Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Lb. Engleză

Postări Recomandate

Bagherra,

 

O sa-ti traduc eu textul si ti-l trimit pe privat insa nu pot acum, sunt in examene si nu am timp deloc. Dupa 15 februarie o sa pot. Am studiat si astrologie (un an) asa ca stiu termenii (sextil, trigon, cuadratura, opozitie, nodul sud, nord, planete retrograde etc.). Ai doar putintica rabdare, ok? :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

What's the big deal ?

Why wouldn't you be able to translate it ? It's that simple :

[planet] conjunct [planet] = it means that there is an interval of 0 degrees between them

[planet] sextile [planet] = a difference of 60 degrees between them

[planet] square [planet] = 90 degrees

[planet] trine [planet] = 120 degrees

[planet] opposite [planet] = 180 degrees

There is also a slight variation of a few degrees, about 3 or 4 if we are talking about sextile or trine, and it may go up to 8 in important interactions, like the conjunction or opposition !

Then there is an analysis of some (fery few, though) planets' positions in signs and houses.

And the rest is basic, simple, plain English.

:huh:

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bagherra,

 

O sa-ti traduc eu textul si ti-l trimit pe privat insa nu pot acum, sunt in examene si nu am timp deloc. Dupa 15 februarie o sa pot. Am studiat si astrologie (un an) asa ca stiu termenii (sextil, trigon, cuadratura, opozitie, nodul sud, nord, planete retrograde etc.). Ai doar putintica rabdare, ok? ;)

Ok.. :lol2: Iti multumesc mult,browser! :tease: Succes la examene! :P

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care cineva mai raspunde pe acest otpic, as vrea sa stiu cateva expresii des utilizate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul in care cineva mai raspunde pe acest otpic, as vrea sa stiu cateva expresii des utilizate.

 

in ce context?

 

in anglia f frecvente: cheers!(pt multumesc), mint (misto), knackered(rupt de oboseala, sau mort de beat). love-pt femei, mate-pt barbati (apelative uzuale,, vanzatoarea imi zice love tot timpul :jester: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in ce context?

 

in anglia f frecvente: cheers!(pt multumesc), mint (misto), knackered(rupt de oboseala, sau mort de beat). love-pt femei, mate-pt barbati (apelative uzuale,, vanzatoarea imi zice love tot timpul :jester: )

 

"mint" e folosit in sensul de "ca nou": in mint condition

 

"love" e folosit de femei cand se adreseaza atat barbatilor cat si femeilor, precum si de barbatii care se adreseaza femeilor

"mate" e folosit doar intre barbati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"mint" e folosit in sensul de "ca nou": in mint condition

 

"love" e folosit de femei cand se adreseaza atat barbatilor cat si femeilor, precum si de barbatii care se adreseaza femeilor

"mate" e folosit doar intre barbati

 

mint poate sa insemne si beat. si am auzit femei zicand barabatilor mate,,, deci nu e regula universala

 

mi-am amintit,, cea mai folosita expresie la englezi: you alright?,, da stiu alright nu exista in dictionar

Editat de babs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mint... beat? Unde ai auzit? :lol2:

 

mate - da, sunt pustoaice care-l folosesc cand vorbesc cu un tip, dar nu e uzual (de regula iti spun asa tipele care vor sa-ti ceara bani de beute, cu un aer tovarasesc :jester: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care zice uneori 'mint' pt beat, dar foarte rar. am dat un search in urban dictionary si nu e trecut si sensul asta. nah argou de gasca :)

 

ti-au cerut englezoaicele bani de baut? :lol: now that's not a pretty sight

 

inca o expresie clasica:see ya! pt la revedere. si take care. astea 2 merg mana-n mana

Editat de babs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×