Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

OMUL personaj Divin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Religia??? Tu crezi ca Dumnezeu se uita la religia oamenilor la judecata finala ???? :tease:

Nu eu cred ca se uita la nivelul nostru spiritual atins, si la cantitatea de fapte pozitiv rezolvate in viata!

Si cine anume e copt ptr imparatia lui? Aceia care spun''Uitati-va la mine! Sunt creeatia lui Dumnezeu!Eu sunt inteligent!!Eu nu am nevoie de Dumnezeu ptr ca sunt inteligent,si stiu ce vreau de la viata!''
Fals Cei care ating un inalt nivel de Inteligenta si Constiinta si aceia nu se comporta ca in exemplul tau ci asa cum i-ar place Creatorului!
Cei mai multi care sustin ca au inteligenta si constiinta neaga cu desavarsire ca au un Creeator

Depinde de ce inteleg ei prin Creator

Daca ar intelege VIATA in mod sigur ar realiza ca sunt "lucrarea Creatorului"!

.Iar in ce priveste rezolvarea problemelor din viata cu ajutorul inteligentei,crede-ma,viata este si va fi mereu o suferinta,ptr orice fiinta vie ,si cand esti cu capul in nisip,sau sub pat,te doare in cot de inteligenta omeneasca.Nu exista un singur om pe lumea asta care sa nu fi experimentat suferinta sau necazul...si in nici un caz nu cu obiectivism!
Indiferent de ce am face ...ne este dat sa acceptam ca vom gusta si din bine si din rau...problema ar fi daca ne resemnam in fata raului si a suferintei si nu intelegem sa le rezolvam sau sa le combatem prin toate mijloacele de care dispunem.

Eu de ex. in nici un caz nu pot afirma ca viata e o suferinta ba chiar din contra ...un adevarat privilegiu!

 

 

 

progres ? :focus:

 

:crazy: :crazy:

Progres din moment ce ne permite sa cunoastem si sa transmitem mai departe legile naturii (adica ale Creatorului) si sa invatam sa le folosim fiind la randul nostru niste ucenici in ale Dumnezeirii (vezi clonari si bioingineria, dar nu numai) si am ajuns singurele finte de pe planeta in stare de acest nivel...se cheama asta sau nu Evolutie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un al saptelea simt bazat pe Lumina (aceea a mintii si nu a lumanarii), dragoste de Adevar si Iubire ptr oameni....cand le ai pe acestea si in plus pui mare pret pe Raiune si Constiinta ...sa vezi ce clar vezi lucrurile

 

Adica esti un fel de paranormal, extrasenzor, bla, bla, bla! Ce mistooooooo! M-ai dat gata. Ce argument zdrobitor in favoarea afirmatiilor tale. Da, jos palaria!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia??? Tu crezi ca Dumnezeu se uita la religia oamenilor la judecata finala ???? :soc:

 

a spus ca religia este un fel de indicator de selectie, eu cred ca s-a exprimat destul de clar nu vad ce nu este clar :) ca alesul drumului , ai de ales sa zicem bine si rau, evident ca cei care vor alege raul o sa se intoarca iar pe pamant sau o sa fie formatati ..tocmai asta a zis , ca d-zeu nu o sa se uite niciodata la religia oamenilor la judecata

 

Concluzie??? :focus: Tot nu te-am inteles,si cred ca nu am sa te inteleg niciodata :doh:
adica religia crestina = diavol iar adevarul = adevaratul d-zeu . simplificat si mai jos o sa incerc o definite mai complexa....

 

Adica esti un fel de paranormal, extrasenzor, bla, bla, bla! Ce mistooooooo! M-ai dat gata. Ce argument zdrobitor in favoarea afirmatiilor tale. Da, jos palaria!

 

