Sari la conținut
Forum Roportal
cimbru

Dependenta de dulciuri

Postări Recomandate

Nu pot renunta la : bomboane de ciocolata, tort de ciocolata, prajitura cu branza adica quark, dulciuri orientale

 

la ce te referi cand zici dulciuri orientale? rahat, serbet, baclavale, sarailii, cataifuri, halva?

Editat de lynxul_alb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultima vreme am devenit cam dependent de dulciuri. Inainte nu eram. De-asta vreau sa va-ntreb cum se poate scapa de ea, dar as dori raspunsuri mai serioase decat "inlocuieste cu fructe".

De dependenta de dulciuri ( ca si de orice altceva de natura alimentara) se scapa nemaiimpunandu-ti sa nu mananci z,y sau z si nemaiavand sentimente de culpabilitate atunci cand mananci (am vazut deseori dudui aflate la regim, cu mari framantari interioare atunci cand mancau o ciocolata - adica daca tot o mananci, bucura-te de ea, nu-ti mai face si mustrari de constiinta). In principiu, exista atat de multe surse de frustrare in ziua de azi, incat nu trebuie lasata si alimentatia sa devina una dintre ele. Urmeaza-ti instinctele, nu mai teoretiza atat de mult alimentatia si vei vedea ca organismul nu-ti cere sub nicio forma sa faci execese .

Editat de Waterina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la ce te referi cand zici dulciuri orientale? rahat, serbet, baclavale, sarailii, cataifuri, halva?

Cataifurile le ador, imi place basbusa (harisi parca e la fel) - prajitura egipteana cu nuca de cocos, unt topit, iaurt si mult zahar.

Prajiturile cu migdale si cele bine insiropate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×