Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Craciunul este o sarbatoare crestina sau nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Craciunul este o sarbatoare crestina sau nu ?

 

Eu cred ca nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Craciunul este o sarbatoare crestina sau nu ?

 

Eu cred ca nu...

 

 

 

Nu este nici dupa parerea mea sarbatoare crestina ca este plin de nume evreiesti biblia, Rebeca, Rachel etc.,

si unde s-a intimplat actiunea este Orientul Mijlociu.

Jesus a fost tot eveu asa ca de ce mai insistam ca nasterea lui reprezinta inceputul crestinismul.

Cand a fost crucifiat, s-a scris pe o tabla: Jesus din Nazareth Regele Evreilor = I.N.R.I.

 

INRI is an abbreviation of the Latin phrase IESVS NAZARENVS REX IVDAEORVM,

which translates to English as: "Jesus the Nazarene, the King of the Jews".

 

http://en.wikipedia.org/wiki/INRI

 

Biserica sugera sa crezi dar nu cerceta adevarul !!! cine vrea crede, altii se abtin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Craciunul este o sarbatoare crestina sau nu ?

 

Eu cred ca nu...

Acuma si tu... Doar ai citit cum s-a ajuns la sarbatorirea Nasterii Mantuitorului pe 25 decembrie...

Nu ar trebui sa ne cramponam de astfel de idei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu (recunosc ca nu am citit prea multe carti bisericesti, tot ce stiu e de la bunici si din "auzite si vazute")crestinismul se bazeaza pe invataturile si sacrificiul lui Isus. Si cum el s-a nascut pe 25 dec. (cel putin asa se zice) atunci sarbatorim de Craciun nasterea Domnului si implicit a Crestinismului. Mie personal imi place sa cred in "povestea" asta si sa o sarbatoresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De Craciun, se spune, ca oamenii se umplu de spiritualitate... apar cozonacii, colindele si luminitele (care sdunt flebetea mea). Dar din pacate, aceasta NU ESTE o sarbatoare crestina.

Faptul ca se spune si se tine in cinstea nasterii lui Cristos, aceasta in sine, nu o face crestina.

Ea a fost asimilata in timp din motive mai mult sau mai putin obiective. In cadrul acestei sarbatori veti regasi, daca intrati in profunzime si veti cerceta, o multime de obiceiuri provenite de la popoare care nu au nimic in comun cu Isus sarbatoritul.

Dar cum crestinarea acestora e era un obiectiv important in politica de crestinare a acestora (cu forta de multe ori, fie vorba intre noi), se pare ca nu le-a fost prea greu mai marilor bisercilor crestine sa importe obiceiurile respective, numai sa poate face ca nr. "contribuabililor" sa creasca si astfel Marea Biserica sa prospere... caci care sa fie interesul lor, pana la urma? Salvarea sufletelor lor!?...pfffff...sa fim seriosi!!! :lol2:

 

Se pare ca radacinile obiceiurilor de Craciun, nu in totalitate, se afla, si cei care au mai citit stiu ce vorbesc, in sarbatoarea Saturnaliilor romane. In acea periuada se celebra Saturn, zeul agriculturii. UoU!!! :lol2: Cum o privi Cristos chestia asta??? :lol2:

 

In fine... cu toate astea ce divin canta Hrusca "Deschide usa crestine" :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar trebui stiut ca nu se poate stabili nici istoric si nici biblic data cand s-a nascut Cristos...

 

Craciunul este doar un alt mijloc pentru comercianti sa isi umple buzunarele...iar pentru oameni sa isi umple burtile... :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca ar trebui stiut ca nu se poate stabili nici istoric si nici biblic data cand s-a nascut Cristos...

 

Craciunul este doar un alt mijloc pentru comercianti sa isi umple buzunarele...iar pentru oameni sa isi umple burtile... :haha:

 

 

Asta este latura economica din tine care spune asa!

 

Pe mine unul nu ma preocupa asa de tare ce si cum e... Eu stiu care sunt traditiile la mine la tara si-mi place craciunul asa cum e el.

 

SARBATORI FERICITE!

Editat de kyroptus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci Mos Craciun cine este? Si spiritul Craciunului?

Mie mi se pare o perioada magica, si sigur nu e de la beculete :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si atunci Mos Craciun cine este? Si spiritul Craciunului?

Mie mi se pare o perioada magica, si sigur nu e de la beculete :o:

Poate o fi de la cadouri!

Mos Craciun (Santa Clo la americani ) este de fapt Sanct NiCLOus (Mos Nicolae) cel intarziat pe meleaguri americane.

In Europa Centrala unde traditia nu a venit Via America (recte spatiul germanic) ...nu exista Mos Craciun ci de Craciun vine Isus Copil care aduce cadourile sau Crampus daca ai fost rau!

Sarbatorile de Craciun nu au origine crestina ci au fost preluate de la pagani. Ele pot fi venite de la Saturnaliile Romane, sau culte pagane Nordice sau evreiesti.

Important e ca nu se stie cand s-a nascut Isus, si absurd este ca biserica sa iti impuna post pentru sarbatoare care nu are nici o legatura cu Crestinismul!

 

Nasterea lui isus o putem sarbatori oricand din moment ce nu se stie data exacta cand s-a petrecut evenimentul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×