Sari la conținut
Forum Roportal
jamy_ro

Mercedes sau BMW?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

maine te duci sa-ti cumperi o masina ai banii suficienti pentru achizitionarea oricarui model.ce ai alege mercedes sau bmw?si ce model?

eu mi-as lua un mercedes din clasa E! :( (da' ia uite ca e prea tarziu si e inchis! :yahoo: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei mai multi isi spun parerea din auzite dar ca o persoana care le-a testat pe amannoua am de facut urmatoarea remarca mercedesul e cu mult foarte mult superior bmw.Cand mi-am luat mercedesul un clasa E vroiam sa-l dau pe un seria 3 e "copilas"Mercedesul are o eleganta aparte un rafinament de exceptie e o masina adevarata silentioasa te simti "print" la volanul ei.Am testat si un bmw seria3, seria5 si seria7 ramane MERCEDESUL.Anul trecut am ales ca masina de teren un X5 pe care cu siguranta il voi schimba anul aceste cu noul ML.Am vazut k s-au mai deschis subiecte si de consumul de conbustibil.un lucru este cert o persoana care are bani sa-si cumpere mercedes sau bmw nu pune pe primul plan consumul.Si consumul nu-l mai facem si noi in functie de stilul de sofat pe care-l avem.La mercedesul meu E 270 cdi cu 170 CP i-am scos consum de 5,4%.aveti grija de voi in trafic

Mercedes am condus numai modele batrine si parca conduceam o corabie... BMW-urile in schimb mi-au parut incomparabil mai...vioaie. Dar tehnica evolueaza nu?...A, sa nu mint...am condus acum vre-o 3 ani un model din 2002 dar tot nu sprinteaza, ba mai avea si nu stiu ce chestie ca daca masina n-avea chef nu accelera decit progresiv!!!! Interiorul intr-adevar, luxos tare. Avea si un miros aparte care nu l-am simtit in alte masini. Nu de la odorizant pur si simplu mirosea a altfel de materiale decit in alte masini. , Nu stiu ce-or fi gindit oamenii care au vazut coborind un ins in trening ( adica eu ) si cumparind 2 bax-uri de apa minerala ...In tinuta respectiva m-am simtit un pic ciudat sa merg in asa masina...dar n-as fi ratat ocazia sa conduc asa ceva din cauza tinutei nnu???

 

Da, reusesti sa scoti un consum atat de mic cand mergi mult cu 50/h in viteza a cincea.

sau poti sa nu consumi de loc benzina adaptind o instalatie de GPL!!!!! :stars: :tease:

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, reusesti sa scoti un consum atat de mic cand mergi mult cu 50/h in viteza a cincea.

andreea fata chiar crezi k le stii pe toate??? :stars: Cum crezi tu k poti conduce ca o "atotstiutoare" ce te crezi o masina de 2700cm cu 170 cp in viteza a 5 cu 50 km/h???se poate doar pentru cei mai "slabi"!!!Fetit-o nici cu dacia care are motor d 1300cm si doar vreo 65-70 cp nu poti merge in viteza a 5-a cu 50km/h!Apropos mercedesul meu e diesel si cand am spus E270 CDI elegance CINE STIE CUNOASTE!!! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
maine te duci sa-ti cumperi o masina ai banii suficienti pentru achizitionarea oricarui model.ce ai alege mercedes sau bmw?si ce model?

 

 

nici una. Cadillac Escalade cel mai fain

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei mai multi isi spun parerea din auzite dar ca o persoana care le-a testat pe amannoua am de facut urmatoarea remarca mercedesul e cu mult foarte mult superior bmw.Cand mi-am luat mercedesul un clasa E vroiam sa-l dau pe un seria 3 e "copilas"Mercedesul are o eleganta aparte un rafinament de exceptie e o masina adevarata silentioasa te simti "print" la volanul ei.Am testat si un bmw seria3, seria5 si seria7 ramane MERCEDESUL.Anul trecut am ales ca masina de teren un X5 pe care cu siguranta il voi schimba anul aceste cu noul ML.Am vazut k s-au mai deschis subiecte si de consumul de conbustibil.un lucru este cert o persoana care are bani sa-si cumpere mercedes sau bmw nu pune pe primul plan consumul.Si consumul nu-l mai facem si noi in functie de stilul de sofat pe care-l avem.La mercedesul meu E 270 cdi cu 170 CP i-am scos consum de 5,4%.aveti grija de voi in trafic

 

Este un lucru binestiut ca Mercedes a pierdut foarte mult teren in fata lui BMW si mai ales Audi, in ultimul timp. La ora asta, conform review-urilor de specialitate, Seria E ( 270cdi) este mult sub AUDI A6 (2.5 tdi, de 3.0 tdi sa nici nu vorbim) si este net inferioara seriei 5 cu care trebuie comparata si nu cu seria 3 ( cu seria 3 comparam mercedes C classe).

 

La capitolul diesel BMW, practic, a reinventat motorul diesel cu acel motor de 3000 cm3 care furnizeaza 286bhp si echipeaza modelele 335d si 535d si X3(deocamdata). Nici o alta firma nu a reusit aaceasi performanta in acest segment.

In 2006 BMW a devansat net vinzarile Mercedes.

Ultima motorizare diesel mercedes 320 CDI furnizeaza 225 bhp si nu aduce nimic senzational pe piata.

Diferenta majora intre cele 2 masini este handling-ul care aduce BMW pe primul loc in orice clasa.

