ca toti oamenii sunt buni ,ca exista un loc in inima lor pur care nu a fost inca pangarit !

oamenii sunt perfecti .........sunt minunati ,sunt o farama de dumnezeu si o farama din bunatatea lui e in noi ,trebuie numai sa stim s-o scoatem la lumina !

ar merge un ras a-la-gigi becali :huh:

:roll: :P

haidi bhey :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar merge un ras a-la-gigi becali :roll:

:P :)

haidi bhey :crazy:

 

 

bhey.......jiji becali ar fi mandru de tine !!!!!!!!!!!!!!!! :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii bun reprezinta o prioritate pentru un om profund. Sa nu fii victima reprezinta o necesitate pentru un om care vrea sa fie el insusi.

 

Cand viata incepe sa devina un cosmar pentru ca esti bun..., e timpul sa spui STOP. Si sa fii bun in continuare. Cu tine insuti/insati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Din prea putinul sau prea multul nostru, ar trebuie sa SIMTIM ca trebuie sa ajutam pe cei intr-adevar batuti de soarta!"

................................................................................

........................................................

Acum m-am intors din oras! e un frig de crapa pietrele si cu toate acestea, la fiecare semafor, in noapte, sunt mame/tati cu copii mici in brate care cersesc pentru a avea ce manca! o priveliste trista! fet(z)e mici, nevinovate, inghetate, cu nasuri mai mult decat desfundate, stau cuminti in bratele adultilor, uitandu-se si asteptand mirati ca geamul de la sofer sa se deschide pentru a primi un banut, un mic ajutor... De fiecare data, cand vad asemenea scene imi dau seama cat sunt de norocos si cat de mult tine Dumnezeu cu mine si cu familia mea!

Ajutati-i ca au intr-adevar nevoie de ajutor!!!... Cat de putin dar dati-le ceva!!!... Ganditi-va ca nu saraciti daca dati cativa lei pe zi la saraci... Ganditi-va ca monezile care va zornaie ENERVANT prin buzunare sau fara sa le bagati in seama poate, pentru unii inseamna "mana cereasca". Cred ca asa i-am face si pe ei cat de cat fericiti.... (daca admitem ca fericirea - lor - ar consta in asta, intr-un colt de paine...)

 

................................................................................

........................................................

 

"Din prea putinul sau prea multul nostru, ar trebuie sa SIMTIM ca vrem, ca ne dorim, ca ne bucuram sa ajutam pe cei intr-adevar batuti de soarta!"

 

PS: cu ce sunt vinovati oare, copiii astia? cred ca sunt condamnati, ca sufera pentru rautatile noastre, facute cu sau fara voia noastra...

Editat de shadow_silence

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sincer ,nu e naivitate dar ma incapatanez sa cred ca toti oamenii sunt buni ,ca exista un loc in inima lor pur care nu a fost inca pangarit !

oamenii sunt perfecti .........sunt minunati ,sunt o farama de dumnezeu si o farama din bunatatea lui e in noi ,trebuie numai sa stim s-o scoatem la lumina !

 

Crede-ma, oamenii nu sint perfecti... De cate ori te uiti la stirile de la ora 17 asa simti? Cand ai urmarit cazul Larisa Chelaru ai simtit farama de divinitate din adolescentul de 17 ani care a curmat o viata la doar 8 ani fara pic de regret?

 

Oamenii chiar pot alege. Si alegerile ii costa. Fetita s-a reintors la Lumina. Ucigasul are zeci de ani inainte sa traiasca cu propria fapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ajutati-i ca au intr-adevar nevoie de ajutor!!!... Cat de putin dar dati-le ceva!!!... Ganditi-va ca nu saraciti daca dati cativa lei pe zi la saraci... Ganditi-va ca monezile care va zornaie prin buzunare, fara sa le bagati in seama, pentru unii inseamna "mana cereasca". Cred ca asa i-am face si pe ei cat de cat fericiti.... (daca admitem ca fericirea - lor - ar consta in asta, intr-un colt de paine...)

 

Vorbesti cumva de cei care castiga cate 10-20 de milioane pe zi? Care se uita urat la tine daca le dai o paine, pentru ca mai apoi sa o arunce dupa ce dispari din raza lor vizuala? Cred ca ti-ai ales gresit persoanele pe care vrei sa le ajuti si ii incurajezi sa fie in fiecare zi acolo, mazgalindu-ti geamurile la masina. Mai bine orienteaza-te spre o casa de copii sau un azil de batrani, acolo sunt persoanele care o duc mai rau ca tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×