Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Informatică

Postări Recomandate

Lecţia nr. 1: Sistemul de securitate

 

Unul dintre cele mai importante lucruri ale calculatorului, este Sistemul de securitate. Cum să vă protejaţi

Editat de Crusher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi de unde ştim că link-ul pe care l-ai plasat acolo nu e, de fapt, un program care declaşează un trojan ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lecţia nr. 2: hackers & crackers

 

Un hacker este o persoană care crează sau modifică programe de calculator. Ei fac parte din Whitehat.

 

Whitehat, băieţii buni, se ocupă cu descoperirea sistemelor de securitate vulnerabile şi atenţionare administratorilor pentru a le securiza mai bine.

 

Un cracker este o persoană rea, care vrea doar să distrugă tot. Ei fac parte din Blackhat.

 

Blackhat, băieţii răi, sunt opusul lui Whitehat. Ei sparg sistemele de securitate pentru folosirea lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dom' profesor, am eu. First, crezi că e nevoie ca o persoană să ştie extrem de multe despre calculatoare? Nu e mai ok dacă plăteşte odată la doi ani unei firme să-i instaleze toate cele necesare, iar calculatorul să fie folosit ca o unealtă de productivitate, iar nu ca obiect de studiu?

 

Doi, care crezi că e importanţa reclamei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARI

 

e un loc liber in banca din fata?

daca da, sa-mi fie rezervat, fug sa-mi cumpar maculator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dom' profesor, am eu. First, crezi că e nevoie ca o persoană să ştie extrem de multe despre calculatoare? Nu e mai ok dacă plăteşte odată la doi ani unei firme să-i instaleze toate cele necesare, iar calculatorul să fie folosit ca o unealtă de productivitate, iar nu ca obiect de studiu?

 

Doi, care crezi că e importanţa reclamei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×