Sari la conținut
Forum Roportal
cimbru

Dependenta de dulciuri

Postări Recomandate

In ultima vreme am devenit cam dependent de dulciuri. Inainte nu eram. De-asta vreau sa va-ntreb cum se poate scapa de ea, dar as dori raspunsuri mai serioase decat "inlocuieste cu fructe".

De obicei de fumat se scapă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca si la lasatul de fumat trebuie vointa eu cand imi place ceva foarte mult ma intreb de ce? si stau sa analizez si pana la urma nu mi se mai pare ca imi place asa mult si il elimin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de 2 saptamani iau un supliment nutritiv pe baza de crom......Mananc "normal"......muesli, fructe proaspete, lactate.

Dar cand vad ciocolata .....ma abtin cu greu.....Cromul e ok.....dar pofta de dulciuri e bine merci, la locul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu de 2 saptamani iau un supliment nutritiv pe baza de crom......Mananc "normal"......muesli, fructe proaspete, lactate.

Dar cand vad ciocolata .....ma abtin cu greu.....Cromul e ok.....dar pofta de dulciuri e bine merci, la locul ei.

incearca zenbarakji fara zahar

post-81979-1197819718_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultima vreme am devenit cam dependent de dulciuri. Inainte nu eram. De-asta vreau sa va-ntreb cum se poate scapa de ea, dar as dori raspunsuri mai serioase decat "inlocuieste cu fructe".

Si mie imi plac mult dulciurile, dar ma abtin vreau sa am o alimentatie cat mai sanatoasa si imi pun la incercare vointa. Sa nu ai probleme cu tiroida. Cat despre crom iau si eu si pofta e la locul ei, dar zice ca sa iei pe termen mai lung ... cine stie ... asa o fi natura noastra. Eu pap la stres si in special dulce, atunci se secreta horomnul fericirii ... poate de aia esti asa dupa dulce.

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fructele in general ajuta la asta de morcov nu stiam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mine nu ajuta nici morcovii nici fructele nici nimic ... parca m-o hranit muma-mea numai cu dulciuri :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultima vreme am devenit cam dependent de dulciuri. Inainte nu eram. De-asta vreau sa va-ntreb cum se poate scapa de ea, dar as dori raspunsuri mai serioase decat "inlocuieste cu fructe".

 

Tine de vointa. Pur si simplu... nu mai cumpara dulciuri. Cand ti se face pofta, ocupa-ti timpul cu altceva (te joci, citesti o carte, te uiti la un film, orice), sa "uiti" de dulciuri. Daca pofta apare din cauza stresului (scade glicemia, etc), atunci incearca sa reduci stresul. Dormi mai mult, fa ceva sport si mananca regulat (mese sanatoase si usoare - de cel putin 3 ori pe zi).

Daca nu merge si nu merge, cumpara o data 20 de baclavale si mananca-le pe toate. Iti garantez ca n-o sa mai vrei dulciuri cel putin o luna :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×