Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Informatică

Postări Recomandate

Cam pustiu pe la scoala... :spiteful:

Dom'profesor...nu ne mai predai ni'ca?

 

Lucrez la o lectie, mai ampla, in curand o sa fie gata. La partea a 2a a raspuns gramonman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand, ca o mica observatie, "stampez" inseamna altceva decat te-ai gandit tu.

Pentru a lista continutul unui CD, poti folosi unul din nenumaratele softuri de catalogare, care au posibilitatea generarii unui raport intr-un format usor tiparirii. Versiunea lite a Media Catalog Studio este freeware si poate exporta in Excel, de unde poti scoate la imprimanta playlistul dorit.

:P Clementa,maestre...sunt incepatoare in materie,nu se vede?

Inca nu cunosc toti termenii daramite sa stapinesc limbajul specific...

Deh,batrinetile,scleroza... :o: Eu,ma gindeam la imprimanta...mie,asa imi apare numita pe pagina cu pricina:"stampa"...de unde am dedus ca operatia se numeste stampare... :P

Ciudat ca producatorul nu s-a gindit si la necesitatea listarii continutului unui cd.Nu credeam ca voi avea nevoie de un soft pentru asta....

Complicat...pentru umilele mele cunostinte...

Deci,primul pas ar fi sa descarc si sa instalez un soft... :P Sa vad daca ma descurc... :crazy:

Excel-ul nu mi-e cunoscut,nici in word nu ma descurc...vai de capul meu! 8)

Si cum s-o face "exportarea"aia...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...tot nu am habar de diferenta dintre informatica aplicata si cea pura. care e mai cautata...pe ce se axeaza mai mult ..etc. eu as dori sa lucrez mai apoi pe design, grafica, sa realizez diferite site-uri pentru firme..care dintre cele 2 profiluri m-ar ajuta mai mult si de ce? multumesc pentru raspunsurile aniticipate! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Pentru ceea ce doresti sa faci cea mai indicata este informatica aplicata.

La informatica pura se pune accentul de formalismul din informatica, matematica care sta la baza ei, modele matematice, notiuni de baza de programare, etc. Se fac si alte cursuri bineinteles, dar este mai mult indreptata spre partea teoretica. Informatica pura este mai utila pentru mediul academic si cercetare, sau daca doresti sa urmezi o cariera in invatamant.

Informatica aplicata este indreptata (sau cel putin asa ar trebui) mai mult spre partea practica si este orientata spre aplicarea informaticii in anumite domenii de activitate.

Cel mai bine este sa te informezi la institutia de invatamant pe care o urmezi ca sa poti vedea exact programa, ce se face, si ce oportunitati ai la finalizarea studiilor.

 

Mult succes.

Editat de miruna86

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×