Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Elevul Problema

Postări Recomandate

da

:bye: Fain, esti la liceu sau la sc generala?

La liceu am auzit ca e mai greu... mama nu a avut sorti de izbanda pana acum...

La V-VIII sunt tare dragalasi si faci ce vrei din ei...daca stii sa-i manipulezi :jester: eu ii facusem mielusei din dracusori. Am incercat tot ce se putea pe ei, ba chiar si premii pt teme ca asa nu isi mai copiau tema unul de la altul in pauza :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:help: Fain, esti la liceu sau la sc generala?

La liceu am auzit ca e mai greu... mama nu a avut sorti de izbanda pana acum...

La V-VIII sunt tare dragalasi si faci ce vrei din ei...daca stii sa-i manipulezi :doh: eu ii facusem mielusei din dracusori. Am incercat tot ce se putea pe ei, ba chiar si premii pt teme ca asa nu isi mai copiau tema unul de la altul in pauza :roll:

Predau la gimnaziu. Asa e. Cine este daruit incearca tot felul de metode, dar ele trebuie mereu schimbate pt. ca se plictisesc repede. Poti face din dracusori copii interesati care invata cu placere, dar pe langa acesti dracusori exista copii cu dereglari grave de comportament, copii scapati din frau de acasa sau lasati de capul lor. Acesti copii sunt f greu de scos la lumina fiindca ei nu au pasiuni de care sa te poti lega, singura lor placere fiind violenta, neascultarea, circul ieftin. Daca poti sa gasesti binele din raul acesta esti cu adevarat un profesor cu har deosebit. Astfel de profesori pot fi numarati pe degete. Implicarea lor e totala.

Eu inca mai incerc sa-i cunosc altfel pe aceia cu care nu pot comunica.

Nu stiu cum e la liceu, dar sunt cazuri si cazuri. De multe ori ma inteleg mai bine cu cei mari fiindca au constiinta dezvoltata si intr-un fel sau altul reusesc sa ma fac ascultata. Mai greu e cu cei mici, care nu sunt constienti deloc ca viata lor viitoare depinde de ei, de cum ii pun bazele chiar din copilarie. Ramane sa le vb. simplu de la nivelul lor daca se preteaza la asta.

Am o clasa de a V-a care mi-e atat de draga!!! Plec de la ei cu inima plina si simt ca nu ma irosesc degeaba. Metoda pe care o aplic la ei e simpla. Cand imi dau raspunsuri bune, le dau cate o inimioara de hartie cu cate o incurajare/un proverb in limba engleza (eu predau engleza) si ca sa afle ce scrie acolo, trebuie sa traduca. Sunt atat de curiosi sa vada ce proverb mai urmeaza ca nu mai fac eu fata sa-i ascult la ce au invatat. E primul lor an de limba engleza si asta e un mare noroc pentru ca ii pot forma pe placul meu.

Mult succes tuturor si un sfat: daruit-va cu totul copiilor (viitorul nostru) fiindca e cel mai nobil gest!

:crazypilot: :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am predat franceza... Eu nici nu mi-as dori la liceu si nici nu am modulul pt liceu...mi se par cu totul scapati de sub control adolescentii din ziua de azi... bine depinde si de prestigiul scolii... In fine, astia mici sunt mai usor de stapanit, dar deja de la clasa a 10-a devin sub orice critica.

Din clasa mea de 28 de elevi (clasa de fete) am terminat liceul 17, restul au plecat prin Spania, s-au maritat, au facut copii inainte de vreme, au ramas repetente etc... Poate ca eu ar trebui sa inteleg mai bine problemele lor fiind mai apropiata de varsta...dar momentan nu sunt pregatita pt o asemenea experienta ;) Plus ca mi-e frica ca nu as putea sa ma impun in fata elevilor de liceu, m-ar vedea mai tanara si ar avea impresia ca pot face orice... astia mici ma stiau de frica :haha:

Oricum pe mine ma tin departe de invatamant alte probleme pe care nu mai vreau sa le enumar pe aici. Poate intr-o zi... cu siguranta mi-ar placea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am predat franceza... Eu nici nu mi-as dori la liceu si nici nu am modulul pt liceu...mi se par cu totul scapati de sub control adolescentii din ziua de azi... bine depinde si de prestigiul scolii... In fine, astia mici sunt mai usor de stapanit, dar deja de la clasa a 10-a devin sub orice critica.