cand nu intelegi ceva incearca sa respecti....in viata ai de ales intre doua drumuri care sunt principale si anume: primul drum este cel al adevarului,corectitudinii, integritatii morale, cinstei,demnitatii,onoare,caracter etc, iar al doilea drum cel al oamenilor haini,marsavi,nenorociti, care si-ar vinde si sufletul pentru bani , adica al gunoaielor si este un drum pe care il aleg majoritatea pentru ca este cel mai lesne si cel mai accesibil iar domeniul de lucru este practic la nivel planetar...ceea ce nu realizeaza insa acesti oameni este ca sunt prinsi in cursa si nu mai au cum sa iasa nici daca ar vrea, sunt atat de obisnuiti si incorsetati in viciul de zi cu zi in care traiesc incat le este imposibil sa se mai ridice la nivelul de om....niciodata nu o sa ai putere sau bani pentru ca in realitate ele vor pune stapanire pe tine, iar in momentul in care iti dai seama (daca iti dai) este prea tarziu..sunt niste oameni prinsi intr-o capcana pe care o vad dar impotriva careia nu mai au ce face..toata candoarea si moralitatea lor s-a dus pe apa sambetei,nimic nu mai este nou pentru ei si nimic nu ii mai surprinde, traiesc la un nivel unde forteaza pe cat cu putinta obtinerea unui lucru care le provoace cel mai mic sentiment (ura,frica,iubire,orice) si stiu ca aceste sentimente nu vor mai reveni niciodata si cu cat vor incerca mai mult sa impinga lucrurile cu atat obtinerea acelui sentiment va fi mai dificila...de unde aveti voi impresia ca vine ura? din neputinta lui de a simti ce inca tu mai simti, iar in momentul cand vede pe altul ca este fericit ar face orice numai ca acel cineva sa nu mai simta ceea ce el simtea candva...si as putea sa continui la nesfarsit dar nu as mai termina :)

drumul adevarului (unde includem si restul atributelor) este drumul cel mai greu, cand citeam la scoala in poezia lui arghezi parca sau bacovia nu mai stiu exact, despre omul superior care va alege intotdeauna drumul cel mai anevoios,iar cel de "rand" pe cel mai scurt, era vorba despre atingerea unei conditii daca va mai amintit :) sa reusesti sa iti mentii integritatatea este practic o performanta si o calitatate pe care in ziua de azi nu se mai da doi bani (de parca pe vremuri s-ar fi dat) este un drum pe care multi pleaca , dar aproape la fel de multi se intorc inapoi si o iau pe scurtatura ca sa ajunga la destinatie..este un drum extrem de anevoios si dur din care poti sa ramai cu sechele dar rezultatele nu vor intarzia sa apara...in momentul in care vei realiza ca viata nu este un mister, ci o realitate care trebuie traita o noua poarta ti se va mai deschide, respectul si iubirea pentru viata si natura ar trebui sa fie cauze primordiale pentru ca sunt insasi esenta noastra ca fiinte umane....cand vei invata ca nu trebuie sa omori nici macar o goanga, ca fiecare copac,floare,fiinta face parte din totul de care si noi apartinem vei fi in stare sa percepi anumite lucruri instinctiv.....integritatea este ca o sugativa de un alb imaculat, in momentul in care a cazut ceva pe ea imediat se va vedea....asa si cu integritatea unui om, nu il vei putea minti sau sa te uiti la el si sa il gandesti de rau pentru ca te va simti instinctiv....si stiti de ce? pentru ca se va raporta la propria lui persoana iar simtamintele ii vor spune totul (raiune,constiinta,inteligenta cum ii place lui Soimos sa spuna) iar rezultatul va veni negresit in mod indubitabil corect , nu va exista rateu.....da asta este extrasenzorialul , numai ca eu l-am prezentat mai desfasurat chiar daca sarac totusi.....cam asta e ce vrea sa zica ,numai ca cuvintele vor fi intotdeauna prea sarace pentru a exprima asa ceva....

 

 

Concluzie??? :tease: Tot nu te-am inteles,si cred ca nu am sa te inteleg niciodata :frusty:

 

pune in paralel ce am zis eu si poate o sa il intelegi pe Soimos

 

Soimos ciudat...si eu tot al 7-lea simt il numesc....sa fie oara coincidenta? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica religia crestina = diavol iar adevarul = adevaratul d-zeu . simplificat si mai jos o sa incerc o definite mai complexa....

cand nu intelegi ceva incearca sa respecti....in viata ai de ales intre doua drumuri care sunt principale si anume: primul drum este cel al adevarului,corectitudinii, integritatii morale, cinstei,demnitatii,onoare,caracter etc, iar al doilea drum cel al oamenilor haini,marsavi,nenorociti, care si-ar vinde si sufletul pentru bani , adica al gunoaielor si este un drum pe care il aleg majoritatea pentru ca este cel mai lesne si cel mai accesibil iar domeniul de lucru este practic la nivel planetar...ceea ce nu realizeaza insa acesti oameni este ca sunt prinsi in cursa si nu mai au cum sa iasa nici daca ar vrea, sunt atat de obisnuiti si incorsetati in viciul de zi cu zi in care traiesc incat le este imposibil sa se mai ridice la nivelul de om....niciodata nu o sa ai putere sau bani pentru ca in realitate ele vor pune stapanire pe tine, iar in momentul in care iti dai seama (daca iti dai) este prea tarziu..sunt niste oameni prinsi intr-o capcana pe care o vad dar impotriva careia nu mai au ce face..toata candoarea si moralitatea lor s-a dus pe apa sambetei,nimic nu mai este nou pentru ei si nimic nu ii mai surprinde, traiesc la un nivel unde forteaza pe cat cu putinta obtinerea unui lucru care le provoace cel mai mic sentiment (ura,frica,iubire,orice) si stiu ca aceste sentimente nu vor mai reveni niciodata si cu cat vor incerca mai mult sa impinga lucrurile cu atat obtinerea acelui sentiment va fi mai dificila...de unde aveti voi impresia ca vine ura? din neputinta lui de a simti ce inca tu mai simti, iar in momentul cand vede pe altul ca este fericit ar face orice numai ca acel cineva sa nu mai simta ceea ce el simtea candva...si as putea sa continui la nesfarsit dar nu as mai termina :focus:

drumul adevarului (unde includem si restul atributelor) este drumul cel mai greu, cand citeam la scoala in poezia lui arghezi parca sau bacovia nu mai stiu exact, despre omul superior care va alege intotdeauna drumul cel mai anevoios,iar cel de "rand" pe cel mai scurt, era vorba despre atingerea unei conditii daca va mai amintit :tease: sa reusesti sa iti mentii integritatatea este practic o performanta si o calitatate pe care in ziua de azi nu se mai da doi bani (de parca pe vremuri s-ar fi dat) este un drum pe care multi pleaca , dar aproape la fel de multi se intorc inapoi si o iau pe scurtatura ca sa ajunga la destinatie..este un drum extrem de anevoios si dur din care poti sa ramai cu sechele dar rezultatele nu vor intarzia sa apara...in momentul in care vei realiza ca viata nu este un mister, ci o realitate care trebuie traita o noua poarta ti se va mai deschide, respectul si iubirea pentru viata si natura ar trebui sa fie cauze primordiale pentru ca sunt insasi esenta noastra ca fiinte umane....cand vei invata ca nu trebuie sa omori nici macar o goanga, ca fiecare copac,floare,fiinta face parte din totul de care si noi apartinem vei fi in stare sa percepi anumite lucruri instinctiv.....integritatea este ca o sugativa de un alb imaculat, in momentul in care a cazut ceva pe ea imediat se va vedea....asa si cu integritatea unui om, nu il vei putea minti sau sa te uiti la el si sa il gandesti de rau pentru ca te va simti instinctiv....si stiti de ce? pentru ca se va raporta la propria lui persoana iar simtamintele ii vor spune totul (raiune,constiinta,inteligenta cum ii place lui Soimos sa spuna) iar rezultatul va veni negresit in mod indubitabil corect , nu va exista rateu.....da asta este extrasenzorialul , numai ca eu l-am prezentat mai desfasurat chiar daca sarac totusi.....cam asta e ce vrea sa zica ,numai ca cuvintele vor fi intotdeauna prea sarace pentru a exprima asa ceva....

pune in paralel ce am zis eu si poate o sa il intelegi pe Soimos

WOAW!Acum chiar ca ai spus tot.Esti sleit de esenta ca ai pus-o toata pe acest thread amarat.Toata cinstea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voua chiar nu va e rusine sa vorbiti de integritate, de esenta, de goange sopaci si flori? Ce integritate mai, cand va faceti un cont nou si vorbiti ca la usa cortului, ba chiar mai rau. Nici macar nu aveti curajul sa injurati voi, ati mai creau un cont. Dunedainul este de 1000 de ori mai integru, s-a cacat pe voi cu riscul de a fi banat. Voi ati creat un cont nou, probabil ati mers la internetul din colt ca sa aveti alt IP si daca Forzeus e banat sa nu va fie blocat accesul si voua.

Si vorbesti ca o goanga nu merita sa moara, dar nu esti in stare sa accepti ca unh alt om are o parere diferita de a ta? La teorie esti bun, numai ca practica va omoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voua chiar nu va e rusine sa vorbiti de integritate, de esenta, de goange sopaci si flori? Ce integritate mai, cand va faceti un cont nou si vorbiti ca la usa cortului, ba chiar mai rau. Nici macar nu aveti curajul sa injurati voi, ati mai creau un cont. Dunedainul este de 1000 de ori mai integru, s-a cacat pe voi cu riscul de a fi banat. Voi ati creat un cont nou, probabil ati mers la internetul din colt ca sa aveti alt IP si daca Forzeus e banat sa nu va fie blocat accesul si voua.

Si vorbesti ca o goanga nu merita sa moara, dar nu esti in stare sa accepti ca unh alt om are o parere diferita de a ta? La teorie esti bun, numai ca practica va omoara.

