Sari la conținut
Forum Roportal
cogesa

Cat de buni trebuie sa fim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Maxima a la spider:

 

:cat: trebuie sa fim atat de buni incat sa nu-i ranim pe cei din jurul nostru dar nu intr-atat de buni incat sa picam de fraieri. :- ~

 

poopicei :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buni ar trebui sa fim din totdeauna dar cum zicea un profesor de al meu "noi ne nastem buni dar socetatea ne strica". :roll:

Buni trebuie sa fim cu unele persoane care merita dar pe acelea trebuie sa le alegem. :cat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar nu intr-atat de buni incat sa picam de fraieri. ;) ~

 

Eu as zice ca bun sa fii atat cat sa nu-ti faci tie rau facand altora bine,adica sa fii peste masura de bun....cunosc asemenea persoane.

Da,buni cu cine merita,problema e ca nu stim intotdeauna cine merita sau cine nu....

Editat de CristinaParus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar uneori bunatate excesiva duce la rau persoanelor din jurul tau .

;)

Ai instincte si uite asa

Da,buni cu cine merita,problema e ca nu stim intotdeauna cine merita sau cine nu....

afli care merita si care nu si in primul rand trebuie sa cunosti cat de putin ca sa poti oferii aceasta bunatate din partea ta . ;) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca bunatatea excesiva din parte ta face bine altora si tie mai putin. hmmm...oricum fiecare se gandeste in general la binele propriu si cel mai bn e ca fiecare sa fie egoist un pic, atat timp cat nu ii raneste pe cei apropiati . oricum sa fii bun in in ziua de azi(si nu numai in timpurile noastre/profitori sunt de cand lumea) nu e perceputa ca atare. si nu ma mai mira daca aud comentarii de prost gust despre astfel de persoane gen "ce prost e si ala"....

daca esti "bun" atunci multi o sa iti sara in cap si o sa iti ia mana toata si nu ai nici un profit care sa te bucure dupa asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa fii buna trebuie sa te gandesti ca binele ce il faci sa-ar putea sa treaca neobservat sau nereturnat. Deci e ca un imprumut nerambursabil.

Trebuie sa-ti alegi cu grija persoanele carora le faci favoruri - persoanelor noi le poti acorda -benefit of doubt- Dar celor vechi care persista in negativism le poti refuza linistita favorurile.

In general si strategia pe care o adopt la un loc de munca e sa ma fac vazut fara sa excelez. Asta inseamna ca nu voi da totul de la inceput, ci pe masura ce beneficiile se fac vazute. Stii cum e cu vaca si laptele 8) Asa ca acelasi lucru ar putea fi aplicat si cu prietenii - sa nu dai cu mult mai mult decat primesti - e o marja -profitabila' care trebuie pastrata. In fond prietenii adevarati stau langa tine pentru ceea ce esti, indiferent ce le oferi sau nu. Cei care se asteapta constant la favoruri trebuie pusi serios sub semnul intrebarii...

 

Pun totusi intr-un mesaj nou: cat despre prietenii pe care trebuie constant sa-i ierti sau sa le suporti greselile, e numai vina ta. Trebuie sa dai dovada de coloana vertebrala si sa fii in stare sa spui nu. In general femeile sunt mai diplomate si evita cuvantul, iar barbatii fermecati il -uita- Va trebui sa ti-la aduci aminte daca e cazul 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad bunatatea ca pe o scara.....cu cat urci mai sus cu atat esti mai bun..dar la un moment dat scara se termina si daca insisti sa fi mai bun , cazi..si culmea e ca locul in care cazi se numeste prostie.....asadar aveti grja cat de lunga este scara voastra si nu cumva sa fiti deja "cazuti"....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de buni trebuie sa fim? Unde este echilibru dintre devotament total , generozitate si ''grija de sine''?Cum putem sa ne protejam cand , neconditionati de nimic, ne deschidem larg usile sufletelor noastre si ii poftim fara nici o umbra de suspiciune, uneori, pe toti cei pe care ii respectam, ii placem, sau ii admiram.

Descopar, cu fiecare zi care trece, o problema care pare sa imi afecteze in totalitate viata. Sunt prea buna!!!

Daruiesc prea mult, mult prea mult pentru ce primesc in schimb. Iert prea repede..desi eu sunt pusa la colt fara nici un semn de intrebare, pentru fiecare greseala, oricat de mica. Am incredere prea mare, imi imaginez cu naivitate ca prietenii, sunt prieteni devotati sau deloc( ce gandire alb-negru!). Nu stiu sa spun nu, iar daca o fac ma simt vinovata. Si as putea continua...

Nu din naivitate se intampla toata astea. Stiu cat de rau pot musca oamenii. Dar cu incapatanare sper la o lume deschisa cu prieteni buni, un univers perfect pentru viata mea in care pot darui oricat de mult fara teama ca m-as putea simti folosita, minimalizata, inselata in asteptari si mai ales singura.

Iar daca as incerca sa imi cenzurez personalitatea, nu ar trebui sa invat sa devin alta, sa devin cineva pe care nu cunosc?

:spiteful: ...cred ca niciodata nu daruim prea mult, doar avem impresia...si acest "efort" ne oboseste, insa intrebarea corecta ar fi fost:cat de buni putem sa fim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca niciodata nu o sa fim buni pentru ceilalti....trebuie sa gaseasca ei ceva ca sa zica ca esti rau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×