 

Cu toate acestea nu trebuie uitat ca ori de cite ori se vorbeste despre high class, aceasta implica numele lui Mercedes automat fara nici un fel de contestatie. Mercedes a fost si va ramine masina de referinta la clasa lux chiar daca la motorizari a fost inferioara lui BMW. (Atentie, cind spunem inferioara, ne referim la masuratori la singe si nu la ce simt user-ul).

 

 

N.B. - a testa oricare din mai sus amintitile masini, aici in Occident nu este nici filozofie, trebuie doar sa te inscrii, daca esti si clientul lor te si cheama la inaugurare asa cum m-au chemat la lansarea lui 335 (i+d).

 

 

 

 

nici una. Cadillac Escalade cel mai fain

 

De cind ai Escalade ? Si citi km ai facut cu ea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este un lucru binestiut ca Mercedes a pierdut foarte mult teren in fata lui BMW si mai ales Audi, in ultimul timp. La ora asta, conform review-urilor de specialitate, Seria E ( 270cdi) este mult sub AUDI A6 (2.5 tdi, de 3.0 tdi sa nici nu vorbim) si este net inferioara seriei 5 cu care trebuie comparata si nu cu seria 3 ( cu seria 3 comparam mercedes C classe).

 

La capitolul diesel BMW, practic, a reinventat motorul diesel cu acel motor de 3000 cm3 care furnizeaza 286bhp si echipeaza modelele 335d si 535d si X3(deocamdata). Nici o alta firma nu a reusit aaceasi performanta in acest segment.

In 2006 BMW a devansat net vinzarile Mercedes.

Ultima motorizare diesel mercedes 320 CDI furnizeaza 225 bhp si nu aduce nimic senzational pe piata.

Diferenta majora intre cele 2 masini este handling-ul care aduce BMW pe primul loc in orice clasa.

 

Cu toate acestea nu trebuie uitat ca ori de cite ori se vorbeste despre high class, aceasta implica numele lui Mercedes automat fara nici un fel de contestatie. Mercedes a fost si va ramine masina de referinta la clasa lux chiar daca la motorizari a fost inferioara lui BMW. (Atentie, cind spunem inferioara, ne referim la masuratori la singe si nu la ce simt user-ul).

N.B. - a testa oricare din mai sus amintitile masini, aici in Occident nu este nici filozofie, trebuie doar sa te inscrii, daca esti si clientul lor te si cheama la inaugurare asa cum m-au chemat la lansarea lui 335 (i+d).

De cind ai Escalade ? Si citi km ai facut cu ea ?

 

Motorul de 3000 cm3 nu echipeaza doar 335 535 si X3!Sigur!X5 meu are motor de 3,0 diesel.Nu cumva inseamna 3000cm3?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Motorul de 3000 cm3 nu echipeaza doar 335 535 si X3!Sigur!X5 meu are motor de 3,0 diesel.Nu cumva inseamna 3000cm3?

 

Se pare ca nu citesti cu atentie ceea ce scriu si atunci discutia este inutila. O fi echipat X5-ul tau cu un motor de 3000cm3 (204, 218, 231 bhp) DAR NU CU MOTORUL BITURBO de 286 bhp...fii atent te rog frumos si nu mai fabula. Motorul diesel biturbo 286 bhp a inlocuit recent, sept. 2006 pe cel de 272 bhp, nici unul dintre acestea nu a echipat inca X5. Pentru detalii poti sa consulti site-ul lor official.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
andreea fata chiar crezi k le stii pe toate??? :airkiss: Cum crezi tu k poti conduce ca o "atotstiutoare" ce te crezi o masina de 2700cm cu 170 cp in viteza a 5 cu 50 km/h???se poate doar pentru cei mai "slabi"!!!Fetit-o nici cu dacia care are motor d 1300cm si doar vreo 65-70 cp nu poti merge in viteza a 5-a cu 50km/h!Apropos mercedesul meu e diesel si cand am spus E270 CDI elegance CINE STIE CUNOASTE!!! :cry:

 

 

Bai "desteptule" de aia are caii putere...., Daca vrei iti fac o demonstratie ca sunt in Romania, ca sa te convingi singur. :crazy:

Iar ceilalti, daca nu credeti, incercati!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
andreea fata chiar crezi k le stii pe toate??? :airkiss: Cum crezi tu k poti conduce ca o "atotstiutoare" ce te crezi o masina de 2700cm cu 170 cp in viteza a 5 cu 50 km/h???se poate doar pentru cei mai "slabi"!!!Fetit-o nici cu dacia care are motor d 1300cm si doar vreo 65-70 cp nu poti merge in viteza a 5-a cu 50km/h!Apropos mercedesul meu e diesel si cand am spus E270 CDI elegance CINE STIE CUNOASTE!!! :crazy:

Gresesti Jamy! In primul rand poate ca nu ai condus o asa masina ca a Andreei. In al doilea rand, daca un motor are un cuplu motor suficient, poti sa-l conduci fara probleme chiar in treapta a 5-a la viteze de deplasare reduse. Iar turbodieselul prin definitie are cuplu motor ridicat la turatii scazute ale motorului(intre 1500 si 2000 rpm). Deci, este posibil. Totul se rezuma la torque.

In cazul unui motor pe benzina cum este Dacia, cuplul motor maxim este mult inferior turbodieselului din discutie si este atins la turatii mai ridicate(de obicei de la 3000rpm). De aceea nu poti sa o conduci in viteza a cincea cu 50 km/h.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×