Ce limbaj finut de doamna si logica de mare lady ...se vede ca esti ca prietenul tau dune!...ca doar cine se aseamana se aduna!

 

Voua chiar nu va e rusine sa vorbiti de integritate, de esenta, de goange sopaci si flori? Ce integritate mai, cand va faceti un cont nou si vorbiti ca la usa cortului, ba chiar mai rau. Nici macar nu aveti curajul sa injurati voi, ati mai creau un cont. Dunedainul este de 1000 de ori mai integru, s-a cacat pe voi cu riscul de a fi banat. Voi ati creat un cont nou, probabil ati mers la internetul din colt ca sa aveti alt IP si daca Forzeus e banat sa nu va fie blocat accesul si voua.

Si vorbesti ca o goanga nu merita sa moara, dar nu esti in stare sa accepti ca unh alt om are o parere diferita de a ta? La teorie esti bun, numai ca practica va omoara.

Ce limbaj finut de doamna si logica de mare lady ...se vede ca esti ca prietenul tau dune!...ca doar cine se aseamana se aduna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Progres din moment ce ne permite sa cunoastem si sa transmitem mai departe legile naturii (adica ale Creatorului) si sa invatam sa le folosim fiind la randul nostru niste ucenici in ale Dumnezeirii (vezi clonari si bioingineria, dar nu numai) si am ajuns singurele finte de pe planeta in stare de acest nivel...se cheama asta sau nu Evolutie!

 

Soimos, e sfarsit de an si mi-am propus sa nu ma enervez :focus: asa ca voi fi scurt :tease:

 

clonarea, bioingineria sau mai stiu eu ce alte interdiscipline , nu ne aduce la starea de Dumnezeire ... .

 

religia , asa cum o cunosti si o blamezi astazi, a avut si are un rol bine determinat pentru o mare parte a omenirii , nu-mi cere sa-ti explic procesele filogenetice complexe ce rezida din religie , le vei intelege singur ... intr-o buna zi .

 

mergi pe Calea ta, insa ... lasa-i si pe ceilalti sa-si urmeze Calea lor !

 

"La multi ani " !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimos, e sfarsit de an si mi-am propus sa nu ma enervez :focus: asa ca voi fi scurt :tease:

 

clonarea, bioingineria sau mai stiu eu ce alte interdiscipline , nu ne aduce la starea de Dumnezeire ... .

 

religia , asa cum o cunosti si o blamezi astazi, a avut si are un rol bine determinat pentru o mare parte a omenirii , nu-mi cere sa-ti explic procesele filogenetice complexe ce rezida din religie , le vei intelege singur ... intr-o buna zi .

 

mergi pe Calea ta, insa ... lasa-i si pe ceilalti sa-si urmeze Calea lor !

 

"La multi ani " !

La multi Ani ! si tiem Ravl

Nu vad de ce ar trebui sa te enervezi ca nu sunt de acord cu tine caci oricum am apreciat faptul ca si religia a avut aportul ei in civilizarea oamenilor primitivi...dar cred ca acoloi s-a terminat si rolul!

"Starea de Dumnezeu" nu sunt aduse de clonari si biogenetica etc ci de Inteligenta Superioara Constiinta si abilitatea ca prin folosirea membrelor superioare sa putenm CREA! ...biogenetica sau bioingineria ne confirma ca suntem Pe Calea Dumnezeirii si asta mult mai mult decat a facut-o Isus!

 

Cat despre filogeneza si Ontogeneza acestea sunt procese biologice si asa vor ramane desi religia si-a permis sa se exprime asupra lor ...(nu stiu cu ce mijloace...nu cred ca prin credinta )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce limbaj finut de doamna si logica de mare lady ...se vede ca esti ca prietenul tau dune!...ca doar cine se aseamana se aduna!

Ce limbaj finut de doamna si logica de mare lady ...se vede ca esti ca prietenul tau dune!...ca doar cine se aseamana se aduna!

Si totusi, de ce nu raspunzi la intrebari? Nu ai cu ce? Te contrazici singur?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...caci oricum am apreciat faptul ca si religia a avut aportul ei in civilizarea oamenilor primitivi...dar cred ca acoloi s-a terminat si rolul!

 

crezi ? in mod cert privim notiunea de "primitivism" diferit :focus:

 

stiinta si tehnica , nu ne fac mai Oameni ... astfel ca o buna parte dintre noi, ne dovedim primitivi ... din nefericire ; iar tu deja intuiesti foarte bine faptul ca Omul este o parte integrala a Divinului , insa ... cati dintre noi cunosc secretele Vietii ? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×