Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Patriotismul

Postări Recomandate

romania, scuza-ma ca-ti spun, a ajuns tara unde oamenii intorc capul si spun "bine ca nu ma bat pe mine", unde cel mai important roman a iesit un curvar betiv care avea de 10 ori mai multi copiii nelegitimi decat bisericile pe care le-a construit,o tara unde toata lumea se prostitueaza( de la presedinte pana vanzatorul de pocnitori), gasind scuze mai mult sau mai putin intelectuale pt asta.

romaniei i-ar trebui cativa tepesi care sa-i injumatateasca populatia( cei fara speranta) iar celeilalte jumatati sa-i schimbe mentalitatile de strut si de "lasa ca o sa fie bine"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pls...postări mai scurte că obosim asistenţa şi plictisim . oric

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si in ce calitate judeci tu "teapa" lui Crusher? :spiteful:

mda... uite ce ploaie de warn-uri patriotice pe aci...

ok, sa o luam sistematic.

 

patriotism fata de ce, in consecinta?

 

- tara ca delimitare geografica

- tara ca stat, deci forma de organizare politica

- tara-mostenire... deci zestre culturala presupun, nu?

- limba

- 'izvor'... mediul de socializare

1. judec in aceeasi calitate ca toti cei ce posteaza pe forum.

 

2. patriotismul este sentimentul, voit, de devotament, dragoste, fidelitate fata de PATRIE si POPORul care traieste in ea.

POPORul e usor sa-l definim si e la indemana oricui.

PATRIE! acest termen e putin mai greu! patria este teritoriul care, istoric vorbind, apartine unui popor şi... unde acesta a trait, luptat si inca mai traieste. in acelasi timp, patria este si mediul politic, social si cultural in care isi desfasoară viata acel popor. patria mai poate fi definita ca tara in care te-ai nascut, in care traieşti si al carei cetatean esti.

 

deci daca politicul sau socialul nu merge struna, nu poti spune despre acea tara ca este decazuta. mai ales in cazul romaniei unde, avem o democratie foarte tanara. multi dintre noi nu stim cum s-a trait inainte de 89. multi dintre noi nu stim cat de greu era. nici macar eu care, la revolutie, aveam 16 ani nu realizez, in totalitate, aceste aspecte! cu toate aceste... si acum mi se "ridica parul" cand imi aduc aminte cozile, intunericul, foamea, indobitocirea, frica din anii comunismului. cu toate acestea ma incearca sentimentul patriotismului. sincer... ma consider un patriot. ar trebui sa fim patrioti macar si pentru faptul ca, de-alungul istoriei noastre, au murit, pentru idealuri nationale, parinti, frati si tineri iar altii au ramas orfani sau vaduve...

multi dintre noi nu stim si nu intelegem adevarata democratie. multi dintre noi nu pastram proportiile atunci cand comparam democratia noastra (in formare) cu cea a statelor din vestul europei.

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

decat fane..mai bine iesea evreul ala de erai tu disperata ca ajunge in pole position.

macar ala a fost un OM ce merita tot respectul

normal ca radeam cu gura pana la urechi! un sondaj idiot importat ca mai toate cacaturile din vest. cu priza la mase si datator de rating. cum sa nu te spargi de ras cand vezi ca asa ceva poate f luat in serios...asta nu face mai putin trist rezultatul, sau faptul ca becali si andree marin se gaseau in primii 100

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai, cum?!

Ce tot ii trageti cu evreul, ala era evreu numai cu numele, a trait si a suferit ca un caine in si pentru Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok... si eu am ceva probleme cu Fane ... insa nu-mi permite "inteligenta" sa-l batjocoresc :spiteful:

 

... un curvar betiv care avea de 10 ori mai multi copiii nelegitimi decat bisericile pe care le-a construit

despre curvarul ala se va vorbi si peste 200 de ani :yam: insa... nu stiu daca despre mine sau despre tine se va vorbi :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine rezultatul a contat

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar nu au sansa sa inteleaga altele sau pe altii, conform aceleiasi logici. iar simpla sansa sa faca asta... ii face asa speciali incat sa ii iubesti?

 

 

vorbim despre dragostea de ţară , nu de semeni şi nu de cei care sunt fii acestei ţări, deşi e lungă lista celor ce merită iubiţi...mi-ai cerut caracteristici care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si aici m-ai pierdut definitiv... scoatem oamenii din tara si ramanem cu...? muntii lui dune? bucovina ta? marea altuia, delta lui si dunarea ei... superbe ce-i drept. ale noastre... nu prea. eu nu pot sa imi scot din cap ca orice nastere e un fel de accident. putea fi aici sau in oricare alta parte. daca ma nasteam in mongolia, trebuia sa iubesc stepa? daca ma nasteam in algeria, trebuia sa iubesc desertul? daca ma nasteam in brazilia trebuia sa iubesc padurea tropicala? daca scot oamenii... ce imi ramane de iubit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×