Sari la conținut
Forum Roportal
cogesa

Cat de buni trebuie sa fim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Socrate socotea pe om ca nu face binele, pentruca e inclinat spre rau, ci pentruca nu cunoaste binele."

 

"Comoara sufleteasca este mai de pret decat cea din afara, iar straduinta fiecaruia trebuie indreptata in slujba binelui si nu numai a folositorului. Binele este universal; e nevoie deci ca toti sa-l inteleaga" - - Socrate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt de parere ca niciodata nu o sa fim buni pentru ceilalti....trebuie sa gaseasca ei ceva ca sa zica ca esti rau

:ok:

...si au dreptate, sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost tot ca tine si mi-am luat-o in freza rau de tot :yes: am cazut de sus. Adevarul e ca sunt de-acord cu tot ce au spus ceilalti..in ziua de azi sa fi bun e luat ca o slabiciune si oamenii te exploateaza fara mila :doh: ..Asa ca din pacate trebuie sa te vindeci de bunatatea asta pt ca nu te prea ajuta...sau mai exact sa fi zgarcita cu ea..acord-o doar familiei si persoanelor foarte apropiate...nu investii sentimente de la inceput in nimeni pt ca nu stii daca le va pretuii...eu asa am facut si nu mi-a fost bine. Acum incerc sa remediez situatia..mi-am triat prietenii si a ajuns la numai 2..dar stiu ca aceia m-ar ajuta oricand. Cu restul e o prietenie doar de suprafata asta trebuie sa inveti ..sa pastrezi aparentele. Aaaa. ..si nu a zis nimeni ca ar fi usor!!! Dar trebuie daca vrei sa rezisti in " jungla" care e societatea in zilele noastre.

 

nici o fapta buna nu ramane nepedepsita! :nep:

Cam asa e !!! :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca bun sa fii atat cat sa nu-ti faci tie rau facand altora bine,adica sa fii peste masura de bun....

cu asta sunt in totalitate de acord.

chiar daca faptele noastre bune, nu au fost apreciate pe masura de beneficiarii lor..cred ca ar trebui sa conteze mai putin deja. ianinte si eu sufeream cand vedeam cat de rai si nerecunoscatori pot fi oamenii. si in ziua de azi cred ca majoritatea iti sunt alaturi doar cand au nevoie de tine. pot sa-i ajut fara sa imi creez prejudicii? o fac. n-am sa ma schimb pentru nimic in lume atat timp cat bunatatea face parte din mine insami. de ce sa ajung ca si cei pe care nu-i aprob?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca trebuie sa fii bun,insa sa ai o anumita limita.Daca esti extrem de bun incepi sa fii luat drept fraier. :crazy:

Editat de ada_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×