Din clasa mea de 28 de elevi (clasa de fete) am terminat liceul 17, restul au plecat prin Spania, s-au maritat, au facut copii inainte de vreme, au ramas repetente etc... Poate ca eu ar trebui sa inteleg mai bine problemele lor fiind mai apropiata de varsta...dar momentan nu sunt pregatita pt o asemenea experienta ;) Plus ca mi-e frica ca nu as putea sa ma impun in fata elevilor de liceu, m-ar vedea mai tanara si ar avea impresia ca pot face orice... astia mici ma stiau de frica :haha:

Oricum pe mine ma tin departe de invatamant alte probleme pe care nu mai vreau sa le enumar pe aici. Poate intr-o zi... cu siguranta mi-ar placea.

in momentul de fata nu prea mai este vba de a te impune. daca discutam asa, majoritatea profesorilor nu se mai pot impune. se impun aceia care stiu sa imparta frica printre elevi.

cum ai zis si tu sunt si licee bune unde daca esti un profesor echilibrat, pasionat, reusesti sa-i faci sa invete cate ceva, mai mult sau mai putin in functie de fiecare, fiindca pana la urma asta e scopul: elevul sa ramana cu ceva bun (nu neaparat informatie bruta, ci sa capete niste abilitati care sa-l ajute mai tarziu in viata).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca da, dar atunci cand nu poti sa-i stapanesti ce faci? Am o fosta colega care e suplinitoare la un liceu destul de bunicel si isi bat copiii joc de ea in ultimul hal. Ii cer voie la toaleta si nu se mai intorc la ora. Am sfatuit-o sa nu-i mai lase la toaleta si spune ca a inceput unul sa strige ca face pe el in clasa ;) e amuzant, dar daca mi s-ar intampla mie nu stiu ce as face. Nu l-a lasat nici de data asta, i-a spus ca n-are decat sa faca pe el ca se va face de ras si atunci au inceput toti sa strige ca se imbolnaveste daca nu-l lasa si o reclama la director...si fata a cedat... acum spune ca deja e la ordinea zilei sa isi aprinda tigarile de fata cu ea in clasa. :haha: pacat de studiile ei ca era cea mai buna din grupa la noi tipa asta, putea face mult mai mult decat sa fie in invatamant bataia de joc a unor needucati :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca nu de colega ta isi bat joc, ci de ei insisi pentru ca si-au luat sarcina de bufoni ai clasei. am si eu astfel de specimene, dar nu consider ca de mine fac misto. atunci cand unul dintre elevii mei mi-a facut o figura asemenatoare cu toaleta l-am redus la tacere. este un elev de clasa VII-a (repetent), obisnuit de anul trecut sa fac circ la ore. acum nu mai are decat un coleg care-l mai sustine din cand in cand. am invatat sa nu ma mai enervez la fiecare strambatura a lor, la fiecare incercare de a se juca cu nervii mei. le-o trag la masea calm, si le dau de lucru trecandu-i la tabla. in fine, in momentul in care si-a cerut voie la toaleta (si doar ce se sunase de intrare si eu abia intrasem in clasa) i-am spus clar si scurt. daca iese pe usa primeste absenta nemotivata. bineinteles ca nu s-a lasat el usor, amenintandu-ma ca, chipurile, face pe el si alea... i-am dat voie sa faca pe el :haha:

si apoi n-a mai avut incotro decat sa taca si sa nu faca pe el, ca nu asta era scopul lui.

 

dar, in afara de genul acesta de elevi, mai am si altii care nu au nimic de pierdut, pt ei a fi sau nu prezent la scoala e tot una. acestora nu am ce sa le fac, daca ii apuca, isi pun ghizdanul in spate, ma anunta ca nu mai stau la ore, se scoala si pleaca. nu-mi ramane decat sa discut cu ei intr-o alta zi. in momentul acela e imposibil.

mai sunt altii care o tulesc pe usa in momentul in care le articulez cate-o nota mica, meritata pe deplin.

 

am o colega invatatoare care are clasa langa cancelarie. cand am fereastra stau si o ascult cate-o ora intreaga cum tipa intr-una (deci e invatatoare-preda la cei mici) si nu reuseste sa-i stapaneasca. e cosmar. as innebuni in ritmul ala.

 

LE. Invatatoarea e invarsta, cu ani buni de experienta in spate.

