Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sper ca nu te referi la resemnare. Studiile de folcloristica au aratat ca in Miorita nu este vorba de fapt de nici o resemnare. 8)

Ba tocmai la resemnare ma refer, desi aici nu ma incadrez numai eu ci toata natia romana...

 

Ha? Dar despre ce e vba???? M-ai facut mare curioasa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba tocmai la resemnare ma refer, desi aici nu ma incadrez numai eu ci toata natia romana...

 

Ha? Dar despre ce e vba???? M-ai facut mare curioasa :flowers:

 

Scuze ca raspund asa tarziu - deh, sarba(u)torile. Miorita este un rest (consemnarea in versuri) al unui ritual de impacare a celor care au murit inainte de parcurgerea etapelor naturale ale vietii. Un om are cateva etape mari ale vietii: nastere, copilarie, tinerete, casatorie, viata adulta, eventual copii si apoi moartea. Orice moarte prematura (cum este cea a ciobanului) se considera o incalcare a cilului vietii, care se solda cu rezultate nasoale - respectiv mortii nu-si gaseau linistea si veneau sa-i bantuie pe cei vii. Atunci se facea un ritual care-i aducea pe morti la zi, adica le organizau o nunta rituala - prin asta ii transformau in adulti, pe care moartea ii putea rapi in mod natural, fara sa incalce ordinea cosmica. De aceea in satele noastre pana prin anii 60 - 70 fetele tinere, necasatorite, mai erau ingropate in rochie de mireasa. Prin urmare Miorita este un fel de manual de instructiuni de-a lungul secolelor - povesteste ce este de facut daca ciobanul moare prea devreme: i se organizeaza o nunta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partial cu Sonia lui Cehov cand a spus .... incertitudinea ca ea iti ofera speranta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut o perioada de cate luni in care am zis ca nimic nu e intamplator...personajul principal din magicianul a lui fowles

a fost experienta mea elena

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×