 

e amuzant, dar daca mi s-ar intampla mie nu stiu ce as face. Nu l-a lasat nici de data asta, i-a spus ca n-are decat sa faca pe el ca se va face de ras si atunci au inceput toti sa strige ca se imbolnaveste daca nu-l lasa si o reclama la director...si fata a cedat... acum spune ca deja e la ordinea zilei sa isi aprinda tigarile de fata cu ea in clasa. ;) pacat de studiile ei ca era cea mai buna din grupa la noi tipa asta, putea face mult mai mult decat sa fie in invatamant bataia de joc a unor needucati :yahoo:

aici a fost greseala ei, ca i-a dat o explicatie care i-a aratat elevului respectiv si intregii clase ca nu are incredere in ea. adica ei i-a pasat tare mult ca el face pe el si se face de ras, de parca el si avea de gand sa faca pe el. misto-uri de 2 bani. tre sa se arate "de piatra" fara nimic "moale". tre sa-si sustina punctul de vedere, scurt si fara explicatii in plus si apoi sa-l ignore.

de ce a cedat cand au amenintat ca o reclama la director? as fi trimis chiar eu pe cineva sa cheme directorul in momentul acela...

va trebui sa schimbe foaia. o sa invete ea in timp sa-si categoriseasca elevii si cam ce metode sa aplice la fiecare.

 

da, e pacat ca oameni buni, se irosesc pe copii care nu au nici cel mai mic interes pentru educatie.

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa-ti povestesc de ce nu mai vreau sa aud eu de invatamant... :haha:

Gandeste-te daca la clasa a VII-a au tupeu, cum sunt aia de cls. a 12-a... si prietena asta a mea e o fata finuta si pare tare firava asa... alta data i-au pus guma de mestecat pe scaun si ea nu s-a gandit sa se uite si s-a asezat... imi povestea ca atunci a inceput toata clasa sa rada si ea nu a inteles de ce, nu se gandea la asa ceva...si a simtit abia cand s-a ridicat sa le scrie ceva la tabla si a iesit plangand pe usa. A vorbit cu directorul si cica a inceput sa rada in hohote si i-a zis: "ce sa-ti fac draga daca nu poti sa-i stapanesti inseamna ca nu e invatamentul de tine"...;)

deci ca sa-ti poti imagina... Pe mama (la peste 50 de ani si experienta) o ameninta un elev de clasa a 12-a ca se arunca pe geam ca ii da note mici... i-a chemat parintii la scoala, directorul, dirigintele si mama lui a spus ca e dus cu capul si ca n-are ce sa-i faca si ca de aia sunt platiti sa-l suporte... si ce platiti sunt profesorii...

Eu n-as putea sa suport asemenea magarii nici sa-mi mareasca cu 300% salariul. SI profesorii de liceu au modulul si master si uite pt ce...

Editat de denise01elle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce mi-ai povestit sunt fleacuri pe langa ce am patit eu. am fost pusa intr-o postura in care nu m-as fi imaginat niciodata. un an de zile a trebuit sa tin in mine sentimentul de umilinta si calcare in picioare, apoi, in primavara am simtit ca clachez. a durat vreo saptamana, in care am avut un sentiment de groaza ca ceva rau urmeaza sa se intample. ma simteam ca un mort care umbla pe strada.

mult timp nu am putut sa vb despre asta si nu stiu f multi cat de dureros a fost pt mine, dar am intalnit pe cineva care m-a inteles si m-a ajutat sa accept ceea ce s-a intamplat. nici acum nu pot sa vb deschis despre asta. oricum ideea e ca acea experienta m-a schimbat. dar am trecut peste, am alungat umbra care se asternuse si am invatat din nou ce meserie frumoasa poate fi aceasta. de luptat intotdeauna voi lupta cu mine insami, pentru ca mai ales in ziua de azi, nu e o meserie usoara. in fiecare zi te solicita cu alte probleme si niciodata nu-ti poti zice "gata, am descoperit reteta profesorului perfect!" am defecte care ma vor insoti intotdeauna, dar imi plac copiii, ii consider victime ale adultilor, chiar daca uneori imi vine sa strang pe cate unul de gat ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E trist ca se intimpla asta in invatamint, dar tinind cont de ce se intimpla in intreaga societate romaneasca, nici nu e de mirare.

 

Plus ca mi-e frica ca nu as putea sa ma impun in fata elevilor de liceu, m-ar vedea mai tanara si ar avea impresia ca pot face orice... astia mici ma stiau de frica ;)

 

:haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×